Snozy w Dadant 1/2

Moderator: krzysglo

miśkownica
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Snozy w Dadant 1/2

Post autor: miśkownica »

Chciałbym się poradzić czy zastosowanie snozy w części gniazdowej ula dadant 1/2 to dobry pomysł ? Spotkałem się z opiniami że taka metoda się sprawdza w ulach o niskich ramkach, podobno jest bardziej korzystna dla pszczół (łatwiej im przechodzić między konygnacjami podczas zimowli) co o tej metodzie myślicie i czy warto. Za sugestie z góry dziękuję. Pozdrawiam:)

Bzz
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Bzz »

Witaj
W tym roku osadziłem dwie rodziny rojowe w ulach jedno ściennych Dadanta, na 10 ramkach,dennica osiatkowana, z tym że 3 ramki były zaledwie odrutowane.
I proszę sobie wyobrazić: w obu przypadkach rodzinki zabrały się za odbudowę właśnie tychże ram – obecnie 90% odbudowanej przestrzeni czerw, bynajmniej nie trutowy. Na moje oko wygląda to pięknie, w fazie początkowej .. chodzi o odbudowę plastrów, lekko korygowałem. Ale opłacało się.

Drugi przypadek.
W ulu Ostrowskiej na dennicy wysokiej, rzędu 20 cm.. pszczoły dobudowały do samej podłogi dwukrotnie po „akacji”, też po „lipie” piękne plastry trutowe, które to dwukrotnie..dziś był ten drugi raz... wyciąłem równo pod samą dolną ramką. Co za tym idzie.. „niechcący” zwalczyłem mechanicznie warrozę w ½ .

Wiec myślę .. dlaczego nie miałbyś spróbować zastosować snozę? Poeksperymentuj. Oczywiście już w przyszłym sezonie.
Powodzenia. bzz

ps. mój Dadant to standardowa pełna ramka.
locum plena apes, hortus animae sonat

ODPOWIEDZ