Nowa pasieka

Moderator: krzysglo

Anzi
Obserwator
Obserwator

Nowa pasieka

Post autor: Anzi »

Witam ludzi z pasją. Jestem nowicjuszem na tym forum, jednak sporo postów przeczytałem i widzę ludzi życzliwych, chętnych do pomocy. Szukam jakiejś porady w sprawie założenia mini pasieki (planuję max. 4 ule). Interesuje mnie jakie ule najlepiej wybrać, jakie pszczoły oraz czy miejsce jest odpowiednie?
Zaznaczam, że nigdy nie zajmowałem się hodowlą pszczół, ale myśl ta chodzi za mną już długo. Mieszkam na wsi na Dolnym Śląsku, jestem posiadaczem działki 22 ary, ale dopiero teraz widzę możliwość realizacji tego pomysłu. Mianowicie zrealizowałem pierwsze marzenie - wybudowałem staw (4 ary) na mojej działce i w sporej odległości od wszelkich osób chciałbym postawić wspomniane ule w samym narożniku działki, na grobli stawu, szerokość grobli wynosi 2m i jest ograniczona płotem betonowym. Pytanie czy nie przeszkadza taka bliskość wody?
Miejsce jest dobrze nasłonecznione, zaznaczę że również za płotem jest woda - tam płynie rzeka. Inspiracją do własnych pszczół jest lipa, która rośnie na mojej działce i w czasie kwitnienia zawsze ta myśl powraca. Dodam,że lipa ta jest pomnikiem przyrody ma około 24 metry wysokości i blisko 4 metry obwodu pnia.
Zaznaczam nie ma to być interes a raczej przyjemność, tak więc nie istotna jest wydajność, ale efekt wizualny i nie ma to być więzienie dla pszczół. Pozdrawiam i liczę na jakieś podpowiedzi.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

wybór uli pozostawiam tobie, ale stawianie uli blisko wody odradzam pszczoły będą się topiły, co do uli ja wybrałbym korpusy, lecz w starych typach gospodarka jest trochę prostsza i wybacza błędy, natomiast przegląd w korpusach jest dużo szybszy ale wymaga trochę wiedzy o pszczołach
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Radze na wiosne zakup przynajmniej 2 rodzin pszczelich. Jak jesteś młody i silny to radze stojaki wielkopolskie. A najlepiej postaw ule pod tą lipą, w lato jak bendzie upał to pszczoły bendą miały cień i bendą mniej nosiły wody do słachdzania czerwiu. Bo czerw musi mieć stałą teperature 34,4stopnie. Pamietać trzeba że pszczoła to zdrowie. Pozdrawiam miły_marian

Awatar użytkownika
brylek
Obserwator
Obserwator
Kontakt:

Post autor: brylek »

A skoro już mowa o pasiekach czy opłaca się je składać samemu?
Ostatnio jak od kogoś kupiłem, to przy byle wichurze były uszkodzone

atlantum
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: atlantum »

Ja gdybym miał zaczynać to chyba tylko od korpusowego dadanta lub dadanta 1/2. Ten ostatni nadaje się na duże i małe pożytki :)

Anzi
Obserwator
Obserwator

Ja gdybym miał zaczynać to chyba tylko od korpusowego dadanta lub dadanta 1/2. Ten ostatni nadaje się na duże i małe pożytki :)
Ciekawe ule, ale jednak pozostanę za radą wcześniejszą zdecyduję się na wielkopolskie a to dlatego, że mój sąsiad ma takie i obiecał pomoc na starcie a widzę że fachowcy również je polecają. Niemniej dzięki i jeśli wszystko będzie ok to może następne.

mangus
Obserwator
Obserwator
Kontakt:

Post autor: mangus »

Zobacz ja zaczynałem ja i może coś Ci się spodoba. Moja strona www zawiera wiele zdjęć

Anzi
Obserwator
Obserwator

mangus pisze:Zobacz ja zaczynałem ja i może coś Ci się spodoba. Moja strona www zawiera wiele zdjęć
Witam. Taka wielkość pasieki to nie jest mój cel, ale ładnie to wygląda - gratulacje!
Wykonałem pierwszy krok, mianowicie kupiłem 2szt. nowych uli wielkopolskich, 2 krpusy + nadstawka. Obecnie jestem w trakcie malowania oraz przerabiania daszków na pokryte trzciną. Sądzę że wiosną wystawię na wał stawu i wstawię fotki na forum.
Pozdrawiam Wszystkich pozytywnie zakręconych.

Witam ponownie, mamy już 2 marca i wystawiłem zakupione i przerobione ule na docelowe miejsce, postaram się dodać jakąś fotkę, ale nie wiem czy mi się uda - zobaczymy. Otrzymałem propozycję zakupu 2 rodzin pszczelich na wiosnę po sprawdzeniu czerwienia. Trudno mi określić jaka rasa, ale jeśli latem chciałbym wymienić matki na Buckwasta to byłby to prawidłowy ruch? Może ktoś coś podpowie?
Załączniki
DSC_0001 (2).JPG
DSC_0001 (2).JPG (896.82 KiB) Przejrzano 5872 razy

ODPOWIEDZ