Kwas mrówkowy - mało skuteczny, co o tym myślicie?

Moderator: krzysglo

hurriway
Obserwator
Obserwator
Posty: 2
Rejestracja: 2018-01-09, 22:25

Kwas mrówkowy - mało skuteczny, co o tym myślicie?

Post autor: hurriway »

Witam Szanownych Kolegów,

Osobiście nigdy nie stosowałem kwasu mrówkowego, ale od czasu do czasu przechodziło mi po głowie aby zgłębić nieco temat. Ostatnio natrafiłem na youtube na filmy, które pokazują że po zastosowaniu kwasu mrówkowego ilość warozy na pszczołach nie zmienia się za bardzo (linki poniżej). Co o tym myślicie? czy facet przedstawiający ten materiał popełnił jakieś błędy w stosowaniu kwasu?
Zaznaczam ze jak na razie przyjmuje stanowisko neutralne. Jestem ciekawi opinii bardziej doświadczonych.

https://www.youtube.com/watch?v=T5tCBc8obgY
https://www.youtube.com/watch?v=L1sJ64dZKLY&t=1s

a tutaj kto inny

https://www.youtube.com/watch?v=_5WZoS_QS4Y

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 282
Rejestracja: 2009-09-28, 16:03
Kontakt:

Post autor: eryk.klemens »

Co jakiś czas publikowane są w necie filmy pszczelarzy, którzy występują jako znafcy a na filmach pokazywane jest jak nie należy prowadzić praktyki pszczelarskiej. Tak jest z pierwszym filmem autorstwa Tom R. Pozostałych nie oglądam
Komentarz
Jak bezpiecznie, a przede wszystkim skutecznie prowadzić gospodarkę pasieczną, gdzie walka z warrozą jest nieodzownym obecnie elementem tej gospodarki, w tym szczególnie zwalczanie warrozy kwasem mrówkowym (KM) bardzo dobrze opisane jest przez dr G. Liebiga w poradniku „Łatwe pszczelarstwo”. Po prostu kupić i zastosować.
Metoda na gąbkę może powodować szok w ulu, wypad pszczół na zewnątrz, co trzecia matka w tej metodzie ginie, ma bardzo niską skuteczność. Po każdym zabiegu nie wykonuje się zabiegów sprawdzających, bo ul musi mieć dennicę osiatkowaną, która musi być z szufladą a monitoring opadłej warrozy to konieczność we wszystkich rodzinach, a nie tylko wybranych. Jak jest monitoring przez dennicę osiatkowaną nie stosuje się cukru pudru, nie ma takiej potrzeby się tym babrać. Po zabiegu KM warroza opada przez >12 dni, co widać w szufladzie. Nie tylko nie stosuje się zabiegów KM krótkotrwałych pomiędzy pożytkami, bo mają bardzo niską skuteczność więc nic nie dają, co gorsza znacznie podwyższają zawartość KM w miodzie, który w ulu musi być aby rodzina nie padła z głodu, a co dyskwalifikuje ten miód jako konsumpcyjny. ( patrz badania). W dadantach każda matka (nie zdechlak i w dodatku wiekowy) a nie nowe linie pszczół zaczerwi całe gniazdo, bo mała pojemność gniazda, stąd mnóstwo ekspertów trąbi aby nie wybierać w tych ulach wszystkiego miodu, a zostawić żelazny zapas. I co z tego jak się rabuje pszczołom miód i zaleca podkarmiać między pożytkami – ten cukier się rozprowadzi w ulu i zafałszuje następny miód.
Jest bardzo wąska granica kiedy KM uśmierca warrozę a nie zabija jeszcze pszczół i czerwiu, dla przykładu, gdy się formuje do zimy młode rodziny na jednym korpusie zandera, można dozować KM dopiero po zakarmieniu kładąc dozownik Liebiga od przeciwnej strony od wylotka, a to po to gdyż jest tam zakryty pokarm i na pewno nie ma czerwiu. Gdy ustawia się dozownik na czerw, to kasuje się pszczoły i czerw, co potwierdzają liczne badania, które z upodobaniem są cytowane przez przeciwników KM.
Dozowanie KM uwarunkowane jest:
1. typ dozownika (LD lub butelka medyczna) umożliwiający stałe powolne dozowanie określonej dawki KM (o pozostałych zapomnieć nie stosować!!!)
2.typ ula
3.warunków atmosferycznych – temperatura i wilgotność powietrza. Temperatura to przez 3 – 4 następujące dni przed zabiegiem w dzień 20 -25, ciepłe noce, mała wilgotność powietrza. Zabieg wymaga kontroli – po jednym dniu dozowania trzeba sprawdzić czy wyparowało 20 -30 ml KM, jeżeli nie, przerwać zabieg i powtórzyć gdy będą warunki.
Tereny o dużej wilgotność powietrza (nadmorskie, jeziora, góry) KM nie będzie skuteczny nie warto stosować, prowadzić Tub dr Liebiga, o dziwo już promowane na szkoleniach ! Sukces bo już 10 lat o tym piszę
Na koniec film kręcony 30 września temp 15 st C,! wcześniej tydzień było dozowane 4 x 12 ml KM no to można sobie nagwizdać.
No i te super nowe linie pszczół niepotrzebnie kupowane, skoro można samemu prowadzić selekcję i mieć pszczoły do których chodzi się w krótkich spodenkach a nie stroju kosmonauty.

ODPOWIEDZ