Wyprowadzenie sie pszczól!! czym to jest zwiazane??

Moderator: krzysglo

szatasik
Obserwator
Obserwator

Wyprowadzenie sie pszczól!! czym to jest zwiazane??

Post autor: szatasik »

Proszę o wyjaśnienie jeśli to jest możliwe.
Po zakarmieniu pszczół we wrzesniu pszczoły się wyprowadziły całkowicie z uli, pozostał pokarm zasklepiony, ale bez pszczół!

Awatar użytkownika
Bogand
Stukacz
Stukacz

Re: Wyprowadzenie sie pszczól!! czym to jest zwiazane??

Post autor: Bogand »

"szatasik" napisał
> Po zakarmieniu pszczół we wrzesniu pszczoły się wyprowadziły całkowicie z uli, pozostał pokarm zasklepiony, ale bez pszczół. <

Kilkanaście lat temu, mojemu ojcu w ten sam sposób wyprowadziło się kilka rojów, dopiero później doczytałem się w "Pszczelarstwie", że pszczoły silnie zaatakowane przez warrozę opuszczają ul i przenoszą się gdzie indziej. Nie twierdzę, że to było przyczyną ale jest to możliwe. Nie wiem czy leczyłeś pszczoły przeciw warrozie, jeżeli nie to chyba dlatego a jeżeli je leczyłeś to następne pytanie, czy skutecznie?
Pozdrawiam.

Gość

Post autor: Gość »

Morze to być wirus kaszmirski w Niemczech wystąpił w 2003 r. W Hesji .morza poczytać o tym na stronach google . pod hasłem. kaschmir biene virus. Lub kaschmir bee virus.
Pomimo leczenia na waroze pszczoły padają w ciągu paru dni poza ulem i ul zostaje pusty.

Gość

Post autor: Gość »

Morze to być wirus kaszmirski w Niemczech wystąpił w 2003 r. W Hesji .morza poczytać o tym na stronach google . pod hasłem. kaschmir biene virus. Lub kaschmir bee virus.
Pomimo leczenia na waroze pszczoły padają w ciągu paru dni poza ulem i ul zostaje pusty.

Prof.dr hab.A.Hartwig

Re: Wyprowadzenie sie pszczól!! czym to jest zwiazane??

Post autor: Prof.dr hab.A.Hartwig »

szatasik pisze:Proszę o wyjaśnienie jeśli to jest możliwe.
Po zakarmieniu pszczół we wrzesniu pszczoły się wyprowadziły całkowicie z uli, pozostał pokarm zasklepiony, ale bez pszczół!
Przyczyn opuszczania ula przez pszczoły może być kilka:
1 Rodzina pozbawiona matki przenosi się do najbliższej pełnej rodziny.
2.Rodziny zaatakowane przez roztocze świdraczka pszczelego cierpia z powodu zatkania tchawek - duszą się i opuszczaja ul.
3. Rodziny zaatakowane przez wirusyABPV (ostrego paraliżu pszczół) czyCBPV (chronicznego paraliżu pszczół).
We wszystkich przypadkach nie wolno pozostałego pokarmu podawać do innych zdrowych rodzin. Pszczoły należy stale wnikliwie obserwować. Wszystkie nieprawidłowości konsultować ze specjalistami a na wiosnę badać całe osypy zimowe.
W Pana przypadku choroba zapewne trwała długo ale zaobserwowal Pan dopiero koncowy efekt zagłady całej rodziny. Z poważaniem A.H.

kłusownik

Post autor: kłusownik »

tak winna wyglądać prawidłowa odpowiedż czy udział w forum ! Gdyby tak jeszcze inni
użytkownicy zwlaszcza Ci przemądrzali,zamiast docinków umieli krótko i bez komentrza
udzielić odpowiedzi lub porady,byłoby ok a tak jest jak jest.(możecie pastwić się nad
tym tekstem-a wiem,że potraficie.

z uszami na ścianie - kłusownik

avico

Marzenie się spełnia

Post autor: avico »

Okazuje się, że moje marzenie spełnia się za przyczyną Pani prof. dr hab. A. Hartwig. Mieliśmy na forum znane osobistości z pszczelarzskiego świata nauki, ale prawdziwą dla nas nobilitacją jest wizyta Pani Profesor.

Jestem pewien, że nie popełnię faux-pas jeżeli wypowiem się w imieniu własnym i uczestników forum, że jesteśmy wdzięczni Pani Profesor za odpowiedź i prosząc o jeszcze zapraszamy do częstszego odwiedzania nas.

Awatar użytkownika
Bogand
Stukacz
Stukacz

Każdy pisze jak umie.

Post autor: Bogand »

Gość "kłusownik"] napisał > tak winna wyglądać prawidłowa odpowiedż czy udział w forum ! Gdyby tak jeszcze inni użytkownicy zwlaszcza Ci przemądrzali,zamiast docinków umieli krótko i bez komentrza udzielić odpowiedzi lub porady,byłoby ok a tak jest jak jest <

Chciała by dusza do raju ale itd...
Gdybym miał tą wiedzę i elokwencję co Pani Prof. Hartwig to może bym ci krotko i zwięźle wyjaśnił na czym polega udział w forum. Ale chciała by dusza.. itd.. powiem tak jak umiem - Forum jest dla wszystkich i każdy może pisać jak potrafi pod warunkiem, żeby wypowiedź była związana z tematem bo nie wszyscy lubią czytać obce wtręty i w dodatku nie związane z tematem. Twoja wypowiedź jest właśnie takim wtrętem, nic nowego do tematu nie wnosisz a żądasz rzeczy prawie niemożliwej do spełnienia, bo tylko nieliczni mają możliwość na tak zwięzłe i rzeczowe odpowiedzi. Traktujmy to forum jako przyjemną i bardzo pożyteczną zabawę, służącą wymianie poglądów i doświadczeń pszczelarskich a nie jako miejsce do pouczeń i krytyki innych. Gdyby inni użytkownicy forum wzięli przykład z ciebie to to forum nie byłoby takie "jak jest" ale dużo gorsze.
Przepraszam wszystkich za ten "wtręt" nie związany z tematem, ale uważam że mogłem sobie na niego pozwolić, bo po wypowiedzi p. Prof. Hartwig nic do tego tematu nie da się dołożyć. Odpowiedź Pani Profesor to Pełna odpowiedź.
Pozdrawiam wszystkich uczestników forum, szczególnie Panią Profesor.

Marek H. z Poznania

Post autor: Marek H. z Poznania »

Mam nadzieję że to pełna odpowiedz.
Obserwowałem podobne wyprowadzenie się pszczół jesienią na początku lat osiemdziesiątych kiedy zaatakowała warroza.Pozostały pełne zapasy zimowe i czyściutki ul,bez żadnych martwych pszczół.Uważam,że to na skutek niepokojenia pszczół przez warrozę,której do tej pory pszczoły nie znały i szukały ratunku w ucieczce.Obawiam się,że taka właśnie rodzina w 2003 r wprowadziła się do jednego z moich uli /skrajnego/ gdyż w osypie po zastosowaqniu kwasu szczawiowego naliczyłem aż 1998 szt.warrozy podczas gdy w innych ulach liczba ta była średnio pięciokrotnie mniejsza.To moje przypuszczenia.
Pozdrawiam.

Zablokowany