Czy z pasieki można się utrzymać?

Moderator: krzysglo

sodlz
Obserwator
Obserwator

Czy z pasieki można się utrzymać?

Post autor: sodlz »

Witam!

Mam pytanie: czy w dzisiejszych czasach można w Polsce utrzymać się z prowadzenia gospodarstwa pasiecznego?

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Mozna ale trzeba mieć wiedze o pszczołach i trzeba mieć tak z 180 rodzin pszczelich i trzeba podrużować z pszczołami na pozytki. Ale żeby zaczonć to trzeba miec kase a nie kredyt. Bo juz tacy byli i zbakrutowali nie mieli pojencja o pszczołach i ich prowadzeniu. To tyle na poczontek. Pozdrawiam miły_marian

Mariuszczs
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mariuszczs »

Tak można utrzymać się.

zegaj
Nieśmiały
Nieśmiały
Kontakt:

Post autor: zegaj »

Można się utrzymać , można się utrzymać też ze zbierania makulatury i puszek.

pasieczna
Stukacz
Stukacz

Post autor: pasieczna »

Dobry wieczór Państwu,

z moich obserwacji wynika, że można się utrzymać, tylko wszystko zależy od skali
produkcji, od kierunku produkcji, rodzaju gospodarki pasiecznej i... wiedzy, i wieku pszczelarza. W gospodarce wędrownej opartej wyłącznie na produkcji miodu trzeba się liczyć z koniecznością posiadania co najmniej 300 rodzin. Nastawiając się na produkcję materiału hodowlanego (matki, odkłady lub pakiety pszczół) i jeszcze jakaś niewielka produkcja miodu powinno wystarczyć od 100 do 150 rodzin pszczelich. Oczywiście, przy założeniu, że na wszystko ma się zbyt i relatywnie dobre ceny. TAKIE SĄ MOJE OBSERWACJE I TAKIE JEST MOJE ZDANIE.

Pozdrawiam

Maciej Winiarski

TomekPasieka
Obserwator
Obserwator

Post autor: TomekPasieka »

Znajomy przy około 50 ulach całkiem ładnie dorabiał. Nastawial sie glownie na miod i propolis a i czasem na odklady.

Awatar użytkownika
MAEL
Nieśmiały
Nieśmiały
Kontakt:

Post autor: MAEL »

A jak według Was będzie się rozwijał temat wynajmowania pszczół do zapylania, dla sadowników, farmerów. Widać że na Zachodzie ta dziedzina jest popularna, u nas chyba jeszcze nie praktykowana na większą skalę?
InstytutMiodu.pl

pasieczna
Stukacz
Stukacz

Post autor: pasieczna »

A jak według Was będzie się rozwijał temat wynajmowania pszczół do zapylania, dla sadowników, farmerów. Widać że na Zachodzie ta dziedzina jest popularna, u nas chyba jeszcze nie praktykowana na większą skalę?

Dzień dobry Państwu,

jest to bardzo złożone zagadnienie, ponieważ polskie rolnictwo jest bardzo zróżnicowane. Jeżeli chodzi o pszczelarstwo w krajach zachodnich, to dla przykładu w USA usługi zapylania są dla tamtejszych pszczelarzy głównym źródłem dochodów, a wszystkie pozostałe produkty (miód, pyłek kwiatowy, wosk, propolis, mleczko pszczele) stanowią dochody dodatkowe.

W Polsce, tam gdzie rolnictwo jest mocno rozdrobnione, raczej płatnych usług zapylania nie będzie, ale mamy sporo obszarów wiejskich gdzie "latyfundyści" są dominantą w krajobrazie wsi. I oni są "skazani" na współpracę z pszczelarzami, ponieważ z różnych przyczyn, na tych obszarach dziko żyjących pszczół jest coraz mniej (kiedyś ten temat opiszę szczegółowo), tak więc właściciele dużych gospodarstw rolnych nie mogą liczyć, że zapylanie ich plantacji roślin owadopylnych załatwią pszczoły dziko żyjące w naturalnym środowisku (trzmiele, pszczoły samotnice i kilka innych gatunków owadów). Nie znam sadownictwa, lecz w związku z natężoną chemiczną ochroną drzew i krzewów owocowych, dziko żyjących tam pszczół może być jeszcze mniej.

Co w tej sytuacji robić? Nic. Po prostu, kiedy nasi rolnicy zorientują się, że barierą dalszego wzrostu plonów w różnych uprawach jest brak pszczół, to będą musieli podjąć próby kontraktowania usług zapylania określonych plantacji roślin przez nasze pszczoły. Oczywiście, my jako pszczelarze powinniśmy przy każdej okazji informować ludzi o plonotwórczym wpływie obecności pszczół w myśl zasady, że "kropla skałę drąży". Ale na całym świecie chłopi są bardzo pazerni i naszym rolnikom "wynajmowanie" pszczół do pracy na ich plantacjach musi się w sposób oczywisty opłacić się. Dzisiaj, zazwyczaj jest odwrotna sytuacja - za podwiezienie pszczół np. na rzepak, właściciel plantacji często oczekuje, że w zamian za to dostanie drobną gratyfikację w postaci kilku słoików miodu... Ale, obserwuję, że to nastawienie zaczyna się zmieniać, chociaż jak powiadają "pierwsze jaskółki wiosny nie czynią"...

