Mapowanie zgnilca (czy to ma sens?)

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
Gilian
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Mapowanie zgnilca (czy to ma sens?)

Post autor: Gilian »

MAPY OGNISK ZGNILCA ZŁOŚLIWEGO

W przyszlym tygodniu dodam kolejną z ogniskami z m-ca września , mapy sporządzane są miesiecznych raportów weterynaryjnych, dokładność lokalizacji - powiat.

[ Dodano: 2011-10-23, 19:05 ]
Analogiczna do mojej mapa ognisk zgnilca dla obszaru niemieckojęzycznego (aktualizowana co tydzień)

http://imkerkataster.de/fbk.php

Różnice miedzy moją mapą a niemiecką są kolosalne i w moim odczuciu podważają dalszy sens mapowania ognisk zgnilca w Polsce gdyż bardzo możliwe że obraz występowania zgnilca budowany w ten sposób jest zupełnie fałszywy.

Dla kolegów którzy nie widzą róznic wyjasnię:
Porównujac te dwa zamapowania można dojsć do wniosku że w Niemczech jest sytuacja tragiczna (144 aktywne ogniska) w porównaniu do Polski (23 aktywne, wszystkich od poczatku roku 87) a liczba rodzin w Niemczech jest obecnie prawie dwukrotnie mniejsza niż w Polsce.
Albo wręcz przeciwnie, można wysnuć wniosek że liczba zgłaszanych przypadków zgnilca w Polsce to tylko niewielki margines wszystkich przypadków, jeżeli przyjąć ze Polska i Niemcy są tak samo zagrożone zgnilcem to liczba aktywnych ognisk powinna u nas wynosić około 250.
Jak jest w istocie?
Proszę o komentarze.

krzys_675
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: krzys_675 »

Witam kolegę,
Bardzo ciekawa mapka.
Mieszkam w powiecie pułtuskim i bardzo się cieszę , że ktoś pokusił się o wykonanie takiego opracowania.
Mam dwa pytania do kolegi:
1. Gdzie mogę znaleźć materiały na podstawie których kolega stworzył swoja mapkę ?
2. Może warto by było podawać (jeśli to oczywiście możliwe )dokładniejsza lokalizację ogniska niż powiat - może gmina?
pozdrawiam

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

krzys_675 pisze:(...)
1. Gdzie mogę znaleźć materiały na podstawie których kolega stworzył swoja mapkę ?
(...)
Najprawdopodobniej tu:

http://www.wetgiw.gov.pl/index.php?action=art&a_id=2063

Awatar użytkownika
Gilian
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Dokładnie tak, korzystałem z tych raportów.
Jak widzicie nie są one zbyt szybko aktualizowane, mamy 25.10 a jeszcze nie ma raportu wrześniowego. Dokładniej za pomocą tych raportów się nie da określić lokalizacji, jest tam podany jedynie numer (TERYT) powiatu i liczba ognisk.

Można by to zmienić jeżeli byliby chętni pomóc i dostarczaliby na bieżąco zgloszenia zgnilca z terenu. Pod mapkami jest formularz do wpsywania komentarzy, trzeba wpisać dokładną lokalizację i datę i oczywiście podać co najmniej swój adres mailowy.
Jestem w stanie dokonywać aktualizacji mapy praktycznie na bieżąco.

W Niemczech zajmuje się tym wielu wolontariuszy którzy są wyznaczeni przez związek w terenie. Ale tam jest tylko jeden związek i zupełnie inny ordnung.
Popatrzcie sobie koledzy na chorągiewki na niemieckiej mapie, niektóre ogniska zgnilca są z 2009, mija dwa lata a lekarz wet. ciągle jeszcze nie widzi powodu aby odwoływać kwarantannę. A u jak nas analizowałem przypadki zgnilca np. w rejonie Przemyśla odbywa się to tak: Obwieszczenie o kwarantannie, kontrola w zapowietrzonym rejonie, wysiarkowanie i dezyfekcja lub spalenie tak gdzie znajdą zgnilca, po miesiącu kwarantana odwołana. Za miesiąc nowe ognisko pięc kilometrów dalej i tak w kółko macieju od kilku lat.

