nosema ceranae

Moderator: krzysglo

edwin
Stukacz
Stukacz

nosema ceranae

Post autor: edwin »

Szczęść Boże! Mamy nowego szkodnika pszczół: nosema ceranae. 2.- Straty są znaczne (mnie zginęło z 6 zazimowanych 4,5 rodziny, innym kolegom wszystkie a kolega, który zarzekał się, że wszystko zrobił, jak należy, stracił 1/5). 3.- Jedyny lek to Fumagilina, antibiotyk zakazany w stosowaniu. 4.- Czy jedyny lek tylko dla pszczół nie może być jednak pod nadzorem, gdy potrzebny, być dopuszczony? 5.- Jak długo muszę biurokraci ruszać głowami? z Bogiem: Edfwin
edwin

axa_mi
Obserwator
Obserwator

NOSEMA CERANAE - co dalej?

Post autor: axa_mi »

Wybaczcie, proszę, moją zupełną nieznajomość tematu, ale wiele wskazuje na fakt, iż pasiekę Mego Ojca dotknęła właśnie owa ,,plaga''. Co czynić dalej, jak leczyć, skoro jedyny skuteczny środek jest zakazany, co z resztą pni? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam. Kasia
axa_mi

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Re: nosema ceranae

Post autor: eryk.klemens »

edwin pisze:Szczęść Boże! Mamy nowego szkodnika pszczół: nosema ceranae. 2.- Straty są znaczne (mnie zginęło z 6 zazimowanych 4,5 rodziny, innym kolegom wszystkie a kolega, który zarzekał się, że wszystko zrobił, jak należy, stracił 1/5). 3.- Jedyny lek to Fumagilina, antibiotyk zakazany w stosowaniu. 4.- Czy jedyny lek tylko dla pszczół nie może być jednak pod nadzorem, gdy potrzebny, być dopuszczony? 5.- Jak długo muszę biurokraci ruszać głowami? z Bogiem: Edfwin
Dosyć skuteczną bronią przeciw nosemose są silne rodziny, zmuszenie pszczoły do zaniechania czerwienia późnojesiennego, a w szczególności do zabójczego wczesnowiosennego (wtedy nie są groźne załamania pogody, nawroty zimna na wiosnę...) zabezpieczenie w duże zapasy pokarmu w tym pyłku - szczególnie przed zazimowaniem, właściwe terminowe zakarmienie na zimę i odpowiednim pokarmem, wymiana plastrów (kpl ramek w ulu wymieniany co dwa lata w rotacji węza a ciemne plastry do przetopienia), dezynfekcja ula. Ważne miejsce usytuowania pasieki -nasłonecznienie (półcień) ciepło, mikroklimat. Rodziny nigdy nie pozostawić głodne, zapobiegać długim okresem bezczerwienia, wymiana matek, zapobieganie rabunkom, zapewnienie spokoju w zimie, niepotrzebne otwieranie uli na wiosnę(wczesna) ...
Antybiotyki są zabronione, pozostaje wrzucenie pszczół do wydezynfekowanego ula na węzę i podkarmianie.
Tu podane o nosemose http://www.ages.at/uploads/media/Merkbl ... 008_01.PDF
Z Bogiem
Pozdrawiam

edwin
Stukacz
Stukacz

fumagilina

Post autor: edwin »

Szczęść Boże! Kolego Eryku! Przyznaję słuszność zakazowi antybiotyków, gdy "farmerzy" nimi tuczyli swoje opasy. Ale co innego nadużywanie zgubne dla człowieka a co innego skutecznie kontrolowanie stosowanie jedynie skutecznego środka dla zupełnie innego gatunku zwierząt. Wzywam do opamiętania się i dopuszczenia kontrolowanego stosowania Fumagiliny przeciwko Varroa ceranae. To jest zadanie PZP. z Bogiem Edwin.
edwin

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Re: fumagilina

Post autor: eryk.klemens »

edwin pisze:Szczęść Boże! Kolego Eryku! Przyznaję słuszność zakazowi antybiotyków, gdy "farmerzy" nimi tuczyli swoje opasy. Ale co innego nadużywanie zgubne dla człowieka a co innego skutecznie kontrolowanie stosowanie jedynie skutecznego środka dla zupełnie innego gatunku zwierząt. Wzywam do opamiętania się i dopuszczenia kontrolowanego stosowania Fumagiliny przeciwko Varroa ceranae. To jest zadanie PZP. z Bogiem Edwin.
Szczęść Boże
Ten link który podałem, to nie Polskie zalecenia. Trzebaby sobie zadać pytanie dlaczego Tam tak nakazują. Co, czy robią pszczelarzom krzywdę, czy nie wiedzą co robią?. Oj wiedzą, bo te antybiotyki szybko znajdują się później w miodzie, stąd mądre decyzje o eliminacji antybiotyków …
Co od rozwiązania problemu nosemosy świętej pamięci nasz Ferdynand Warwas kiedyś wręcz zmusił mnie do kupienia ksiązki Kazimierza Radomskiego „80 lat wśród pszczół.“ U tegoż Pana nigdy nosemosa nie wstępowała, fumagiliny nie stosował bo po co? …
Pozdrawiam Serdecznie

Awatar użytkownika
Gilian
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Gilian »

Nosema ceranae rozprzestrzenia się drogą pokarmową znacznie skuteczniej niż nosema apis. Normalną nosemą pszczoły zakazają się spożywając odchody lub pokarm zabrudzony odchodami. Nosemą ceranae stara zakażona pszczoła zakaża młodą podając jej nektar, młoda pszczoła infekuje larwy które karmi. Nie sposób się przed wszechogarniającą infekcją obronić. Na Lubelszczyżnie jest teraz realizowany program przesiewowy badania zdrowotności pszczół ( badane jest 3 krotnie coś około 200 pasiek, stąd tyle ognisk zgnilca w okolicach gdzie nie był od lat sygnalizowany) wstępne wyniki mówią że nosema apis obecna jest w 30% badanych pasiek a nosema ceranae w 95%.
Na moim blogu jest niedawny wpis pt. "paranoiczna nawłoć", na filmie widać jak rodzinka bez czerwiu krytego ma położony na ramki placek białkowy( w torebce strunowej), dzisiaj ta torebka jest już prawie pusta a obok niej leży nowa, jak wyjedzą położę następną i tak będzie całą jesień dopóki nie zakarmię pszczół na zimę a karmię póżno invertixem. Ta przesada ( przecież teraz jest obwitość pyłku) jest podyktowana nie tylko tym aby słaba rodzina się mocno rozwijała ale aby i była właściwie odżywiona białkowo co stanowi podstawę zapobiegania nosemie.

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

Szczegółowo to opisuje prof. Romaniuk w Pszczelarstwie nr 3 z 2013r.
Są tam również wyniki badań.

Dawkowanie:
2 ml wody utlenionej na 1 litr (wody lub) syropu wiosną.
Jesienią ta sama dawka do każdego podanego litra syropu.

Tutaj Piotr Skorupa pokazuje jak to wykonać:

https://www.youtube.com/watch?v=Oo9gJ32 ... e=youtu.be

ODPOWIEDZ