Przyczyna ginięcia pszczół

Moderator: krzysglo

sławek k.
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: sławek k. »

ander pisze:dopiero na koniec jakość i firma cukru.
Z wykształcenia jestem cukrownikiem.Kilka lat w cukrowni-laboratorium.Tak naprawdę to uzyskanie cukru(krystalicznego) jest dość skomplikowanym i długim procesem . To co uzyskujemy to praktycznie 99,99czystośći wszelkie zanieczyszczenia pozostają w syropie(melasa) i błocie defekacyjnym.Gdybanie o różnicach z poszczególnych cukrowni nie ma praktycznie moim zdaniem sensu,bo sam produkt może różnić się granulacją i może ciut zabarwieniem.

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Sławku" - bardzo dobrze, że wreszcie ktoś kompetentny napisał jak to jest z tym cukrem. Dotąd po forach pszczelarskich krążyły różne wersje o jego szkodliwości w procesie zakarmiania pszczół.

Doszło do tego, że bardzo wielu kolegów-pszczelarzy przerzuciło się na różne inwerty, chcąc uchronić swoje pszczoły przed rzekomo szkodliwym wpływem cukru w procesie zakarmiania na zimę, czy nawet podkarmiania w sezonie jak zajdzie taka konieczność.

Jeszcze raz dziękuję za rzeczową wypowiedź i pozdrawiam - Stanisław Z.

123
Stukacz
Stukacz

Post autor: 123 »

Stanisław Zbieg pisze:Kolego "Sławku" - bardzo dobrze, że wreszcie ktoś kompetentny napisał jak to jest z tym cukrem. Dotąd po forach pszczelarskich krążyły różne wersje o jego szkodliwości w procesie zakarmiania pszczół.

Doszło do tego, że bardzo wielu kolegów-pszczelarzy przerzuciło się na różne inwerty, .
Tak naprawdę to właściwie o to tylko chodziło o zrobienie paniki poprzez propagowanie w mediach na fora filmów grozy o szkodliwości cukru celem wsparcia handlarzy gotowymi inwertami robionych z tych samych buraków i zbóż zaprawianych tymi samy mi środkami chemicznymi

Stanisław Ł
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Stanisław Ł »

123 Stanisław Zbieg trochę się z wami nie zgadzam otóż w zeszłą zimowlę kupiłem cukier w workach w Supermarkecie nie Polski i w trakcie karmienia z 8 uli został mi tylko jeden. Dochodziłem dlaczego bo w ulach była tylko garstka pszczół a ramki zasklepione od znajomego producenta Środków ochrony roślin dowiedziałem się ze na Zachodzie używają pestycydy które nie giną w czasie produkcji co prawda jest ich tak niewielka ilość że jest nieszkodliwa dla ludzi ale dla pszczół tak i powodują zanik orientacji w celu powrotu do ula dla pszczoły. Tak że już nigdy nie dam się namówić na tańszy cukier i zachodni. Do karmienia będę używał tylko cukru Polskie i wam też tak radżę.
Pozdrawiam Łukasz

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

gdyby to była wina cukru to nie została by ani jedna rodzina, a tą panikę wywołują producenci jak i dystrybutorzy syropów inwertowanych
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Łukaszu" - w tym wątku jest mowa o cukrze z polskich cukrowni.
Czytam też na bieżąco fora czeskie, słowackie czy ukraińskie - tam nigdzie nie było wątków w których dyskutowano by na temat zakarmiania na zimę jakimś inwertem. Tam wszędzie jak dotąd zakarmia się cukrem. Do niedawna w Czechach był do nabycia cukier gruby, kryształ.

Pozdrawiam Stanisław Z.

ODPOWIEDZ