Odbudowa węzy

Moderator: krzysglo

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: eryk.klemens »

minikron pisze:eryk.klemens, możesz napisać jaką masz siłę rodzin, że tak sie boisz, że w górnym korpusie nie dadzą rady ogrzać?
Żeby to jeszcze w dostawionym dolnym... ale w górnym??
Ostatnio zmieniony 2018-10-26, 15:03 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

To może ci z zachodu powinni do nas na praktyki przyjechać?

U mnie norma to 2,5 korpusu 12 ramek wlkp, jest parę na 2 korpusach, są też słabiaki, ale niewiele.

Miód sie leje szeroką strugą, do oziębienia nie wyrabiałem się z dostawianiem miodni, w pasiece gdzie posiali mi rzepak w pobliżu, 5 dni po dołożeniu 12 ramek (z przeniesieniem czerwiu na górę oczywiście, coby matce miejsce zrobić na dole) pędziłem szybko do domu, bo mi półkorpusów do dołożenia zabrakło.

Jak dopisze pogoda w dalszej części sezonu, to będzie rewelacyjny rok. Rzepak w pełni kwitnienia, akacja wpasuje sie idealnie, zacznie za jakiś tydzień, może 10 dni. Chodziłem lipę oglądać, kwiaty ma, mokro jest, też powinna ładnie dać. Malina w innej pasiece za kilka dni, tez ładnie wygląda.
Jest poważne zmartwienie: obecne oziębienie przypadło na szczyt siły rodzin i może być tak, że zamiast brać miód, trzeba będzie grzebać w gniazdach albo z drabiną latać.
Pozdrawiam
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz

minikron pisze:To może ci z zachodu powinni do nas na praktyki przyjechać?

...................
Ostatnio zmieniony 2018-10-26, 15:04 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 1 raz.

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: emka24 »

eryk.klemens pisze: Robię tak, po ostatniej wypowiedzi dr G.Liebiga, aby nie osłabiać rodzin i mieć z nich pożytek.
To kiedy robią odkłady?
emka24

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz

emka24 pisze:
eryk.klemens pisze: Robię tak, po ostatniej wypowiedzi dr G.Liebiga, aby nie osłabiać rodzin i mieć z nich pożytek.
To kiedy robią odkłady?
Teraz. Robi się zbiorcze odkłady
Ostatnio zmieniony 2018-10-26, 15:04 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gilian
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Gilian »

Ja mam buckfasty starej szkoły (od Lewkowicza) i nie wiem co to nastroje rojowe i ich zwalczanie. Wiem jaki masz Eryku stosunek do tej pszczoły. Ale u mnie się sprawdza. Mam dwie matki które są już w trzecim pokoleniu po pierwszych użytkowych jakie sprowadziłem i nie zauważyłem pogorszenia cech użytkowych, uzłośliwienia itd.
Nie ma pszczoły idealnej, te buckfasty startują póżniej niż krainki i na pierwszy pożytek ich nie dogonią. Ale w czerwcu doganiają krainki, z pożytku lipowego przyniosą znacząco wiecej a naprawdę swoją siłę pokazują na nawłoci. Jako jedyną istotną wadę uważam trudności w zatrzymaniu tych pszczół jesienią w czerwieniu.
Gwoli ścisłości musisz przyznać że w Niemczech też jest coraz bardziej popularny.
znalazłem takie dane z forum: http://www.imkerforum.de/showthread.php?t=10030&page=4
Prozentzahlen der Bienenstöcke in deutschland mit Rassenbelegung:
2002
> folgendermaßen aufteilen:
> 87,5% Carnica, 7,3% Buckfast, 3,2 unbekannte
> Mischlinge, 1,5 % unbekannte Herkunft und 0,6%
> sonstige Rassen.

2006
> Schätzung der Prozentzahlen der Bienenstöcke in
> Deutschland mit Rassenbelegung (2006): Carnica 72
> %, Dunke Biene 0,05 % , Italiener Biene 0,2 %,
> Buckfast 25 %

Pomiedzy rokiem 2002 a 2006 widać wyraźny wzrost popularności buckfasta kosztem krainki. Eryku czy możesz podać dane z ostatnich lat ???

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: emka24 »

eryk.klemens pisze: emka24 napisał/a:
eryk.klemens napisał/a:
Robię tak, po ostatniej wypowiedzi dr G.Liebiga, aby nie osłabiać rodzin i mieć z nich pożytek.

To kiedy robią odkłady?

Teraz. Robi się zbiorcze odkłady z kazdej rodziny zabierajac jedną do dwóch ramek - jeden ze sposobów zapobiegania nastroju rojowego
Pytałem własnie o odkłady zbiorcze(zrozumiałem,że to one osłabiają rodziny),bo skoro je robimy zabierając po ramce z rodziny i za tydzień ponownie,to czego nie robimy co osłabia rodziny i w zamian czego wycinamy teraz mateczniki.
emka24

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz

emka24 pisze:
eryk.klemens pisze: emka24 napisał/a:
eryk.klemens napisał/a:

ODPOWIEDZ