[ Dodano: 2011-10-25, 00:01 ]
Dodałem kilka ognisk wrzesniowych które udało mi się znaleść (dokladna lokalizacja): Gdańsk Oliwa, Włoszczowa, trzy w rejonie Przemyśla, dwa w rejonie Limanowej

wieloraki
Stukacz
Stukacz
Kontakt:

Post autor: wieloraki »

Dobre sobie:)
Ogniska zapalne wykryte zimą... Rodziny żre warroza a pszczelarze wysyłają próbki zaziębionego czerwiu do badania. Pomino, że choroba została stwierdzona nie są to ogniska zapalne.

miśkownica
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: miśkownica »

Pełny obraz byłby tylko wtedy gdyby wszystkie pasieki były zarejestrowane oraz wszyscy pszczelarze informowali tej o chorobie. Natomiast sama mapka: widać z niej conajmniej dwie kwestie. Gdzie nastąpiło duże nasilenie zachorowań na zgnilca na przestrzeni paru lat oraz miejsca gdzie było ono znikome. Mimo, że mapka ta nie jest w 100% zgodna ze stanem faktycznym, ale ukazuje jakąś tendencję. Póki nie mamy lepszych danych, te muszą wystarczyć za podstawę do dalszych działań. To tak jak z wyborami, póki nie znamy wyników, są tylko sondaże. Choć w tych warunkach to sondaże są oficjalnymi wynikami.

Awatar użytkownika
Gilian
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

jedna z galicyjskich mapek zgnilcowej bezsilności
kolor zielony - 2009 (ogniska wygaszone ????)
kolor żółty -2010 (ogniska ciągle aktywne)
kolor czerwony - 2011 (aktywne)

proszę zwrócić uwagę, jak to się ładnie rozprzestrzenia wzdłuż głównych dróg krajowych

dane pochodzą z dzienników urzędowych województwa podkarpackiego (kończą się na 2009, nie ma mozliwosci dotrzeć do wcześniejszych) i obejmują obszar jedynie powiatu przemyskiego

podobne mapki można sporządzić dla kilkunastu galicyjskich miejscowości od Cieszyna począwszy.....

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

A kolor biały gąsienice wyprostowane,czerw wyjściowy z wyciągniętym językiem, martwe-to co?
robiłem-doświadczenia z dwiema rodzinami-jedna silnie zaifekowana grzybicą druga słabo, zastosowałem środki dostępne[kwasy+amitraza]jedna rodzina ma 8ramek na czarno dołożyłem 30-tego dwie ramki pokarmu,drugą wyniosłem i zmiatłem na trawę[rozeszły się po ulach]trzy ramki spaliłem,to wyglądało tak jak opisujecie CCCD a może to jest zespół chorób-znanych

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

to efekt działania warrozy przez nią u znajomego pszczelarza już osypało się przez nią 5 rodzin, warroza roznosi wszelkie choróbska i nie dość że osłabia pszczoły to jeszcze te choroby ją dobijają
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

no tak no tak, ale ja zastosowałemACIFUNGIN FORTE+2cmABC i i tam nic oprócz pszczół nie żyło

[ Dodano: 2011-11-06, 22:35 ]
Fred1 pisze:no tak no tak, ale ja zastosowałemACIFUNGIN FORTE+2cmABC i i tam nic oprócz pszczół nie żyło[/quote
może to zrobiłem o miesiąc za późno

Awatar użytkownika
Gilian
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Na stronie "zgnilec" Pszczelarskiego Pogotowia Rojowego:
http://www.pszczelarskiepogotowierojowe.pl/zgnilec/
znajduja się trzy mapki:
1) mapka ognisk z lat 2008-2011
2) mapka 2011
te dwie mapki powstały na podstawie biuletynów o stanie chorób zakaznych:
http://www.wetgiw.gov.pl/index.php?action=art&a_id=2063
biuletyny ukazuja się z ponad miesięcznym opóżnieniem i lokalizacja w nich jest niedokładna gdyż wskazuje tylko powiat.
3) mapka woj Podkarpackiego (2009-2011) powstała w lektury e-dziennika urzedowego województwa podkarpackiego i zawiera dokładną lokalizację (miejscowość) oraz date wystąpienia ogniska.

