Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
walka z warozą
Autor Wiadomość
tomaros1 
Stukacz Junior

Wysłany: 2010-10-26, 19:21   walka z warozą

Witam co koledzy sądzą o walce z warozą jaka stosuje Pan Zieniewicz?

Cezar 
Stukacz Junior

Wysłany: 2010-12-06, 19:26   

Przybliż metodę bo chyba nikt jej nie zna.

Mam pytanie w temacie . Znalazłem w zapiskach swoich z lata , że brak warozy w nadstawkach.(nie mam dalszego zapisu co w gniazdach , ale przeglądałem specjalnie kątem warrozy. Pamiętam że nie stwierdziłem porażenia, choć kilka sztuk widziałem na grzbietach pszczół .). Stosuje kraty poziome i taka mi przyszła myśl. Czy uwazacie, czy pszczoła przechodząc przez kraty może strząchnąć z siebie pasorzyta ???

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2010-12-07, 09:05   

Kolego "Cezar" - jeżeli Kolega widział kilka pasożytów na pszczołach, to to już jest bardzo znaczne porażenie. Wg inż.V.Veseleho przyjmuje się, że na każdy widziany 1 pasożyt na pszczole przypada cca 1000 osobników na pszczołach, nie licząc tych, co są pod zasklepami.
Krata odgrodowa nie przeszkadza warrozie w utrzymaniu się na pszczole, a nawet gdyby przypadkowo spadła to może zatrzymać się na innej pszczole, lub na dnie, z którego z łatwością przemieści się do gniazda.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Cezar 
Stukacz Junior

Wysłany: 2010-12-07, 21:13   

Dziękuje za odpowiedź p. Stanisławie i szkoda że pan rozwiał moją nadzieję na walkę z warrozą mechanicznie –jak by spadła z grzbietu z pod kraty to bym ją załatwił młotkiem :690: ,a tak przepadło.
Co do porażenia to nie było wielkie. Jak wspomniałem wyżej, robiłem przegląd pod kątem pasożyta w okularku zegarmistrzowskim , ramka po ramce i cm po cm . Zajęło mi to trochę czasu , ale pamiętam że byłem zadowolony z efektów. Mam świadomość że nie widziałem wszystkiej i dodać trzeba pod zasklepem . Przeglądałem dość rzetelnie i nie było jej wiele, ogólnie nie rzucała się w oczy i była na pojedynczych pszczołach(nie zdarzyło się tak żebym zobaczył 3 pszczoły blisko siebie z pasożytem ) . Ogólnie w ulu znalazłem jej nie wiele ,nie pamiętam ile bo nie mam zapisków z przeglądu gniazdowego, ale w nadstawkach nie znalazłem nic(nie zauważyłem).

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2010-12-08, 09:35   

Kolego "Cezar" - ja nadal podtrzymuję moje zdanie, że porażenie było stosunkowo duże. Kolega nawet przez okular zegarmistrzowski nie mógł widzieć tej warrozy, która jest ukryta pod tergitami. To,że Kolega widział ich kilka na grzbiecie pszczół wyraźnie o tym świadczy.
Warroza w zasadzie żeruje pod tergitami pszczół przed ponownym wejściem pod zasklep, takie żerowanie trwa różnie, około 7 dni.

Więcej szczegółów należało by poszukać w jakimś dobrym poradniku. Do niedawna przy tabeli czeskiego monitoringu był bardzo szczegółowy opis biologii warrozy, obecnie nie ma. Co zapamiętałem - to warroza żeruje na lewym boku pszczoły pod tergitami.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Odpowiedz do tematu