Apivarol a dokarmianie

Moderator: krzysglo

jacekni
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 7
Rejestracja: 2011-04-26, 14:03

Apivarol a dokarmianie

Post autor: jacekni »

Witam, może to o co spytam wyda się komuś śmiesznym pytaniem, ale chodzi mi o to czy w trakcie dokarmiania, tzn w ulu są podkarmiaczki z invertem można dymic pszczółkom apivarolem. Tzn, czy ten dym nie przedostanie się do pokarmu i nie spowoduje jego utraty jakości, albo nawet czy nie spowoduje jakiegoś zatrucia pszół.
Dzięki za ewentualne podpowiedzi

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 623
Rejestracja: 2005-12-27, 12:11
Lokalizacja: Limanowa

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego Jacku - można spalać Apiwarol w trakcie zakarmiania na zimę. Ja tak robię od samego początku jak dostępna jest amitraza, czyli ponad 25 lat. Pszczoły po otwarciu wylotka po zabiegu - bardzo intensywnie wentylują wnętrze ula, nie zachodzi obawa, że pary amitrazy przenikną do pokarmu.

W przyszłości należy akcję zwalczania warrozy wykonywać jak najwcześniej po letnim pożytku. Na przykład - ostatnim pożytkiem jest lipa - to już pod koniec lipca, na początku sierpnia należy dokonać pierwszego odymienia. Po 12 godzinach należy sprawdzić na wkładce dennicowej ilość osypu martwych pasożytów.
W okresie koniec lipca - sierpień następuje czerwienie matki na zimowe pokolenie pszczół. W tym samym czasie narasta gwałtownie populacja warrozy, która nie zwalczana wcześniej poraża nam czerw zakryty. Pszczoły z tego porażonego czerwiu nie przeżyją zimy, giną poza ulem późną jesienią.

Pozdrawiam Stanisław Z.

ODPOWIEDZ