W tym roku miejmy nadzieję ze wiecej ognisk zgnilca już nie bedzie. Ale jest taki pomysł stworzenia "goracej" mapy na przyszłość:
Istnieje możliwość tworzenia na bieżaco mapy zgnilca. Sam nie jestem w stanie dotrzeć do wszystkich informacji z terenu jeżeli gdzieś ognisko wystąpi. Ponizej mapek jest prosty formularz zgłoszenia ogniska zgnilca, jeżeli będę dostawał od kolegów z terenu takie informacje, po ich sprawdzeniu u własciwego PLW, będą praktycznie na drugi dzień nanoszone na mapę.

Roo
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Roo »

Fred1 pisze:A kolor biały gąsienice wyprostowane,czerw wyjściowy z wyciągniętym językiem, martwe-to co?
robiłem-doświadczenia z dwiema rodzinami-jedna silnie zaifekowana grzybicą druga słabo, zastosowałem środki dostępne[kwasy+amitraza]jedna rodzina ma 8ramek na czarno dołożyłem 30-tego dwie ramki pokarmu,drugą wyniosłem i zmiatłem na trawę[rozeszły się po ulach]trzy ramki spaliłem,to wyglądało tak jak opisujecie CCCD a może to jest zespół chorób-znanych
A nie pomyślałeś, że to świństwo które tam wpompowałeś przeniknęło do pokarmu a tym potem były karmione larwy???

Tak poza tym to temat z mapowaniem zgnilca. Czy się mylę, czy najwięcej ognisk w rejonach największego zagęszczenia pasiek?

Awatar użytkownika
Gilian
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Roo pisze: Tak poza tym to temat z mapowaniem zgnilca. Czy się mylę, czy najwięcej ognisk w rejonach największego zagęszczenia pasiek?
Nie, największe zagęszczenie pasiek to Lubelszczyzna a ta jest praktycznie czysta.
Najgorzej jest w południowej Polsce, taki galicyjski pas zgnilcowej bezsilności, od Cieszyna po Przemyśl.

Piotr Nowotnik

Post autor: Piotr Nowotnik »

Osobiście nie zgadzam się z tymi mapkami, uważam, że te chorągiewki są nieprawdziwe, nie urażając twórcy strony, bo to nie jego wina, ale pewnie niesprawdzonych doniesień.
Konsultowałem ten czerwony znacznik w mojej okolicy z pierwszą moją instytucją, czyli SGGW, które mam pod oknem, ale dr Hartwig i dr Topolska nic nie wiedzą o zgnilcu w rejonach Radomia, koło mojej działki. Nie ma żadnych informacji. Tak samo próbowałem się dowiedzieć od prezesa najbliższego mojego związku i pszczelarzy, u których zasięgam porad na miejscu. Oni także byli zdziwieni o czym ja mówię. Więc jeśli zgilec rzeczywiście byłby w pobliżu to najpierw lokalny związek powinien o tym wiedzieć i to potwierdzić, ale nikt nie dostał zgłoszeń o chorobie. Więc nie wiem i nie chcę wiedzieć skąd są źródła i te chorągiewki na mapie niedaleko mojej działki. Choć zapisałem się do Pogotowia Rojowego to jednak do mapek podchodzę z dystansem.

Awatar użytkownika
Gilian
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Świat pełen jest niedowiarków.
Jeżeli najedziesz na chorągiewkę, okaże sie ze to Zwoleń, a tam:

http://piw-zwolen.pl/wp-wpisy/rozporzadzenie-zgnilec/

Rozporzadzenie do dziś nie zostało odwołane.

ODPOWIEDZ