Zmechanizowane czyszczenie ramek

Moderator: krzysglo

avico

Zmechanizowane czyszczenie ramek

Post autor: avico »

Jeżeli ktoś w najbliższym czasie planuje czyszczenie ramek, to niech weźmie na wstrzymanie. Lepiej niech zanosi prośby do Naczelnej o zamieszczenie tekstu z fotograficznymi ilustracjami jak niewielkim kosztem zaoszczędzić sobie pracy i wyczyścić ramki do „żywego” drewna. Termin zimowy jest jak najbardziej wskazany, bo w sezonie będzie już po herbacie. Aby wyczyścić ramkę wielkopolską od środka, z zewnątrz i po bokach wystarczy około 2 – 3 minut. Taki rozrzut czasu wynika z konstrukcji ramki. Czy posiada odstępniki czy nie, czy jest w miarę czysta, czy totalnie pobrudzona kitem i woskiem. Pracujemy na siedząco bez większego wysiłku, a całą pracę wykonuje za nas urządzenie. Szczegóły i pełen opis w „Pszczelarstwie”. W którym? – To pytanie do Naczelnej.

redakcyjny gość

Post autor: redakcyjny gość »

Artykuł Pana Jacka Jaronia o czyszczeniu ramek znajduje się w numerze styczniowym "Pszczelarstwa"

Henrmiko

Re: Zmechanizowane czyszczenie ramek

Post autor: Henrmiko »

[quote="avico"]Jeżeli ktoś w najbliższym czasie planuje czyszczenie ramek, to niech weźmie na wstrzymanie. Lepiej niech zanosi prośby do Naczelnej o zamieszczenie tekstu z fotograficznymi ilustracjami jak niewielkim kosztem zaoszczędzić sobie pracy i wyczyścić ramki do „żywego” drewna. Termin zimowy jest jak najbardziej wskazany, bo w sezonie będzie już po herbacie. Aby wyczyścić ramkę wielkopolską od środka, z zewnątrz i po bokach wystarczy około 2 – 3 minut. Taki rozrzut czasu wynika z konstrukcji ramki. Czy posiada odstępniki czy nie, czy jest w miarę czysta, czy totalnie pobrudzona kitem i woskiem. Pracujemy na siedząco bez większego wysiłku, a całą pracę wykonuje za nas urządzenie. Szczegóły i pełen opis w „Pszczelarstwie”. W którym? – To pytanie do Naczelnej.[/quote]

Mam prośbę a zarazem propozycję aby szczegóły o kórych tu mowa "AVICO" podał przynajmniej na swojej stronie internetowej. To do czasu aż sie nie ukaże w "Pszczelarstwie" będziemy mogli zapoznać się wchodzac na Jego stronę.
Z pszczelarskim pozdrowieniem Henryk!

Apikan
Stukacz Junior
Stukacz Junior

zmechanizowane czyszczenie ramek

Post autor: Apikan »

Awico; Jestem ciekawy jak rozwiązałeś czyszczenie ramek z wprawionymi drutami. Może obecnym na tym forum opisałbyś to swoje urządzenie? Pozdrawiam.

avico

Re: zmechanizowane czyszczenie ramek

Post autor: avico »

Apikan pisze:Awico; Jestem ciekawy jak rozwiązałeś czyszczenie ramek z wprawionymi drutami. Może obecnym na tym forum opisałbyś to swoje urządzenie? Pozdrawiam.

Na tym świecie brak jest idealnych rozwiązań. Odrutowane ramki możemy ostrożnie czyścić jedynie z zewnątrz, aby nie uszkodzić drutów. Bardziej wytrzymałe grubsze druty z kwasówki łatwiej zniosą czyszczenie, kiedy jest na dokładkę w listewce ramki wyfrezowany kanał skrywający drut. Wtedy wnętrze pozostaje nam oczyścić z wosku elektryczna opalarką, co spowoduje, ze część wosku spłynie, a część wsiąknie w drewno.
Mimo wszystko, zawsze lepiej jest zmechanizować część prac niż wykonywać je ręcznie. W pasiece zawsze mamy część ramek wymagających kompleksowego czyszczenie i ponownego drutowania i mój opis jest dedykowany do takich prac. Opisanym sposobem możemy też czyścić ule od ich wnętrza jak i z zewnątrz przed ponownym malowaniem.

początkujący

Post autor: początkujący »

może prześlesz mi jak czyścić te ramki

zombi

Post autor: zombi »

w styczniowym numerze "Pszczelarstwa" masz cały opis ze zdjęciami.

Zablokowany