Pozdrawiam

Maciej Winiarski

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Unasz w Polsce jest mało reklamy o zapylamou wiekszych obszarów np, rzepaku gryki sadów itp. Niema opracowań ze pszczoła daje wieksze zbiory, bo inych gatónków do zapylania jest coraz mniej do zapylania. Pozdrawiam miły_marian

Bzz
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Bzz »

Witam serdecznie,
zupełnie niedawno otrzymałem maila w stylu "pszczelarstwo sposobem na bezrobocie" - takie gdybanie, co by było gdyby... Szczególnie gdy nie posiada się praktyki w tym fachu.

jednak trafiłem w tekście na całkiem ciekawe zdanie, cytuję .. "Pszczoła to dla polskiej gospodarki głównie owad świadczący nieodpłatnie usługi przy zapylaniu roślin uprawnych. Ta praca szacowana jest w UE na równowartość 1070 euro od jednej rodziny pszczelej".

Więc jak można domniemać "ktoś" już obliczył realne zyski jakie przynosi plantatorom stacjonująca pasieka, a to daje do myślenia...

Pozdrawiam.
locum plena apes, hortus animae sonat

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Jan Magóra »

Doskonale pamiętam jak za czasów PRL, umawialiśmy się z kierownikami PGR o ustawianie pasiek na uprawach rzepaku. Co prawda, to pegery nie płacili za zapylanie, ale użyczali środków transportu do przetransportowania uli, bez żadnych ograniczeń. W ubiegłym roku zwróciłem się do dużego sadownika o ustawienie pasieki na zapylanie, to on mnie wyśmiał. I takich też mamy światłych właścicieli. Przy tym opryski chemiczne robi cały dzień. To by było na tyle. Z pszczelarskim pozdrowieniem.
Pozdrawiam

Jan Magóra

Awatar użytkownika
malerek
Obserwator
Obserwator
Kontakt:

Post autor: malerek »

^
Wszystko wróci, niestety pszczół jest coraz mniej, a chemii coraz wiecej - kiedys nastanie ten moment gdy wreszcie pewne osoby zrozumieją błędy. Wtedy rowniez pszczelarstwo nie bedzie pasją czy hobby a calkiem dobrym zrodlem zarobku.
Sam posiadam hobbistycznie kilkanascie uli obok swoich upraw i z zapylaniem nie mam problemow, ale pszczol jest coraz... mniej
Ostatnio zmieniony 2014-03-22, 12:36 przez malerek, łącznie zmieniany 1 raz.

Falco
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Falco »

malerek pisze:^
Wszystko wróci, niestety pszczół jest coraz mniej, a chemii coraz wiecej - kiedys nastanie ten moment gdy wreszcie pewne osoby zrozumieją błędy. Wtedy rowniez pszczelarstwo nie bedzie pasją czy hobby a calkiem dobrym zrodlem zarobku.
Sam posiadam hobbistycznie kilkanascie uli obok swoich upraw i z zapylaniem nie mam problemow, ale pszczol jest coraz... mniej
Ciekawi mnie jakie to ty masz te uprawy? I gdzie tych pszczół jest coraz mniej? Zapanowała moda na pszczelarstwo i pszczół przybywa, odwrotnie z pożytkami, tych akurat bardzo ubyło. Jeszcze w miarę dobrej sytuacji są ci co mają pasieki w rejonach gdzie jest dużo nieużytków. Najgorzej jest w rejonach o mocnym rolnictwie. Co z tego, że jest obfitość rzepaku, ale co przed i po rzepaku, czym te pszczoły mają żyć? W zbożach, ziemniakach, burakach czysto, zero chwastów kwitnących a więc i pożytków. Łąki nie zdążą zakwitnąć. Z kukurydzy miodu nie będzie, prawie nikt nie sieje koniczyny, lucernii itp, u mnie nie teren pod grykę, zakrzewienia śródpolne są wycinane bo do nich nie ma dopłat, każdy chce żyć więc przywracają takie "nieużytki" do uprawy. Lipy przy drogach wycinają bo remont i poszerzanie, a nowe praktycznie nie wracają. W ogródkach zamiast malw, niecierpków, osróżek itd. są przycięty trawnik i iglaki, bo iglaki nie zrzucają zimą liści i nie trzeba grabić. Chemii kolego to akurat stosuje się, przynajmniej w rolnictwie w przeliczeniu na hektar coraz mniej, pszczoły coraz częściej cierpią nie od niej ale z powodu niedożywienia.

apis0909
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: apis0909 »

mozna dorobic nieźle, ja koło 100tys

Awatar użytkownika
MAEL
Nieśmiały
Nieśmiały
Kontakt:

Post autor: MAEL »

chyba starych zł :)