leczenie warozy a podkarmianie jesienne

Moderator: krzysglo

as131
Obserwator
Obserwator

leczenie warozy a podkarmianie jesienne

Post autor: as131 »

Witam szanownych kolegów pszczelarzy ,

od tego roku (wiosny)jestem posiadaczem 4 uli ostrowskie drewniane dwu korpusowe po zmarłym pszczelarzu (tacie znajomej )
znajomy znajomego (pszczelarz od dwóch lat jak się później dowiedziałem )który obiecał mi doradzać co i jak mam robić ,
to tak mi na pomagał że wyjął mi 2 matki młode z uli i od tamtej pory wiecznie odwlekał aby zerknąć na pszczoły czy wszystko jest ok ,jeden ul się wyroił 2 razy w czerwcu ale w nim teraz jest dużo pszczół ,a jeden po wyrojeniu ma najmniej pszczół i mało czerwiu ,więc temu znajomemu już podziękowałem za takie pomoce

ale wracając do tematu ,
dopiero zakarmiłem syropem po 3 litry na ul proporcja 2:1

3 ule mają bardzo dużo pszczoły i praktycznie po 1 litrze syropu wybrały w ciągu 24h
na ramkach w tych 3 również jest dosyć sporo miodu ,na dole czerw troszkę itd
jeden ul ma mało pszczoły ok 2-4 dolne ramki zaklejone przez pszczoły i trochę czerwiu

ale proszę o pomoc odnośnie leczenia pszczół ,do syropu dodawałem Apilac zgodnie z dawkowaniem na ulotce ,

ale moje pszczoły od przywiezienia z terenów leśnych wiosną w maju do mnie nie były leczone pod kontem warozy ani wo gule nic ,

czy można w trakcie zakarmiania syropem dodać do ula tekturki nasączone taktikiem zmieszanym z olejem 1:8 ?? (powieszone w środku na drucikach )
mam już wszystko przegotowane taktic też .

przed zakarmianiem w zeszłym tygodniu na wylotku każdego ula leżało po klika martwych pszczół , od momentu zakarmiania nie ma ani jednej martwej na wylotach ( wylotki pomniejszyłem listewkami o połowę ) tylne ściany uli ociepliłem styrodurem od środka , bo tyły i przody to sama klepka drewniana a boki są oryginalnie od środka już grube ocieplane ,

przyglądałem się pszczołom tym martwym jak i żywym i nie widzę niby gołym okiem żadnych małych robaczków na ramkach czy pszczołach .

proszę o poradę lub jeśli ktoś może podać tel do siebie na pw będę bardzo wdzięczny

boję się bardzo że wszystkie zabiegi są bardzo za późno i że pszczółki nie przeżyją zimy .

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Jan Magóra »

Szanowny kolego as131. Jeśli istotnie swój problem opisałeś w dniu 2016.10.19, to istotnie będziesz miał problem z warrozą. Z nia trzeba walczyć w sierpniu i wrześniu, po miodobraniu. Żadne olejki pszczołom nie pomogą. Radykalnym sposobem obecnej walki z warrozą może być podkarmienie rodzinki pszczelej ciepłą sytą , aby gniazdo trochę się rozlużniło i po około 2-3 godzin, rodzinkę odymić Apiwarolem AS. Jest, to działanie z wielką niewiadomą, ale coś trzeba zrobić. Jeśli rodzinki przeżyją zimę 2016/2017, to zaraz po oblocie rozebrać gniazda i odsklepiaczem zlikwidować wszystek czerw oraz odymić apiwarolem oraz odezwać się na tym portalu Z pszczelarskim pozdrowieniem.
Pozdrawiam

Jan Magóra

as131
Obserwator
Obserwator

Dziękuję koledze za chociaż jedyną odpowiedź ,

ale odnośnie odymiania APIWROLEM to przecież dużo pszczelarzy pisze że nie wolno go używać jeśli a no temperatura jest niższa niż 10st ????
nawet chyba w specyfikacji tego środka jest też tak opisane ,tak pisali na forum MIODKA ale tam niestety nie dość że nikt mi nie pomógł to nawet nie zaktywowali mojego konta na ich forum , pisałem również do MIODKA i zero odpowiedzi po 2 tyg . telefonu również nie odbiera a tak niby doradza wszystkim .

TAKTIC podobno jest tą samą substancją co APIWAROL tylko dużo silniejszą ,dlatego trzeba ją rozrabiać w proporcji z olejem jadalnym i nie zależnie niby od temperatury można to zapodać do uli , ????

jak wo gule poznać czy WAROZA jest w ulu czy jej wo gule niema ??

Kolego a co z samym dokarmieniem bo nic w tej kwestii mi nie doradziłeś ?
ile tego syropu czy dobra proporcje dałem, czy jeszcze podkarmić ????

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Jan Magóra »

Szanowny kolego as131. Proszę podaj swój telefon, to skontaktujemy się, gdyż temat podkarmiania , walki z warrozą, jest tematem rzeką. Przez internet nikt nie nauczył się pszczelarstwa - przepraszam za szczerość. Z pszczelarskim pozdrowieniem - 26.10.2016r.

[ Dodano: 2016-11-12, 22:09 ]
Szanowny kolego as131. Szukam na tym portalu, ale nie mogę znależć twojego telefonu. Teraz praktycznie przyszła zima, ale zawsze możemy porozmawiać. Z pszczelarskim pozdrowieniem. Dnia 12.11.2016r
Pozdrawiam

Jan Magóra

as131
Obserwator
Obserwator

Witam,
Panie Janie wysłałem pw proszę o odp lub kontakt pilne .

ODPOWIEDZ