osyp pszscol

Moderator: krzysglo

wladek

osyp pszscol

Post autor: wladek »

pytalem o osyp pszczol ,padla odpowiedz,ze,srodki chemiczne,ale trwa to kilka dni pszczoly wychodza z ula padaja na grzbiet i po chwili zamieraja,prosze o pomoc jeszcze raz.

Awatar użytkownika
Bogand
Stukacz
Stukacz

Re: osyp pszscol

Post autor: Bogand »

wladek napisał: pytalem o osyp pszczol ,padla odpowiedz,ze,srodki chemiczne,ale trwa to kilka dni pszczoly wychodza z ula padaja na grzbiet i po chwili zamieraja,prosze o pomoc jeszcze raz.
Po takiej krótkiej i lakonicznej informacji nikt nie udzieli Ci stanowczej odpowiedzi, co jest przyczyną spadania pszczół przed ulem. Prawdopodobnie jest to trucie pszczół środkami chemicznymi stosowanymi przy opryskach sadów lub innych upraw np. rzepak. W okresie kwitnienia tych roslin, niektórzy ich właściciele nie przestrzegają instrukcji oprysków i pryskają od samego rana. Jeżeli masz kilku takich sąsiadów i każdy z nich będzie opryskiwał w inny dzień, to Twoje pszczoły są ciągle narażone na zatrucie i będą padać aż do ostatniej lotnej pszczoły lub do czasu przekwitnięcia tych roślin. Jeżeli mogę Ci doradzić, to obserwuj okoliczne uprawy i jeżeli kogoś spotkasz na opryskach to próbuj z nim porozmawiać, może poskutkuje. Może też Ci sie uda zasięgnąć informacji w okolicznym sklepie z tymi środkami, kto i jakie środki kupił, wtedy będziesz miał już jakieś namiary na sadowników lub plantatorów, którzy te środki stosują. Jeżeli jest w pobliżu jakaś pasieka, to porozmawiaj z jej właścicielem, razem będzie wam łatwiej ustalić przyczynę.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w poszukiwaniu przyczyny spadania pszczół.

pawel
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: pawel »

sprawdz czy mają pozywienie. Ja mam jedną pasieke w lesie czarna jagoda zmarzła zupełnie a i z klona ni nic nie było tez mi pszczoły zaczeły padać przed ul musiałem je karmić.

Zablokowany