Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Odstojnik do miodu
Autor Wiadomość
Edek
Obserwator

Wysłany: 2005-09-14, 21:32   Odstojnik do miodu

Mam pytanie.
Nigdy nie używałem odstojnika, a chciałbym poznac jego dokładną budowę i zalety, bo coś w tym musi byc, skoro 33l odstojnik nierdzewny kosztuje ponad 400 zl. Czy jego przydatność wynagradza cene?

Bogand 
Stukacz

Wysłany: 2005-09-15, 11:17   Re: Odstojnik do miodu

Edek napisał/a:
Mam pytanie.
Nigdy nie używałem odstojnika, a chciałbym poznac jego dokładną budowę i zalety, bo coś w tym musi byc, skoro 33l odstojnik nierdzewny kosztuje ponad 400 zl. Czy jego przydatność wynagradza cene?

Witaj.
Mam dwa odstojniki o pojemnośći 33 l. ale z tworzywa sztucznego z atestem dopuszczającym do kontaktu z żywnośćią, więc mogę Ci tylko opisać ich funkcjonowanie. Ułatwiają one bardzo rozlewanie miodu do słoików, poprzednio musiałem się namęczyć, a przy pomocy odstojników to sama przyjemność. Po nalaniu swieżej patoki (miodu) do odstojnika należy poczekać dwa lub trzy dni, aż wszystkie zanieczyszczenia wypłyną na wierzch, ustawić odstojnik na jakimś podwyzszeniu i odkręcając zawór spustowy spokojnie napełniać słoiki. Miód spuszczany przez usytuowany w dole odstojnika zawór spustowy jest czysty, bez drobin wosku lub innych zanieczyszczeń. Ostatnie dwa lub trzy litry miodu z zanieczyszczeniami, pozostałe w odstoiniku, zlewam do innego naczynia i czyszczę z wosku przez zbieranie go z wierzchu lub dodaję do nowej partii miodu wlewanej do odstoinika. Odstojnik jest więc sprzętem znacznie ułatwiającym rozlewanie miodu do mąłych naczyń i zasługuje na stałe miejsce w pracowni. Czy musi być z blachy nierdzewnej za 400 zł. tego nie wiem, ale taki z tworzywa sztucznego za około 50 zł to radzę Ci kupić. Napewno będziesz zadowolony.
Pozdrawiam.

Edek
Obserwator

Wysłany: 2005-09-15, 17:17   

Dziekuję za informację.
Pozdrawiam
Edek

gosc
Gość
Wysłany: 2005-09-15, 20:36   

witam.odstojnik zrobilem zpojemnika 20l kupionego w sklepie pszczelarskim zawor kupilem odzielnie za 19,50 .wyzynarka do drewna wycialem otwor i odstojnik gotowy.koszt okolo 30zl.pozdrawiam jozek

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi