CCD - zjawisko masowego ginięcia pszczół

Moderator: krzysglo

Wit Paweł
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 6
Rejestracja: 2011-05-06, 19:38

CCD - zjawisko masowego ginięcia pszczół

Post autor: Wit Paweł »

Witajcie
Mam pewną teorię na temat masowego ginięcia pszczół.
Zjawisko jest bardzo rozpowszechnione w USA, możliwe, że przyczyną jest nadmierna eksploatacja pszczół w Ameryce. Przypominam, że w tamtym kraju pszczelarze maksymalizują zyski poprzez odbieranie pszczołom całego miodu i zastępują naturalny pokarm pszczeli cukrem. Pszczoły słabną, gdy są karmione tylko cukrem, który nie zawiera tego co jest w miodzie: soli mineralnych, witamin, naturalnych antybiotyków i wiele innych składników.

Stanowczo odradzam taki eksperyment: jedzcie przez miesiąc tylko cukier i sprawdźcie wasz stan zdrowia. Bardzo tego odradzam.

Moja teoria jest taka, że pszczoły karmione cukrem tracą siły i zdrowie - co powoduje, że są bardziej podatne na choroby. Cukier może doprowadzić do takiego osłabienia, że pszczoły nie są w stanie wrócić z lotu do ula, pszczoły mogą zasłabnąć w czasie lotu. Cukier nie zawiera m.in. naturalnych antybiotyków, co powoduje, że te owady mają mniejszą odporność na choroby.

Nie jestem przeciwnikiem dokarmiania cukrem, ale należy to robić z umiarem, pszczoły powinny jeść także ich naturalny pokarm, czyli miód.

W USA pszczelarze są pazerni, ponieważ zabierają pszczołom cały miód i dają im cukier,
na pewno przyczynia się to do słabnięcia i utraty zdrowia przez te owady.

Pozdrowienia

ander

Post autor: ander »

Temat ten, był już wielokrotnie przerabiany, chwilowo jest ''uśpiony''. Oprócz chemizacji w rolnictwie, pestycydów, też mam swoją teorię. Mianowicie chodzi o ciągłe inseminacje matek pszczelich, szukanie coraz to łagodniejszych linii, poszukiwanie nowych pszczół, krzyżówki różnych nieznanych ras mogły się przyczynić do osłabienia wewnętrznej struktury tkanek u pszczół, czyli mówiąc prościej nadmierna ingerencja i chciwość człowieka. Chyba najświeższą przyczyną ostatnio podaną jest wadliwe działanie rybosomów w komórkach pszczelich, czyli te pikornawirusy.

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 605
Rejestracja: 2008-02-09, 22:36

Post autor: Fred1 »

mało przekonywujące,jeśli pszczoły w ciągu roku zjadają około 80kg miodu to te10 cukru Pikuś. Opczytałem dzisiaj o tej suchej nosemie i nie tylko,to tych pierwotniaków i wirusów nic nie niszczy[póki co] i wszelkie garbowanie pasieki nie ma sensu a ten Nozewit ma podobne składniki jak płyn do dezynfekcji ust i zębów

Wit Paweł
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 6
Rejestracja: 2011-05-06, 19:38

Post autor: Wit Paweł »

Kolega napisał:
Mianowicie chodzi o ciągłe inseminacje matek pszczelich, szukanie coraz to łagodniejszych linii, poszukiwanie nowych pszczół, krzyżówki różnych nieznanych ras mogły się przyczynić do osłabienia wewnętrznej struktury tkanek u pszczół, czyli mówiąc prościej nadmierna ingerencja i chciwość człowieka.

Bardzo trafne, może być tak jak z psami rasowymi i kundlami.
Każdy hodowca psów zauważył, że psy rasowe są bardziej chorowite w porównaniu z psami nierasowymi. Selekcja psów rasowych doprowadziła do tego, że te psy są słabsze i często głupsze od kundli.
Możliwe, że tak samo jest z pszczołami.
Może trzeba powrócić do dawnych sposobów hodowli pszczół, gdzie nie człowiek selekcjonował pszczoły, ale natura sama pozbywała się rodzin nieudanych.

Kolega ma bardzo dobrą teorię, która wraz z innymi czynnikami doprowadza do CCD, czyli masowego ginięcia pszczół

Pozdrowienia

[ Dodano: 2011-05-06, 22:08 ]
Pszczoły są po prostu niedożywione, brak miodu ma poważny wpływ na rozwój czerwiu,
Jeśli zabierze się miód i da cukier, jedyny wartościowy pokarm jaki zjada czerw to troszkę mleczka pszczelego i pierzga, przypominam, że cukier nie zawiera wielu wielu składników zawartych w miodzie - witamin, soli mineralnych, antybiotyków itd.

W okresie zimowym pszczoły nie jedzą swojego naturalnego pokarmu a na początku czerwienia, gdy nie ma wielu pożytków, czerw jest odżywiany pierzgą i cukrem. Pszczoły z takiego czerwiu na pewno będą słabsze od czerwiu żywionego miodem i pyłkiem.

Kolega ma bardzo dobrą teorię, człowiek wyselekcjonował rasy pszczół, które mają dużą wartość użytkową a przy okazji wyselekcjonował takie geny, które powodują, że pszczoły rasowe są słabe i chorowite.
Tak samo z psami rasowymi i kundlami, ostatni raz powtarzam, że psy rasowe są bardziej chorowite i mniej sprytne od kundli. Podobnie jest w hodowli innych zwierząt, gdzie zwierzęta rasowe są mniej odporne w porównaniu z zwierzętami nierasowymi.

Warto było zacząć ten wątek na forum, gdyż kolega wniósł coś wartościowego do mojej wiedzy o pszczołach.

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 377
Rejestracja: 2007-10-24, 10:32

Re: CCD - zjawisko masowego ginięcia pszczół

Post autor: minikron »

Wit Paweł pisze:
W USA pszczelarze są pazerni, ponieważ zabierają pszczołom cały miód i dają im cukier,
na pewno przyczynia się to do słabnięcia i utraty zdrowia przez te owady.

Muszę kolegę zmartwić, ale w USA miód ma marginalny wpływ na opłacalność pasieki, przez co często jest właśnie odwrotnie: w całości jest pozostawiany pszczołom. Głównym źródłem dochodów jest zapylanie.
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

daro

Post autor: daro »

I teoria się rypła ! Najlepiej przed snuciem pseudonaukowych teorii poczytać choć w internecie.W USA produkuję się pakiety w południowych stanach jako zapylacze i nikt nie bawi się w przeglądy,odbieranie miodu po zakończeniu zapylania pszczoły są niszczone.To nie Polska gdzie pole rzepaku 100 jest duuuużym polem.

Wit Paweł
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 6
Rejestracja: 2011-05-06, 19:38

Pszczoły rasowe

Post autor: Wit Paweł »

Jest możliwe, że pszczoły rasowe mają wrodzone wady genetyczne.

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 892
Rejestracja: 2008-05-31, 12:50
Lokalizacja: proszowice

Post autor: Marcinluter »

nikt przecież nie grzebał w genach rasowym pszczołą, przystosowały się do środowiska - później człowiek kojażył matki z trutniami na danym teranie dla uszlachetnienia genów.
pozdrawiam Marcin

ODPOWIEDZ