Pszczoły w ścianie domu!

Moderator: krzysglo

Bogumil
Nieśmiały
Nieśmiały

Pszczoły w ścianie domu!

Post autor: Bogumil »

Mam taki dylemat kolega mnie poprosił żebym pomógł mu w przeniesieniu rodziny pszczelej, która osiadła w ścianie Jego domu, jednakże nie chce uszkadzać ściany. Czy np. można je wywabić feromonem? I pytanie czy jest sens je w ogóle w tej sytuacji ruszać bo po osadzeniu w Ulu nie mam niekrytego czerwiu żeby im poddać. Zimy to one tam raczej nie przeżyją...Byłbym wdzięczny za jakieś uwagi

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Przystaw rojnice albo skrzynkie i do niej wstaw ze 2 ramki suszu i reszta wezy daj 5 ramek. Tą roinice zawieś zeby pszczoły wchodziły góra ale musisz zrobic orwór i dac krate windurową tak jak przejdzie matka zeby zaczerwić ramki to ja opusc zeby matka nie poszła do muru a czerwiła w rojnicy. Oklej ta rojnice plastelina zeby pszczoła tylko wchodziła górnym wylotkiem a wychodziła dołem. Jak zauważysz jajeczka w rojnicy to opusc krate i jak bendziesz przeglondał za 4-5 dni i bendą jajeczka to zostaw ta krate opuszczoną a jak nie bendzie to otwuz zeby ponownie matka przyszła czerwic. Po 25 dniach od czerwienia matki w rojnicy odstaw troche tą roinice zeby trutnie siś oblecieli. Po miesiacu mozesz zabrać tą rodzine do swojej pasieki i obsadzic w normalnym ulu. Pozdrawiam miły_marian

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

raz wyciągałem z pomiędzy pował, lecz bez demolki się nie obyło, pszczoły kilka razy tam zimowały i miałem problem z wyjęciem ich ponieważ przestrzeń była bardzo duża. Jeśli już się zadomowiły, to będzie ci ciężko ich ze ściany wywabić
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

W muze niema duzej przestrzeni najwyzej 5cm szerokosci i jak się przystawi rojnice zeby góra wchodziły do rojnicy a dołem wychodzili i dołem wchodzili z pyłkiemi nektarem i tam maja lepsze warunki bytowe to matka bendzie czerwic w rojnicy a nie w muże gdzie ma tylko 1 plaster długi i szeroki. Pozdrawiam miły_marian

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

Tak jak napisał Marian . Innego rozwiązania nie widzę .
Radek73

Bogumil
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Bogumil »

Dziękuję serdecznie za bardzo cenne uwagi.

ODPOWIEDZ