pasożyty trzmieli

Moderator: krzysglo

ulencja
Obserwator
Obserwator

pasożyty trzmieli

Post autor: ulencja »

:709: witam i proszę o informację. Nie dotyczy ona pszczół ale innych pożytecznych owadów - trzmieli, które prawdopodobnie mają podobne problemy. Jeden z trzmieli odwiedzających moją działkę wpadł do psiej miski z wodą i musiał się wysuszyć. Kiedy umieszczałam go na stole ( służącym jako podręczna suszarnia dla zamoczonych owadów), zauważyłam na grzbiecie pacjenta kilkanaście maleńkich żółtawych pajączków. Co to może być ? Starałam się ostrożnie zrzucić je z trzmiela i udało mi się (nie były przyssane). Czy można pomóc trzmielom opryskując czymś okolice ich norek ?
Jeżeli ktoś może mi odpowiedzieć będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Dobrze ze nie spanikowałaś i pomogłaś trzmielej matce wyciagajac ją z wody zeby się osuszyła. O tej poze wiosennej to tylko matki trzmiele latają i szukając nektaru i pyłku. Oczywiste i szuka miejsca na założenie gniazda. Te malenkie pajaczki na jej grzbiecie to nie pasorzyty trzmieli tylko przypadkowe odwiedzienie gniazda pajaka i grzbietem zabranie kilku małych pajączków kture zbiegem czasu zginą. Gratuluje tobie odwagi i ze dbasz o przyrodę nie zabijając trzmieli. Pozdrawiam miły_marian

ander

Post autor: ander »

Koleżanka wykazała się dużą szlachetnością. Gdybyś była zainteresowana hodowlą trzmieli, miała jakieś pytania to polecam Ci odwiedzenie tego forum: http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl/ ... mieli,103/
Tam jest bardzo miły użytkownik o nicku "trutol" zajmuje się hodowlą trzmieli, jest fachowcem w tym co robi. Gdybyś zauważyła na innym trzmielu takie objawy- zapytaj się trutola, może to faktycznie jest jakaś choroba. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