Odbudowa węzy

Moderator: krzysglo

mchelectronic
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Odbudowa węzy

Post autor: mchelectronic »

Witam
Mam silną rodzinę , która już zajęła cały korpus gniazdowy.
Tydzień temu dałem im nadstawkę z węzą do odbudowy.
Zaglądam dzisiaj a pszczoły dalej siedzą na dole i nie kwapią się do przejścia
do góry . Czym to może być spowodowane ?
Może przenieść z dołu jakieś plastry na zachętę do góry ?

poz
Marcin

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Re: Odbudowa węzy

Post autor: eryk.klemens »

mchelectronic pisze:Witam
Ostatnio zmieniony 2018-10-26, 15:05 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 1 raz.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak masz silną rodzine a niechcą przejsc do góry budowac wezę to masz nastrój rojowy i pszczoła nie bendzie budowac bo czeka na wyjscie roju i w nowym miejscu bendzie budować. Sprawdz rodnie czy niema tam mateczników. Jak niema to daj z dwie ramki czerwiu to zmusisz pszczołu do grzania czerwiu i budowy wezy. Teraz są noce ciepłe i nie zaziebio czerwiu. Pozdrawiam miły_marian

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

mily_marian pisze:Jak masz silną rodzine a niechcą przejsc do góry budowac wezę to masz nastrój rojowy i pszczoła nie bendzie budowac bo czeka na wyjscie roju i w nowym miejscu bendzie budować. Sprawdz rodnie czy niema tam mateczników. Jak niema to daj z dwie ramki czerwiu to zmusisz pszczołu do grzania czerwiu i budowy wezy. Teraz są noce ciepłe i nie zaziebio czerwiu. Pozdrawiam miły_marian
Niektóre praktyki są mocno zakodowane u pszczelarzy jak przekładanie czerwu do miodni, który tam być nie powinien !.
Ostatnio zmieniony 2018-10-26, 15:05 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 2 razy.

mchelectronic
Stukacz Junior
Stukacz Junior

mily_marian pisze:Jak masz silną rodzine a niechcą przejsc do góry budowac wezę to masz nastrój rojowy i pszczoła nie bendzie budowac bo czeka na wyjscie roju i w nowym miejscu bendzie budować. Sprawdz rodnie czy niema tam mateczników. Jak niema to daj z dwie ramki czerwiu to zmusisz pszczołu do grzania czerwiu i budowy wezy. Teraz są noce ciepłe i nie zaziebio czerwiu. Pozdrawiam miły_marian
Panie Marianie czy przekładając ramki z czerwiem mogę zmieść pszczoły do
gniazda ? Pytam ponieważ boje się ,że matki nie znajdę i może się znależć na górze .

[ Dodano: 2013-05-11, 22:24 ]
eryk.klemens pisze:
Mam silną rodzinę , która już zajęła cały korpus gniazdowy.
Tydzień temu dałem im nadstawkę z węzą do odbudowy.
Zaglądam dzisiaj a pszczoły dalej siedzą na dole i nie kwapią się do przejścia
do góry . Czym to może być spowodowane ?
Może przenieść z dołu jakieś plastry na zachętę do góry ?

poz
Marcin
Jak się spóźni z daniem nadstawki, to pszczoły zaczynają w górnej rodni tworzyć wianek miodu i nie przejdą, powstanie nastrój rojowy, bo pszczoły będą zalewać gniazdo miodem i ograniczać czerwienie matki. ( może być tak, że się wyroją a do miodni nie wejdą) Dawniej zalecali przekładać do miodni ramki z czerwem – tego nie powinno się absolutnie robić, bo się zaziębi czerw. Jak dałeś do nadstawki węzę, to w sam środek powinny być 3 plastry odbudowane. Aby zmusić pszczoły do zajęcia nadstawki i składowania tam miodu, trzeba zastosować trick – zrobić mostek - drogę do miodni. W górnym korpusie rodni w sam środek gniazda trzeba dać dwie ramki węzy wsadzone tak, aby pomiędzy nimi była jedna ramka z czerwem. To powinno być dokładnie pod tymi ramkami w miodni tymi odbudowanymi. Wtedy przejdą i będą składać miód w miodni i szybko węzę odbudują i zaleją miodem.
Panie Eryku do pana też mam pytanie :)
Robiąc ten mostek muszę usunąć skrajne zewnętrzne ramki, które są już zalane miodem ale nie zasklepione. Co mam z nimi zrobić . Mogę je dać do górnego korpusu ?

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

mchelectronic pisze:
Panie Eryku do pana też mam pytanie :)
Robiąc ten mostek muszę usunąć skrajne zewnętrzne ramki, które są już zalane miodem ale nie zasklepione. Co mam z nimi zrobić . Mogę je dać do górnego korpusu ?
Jest tak, o czym zapomniałem napisać, że jak sie zakłada miodnię, to obowiązkowo trzeba z ula usuwać nadmiar ramek z pokarmem, tak aby zrobić miejsce do zaczerwienia matce. Zostawia się tylko żelazną rezerwę pokarmu. Jak były to puste ramki a teraz są zalane, to właśnie jak najbardziej - gdy się je przełoży do miodni to też się zmusi pszczoły do zajęcia miodni - będzie juz uruchomienie tej węzowej przeprawy do miodni

Colt
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Colt »

Założyłem nadstawkę około 29 kwietnia . Sama węza przez 6 dni sprawdzałem codziennie i też nie poszły do góry po 10 dniach odbudowana w 80% i naniesiony nakrop . W innych rodzinach nie chciały iść cała nadstawkę tez na węzy i beleczki wyciągnięte z 2 stron po około 2 zrobiłem tak .do połowy gniazda założone beleczki a druga połowa wyciągnięte i ubrałem ramek z weza 4 i schowałem do magazynku we wtorek jak będzie ładna pogoda rozwinę temat czy pozostałe rodziny poszły na górę .

pozdrawiam Colt

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Colt pisze:Założyłem nadstawkę około 29 kwietnia . Sama węza przez 6 dni sprawdzałem codziennie i też nie poszły do góry po 10 dniach odbudowana w 80% i naniesiony nakrop . W innych rodzinach nie chciały iść cała nadstawkę tez na węzy i beleczki wyciągnięte z 2 stron po około 2 zrobiłem tak .do połowy gniazda założone beleczki a druga połowa wyciągnięte i ubrałem ramek z weza 4 i schowałem do magazynku we wtorek jak będzie ładna pogoda rozwinę temat czy pozostałe rodziny poszły na górę .

pozdrawiam Colt
Zgadza się, tak się dzieje jak rodziny są słabsze, wtedy później zajmują miodnię i tez zajmują ją częściowo. Stąd opcjonalnie daje się wezę dla słabszych 4 -5 szt reszta ramki puste odbudowane. To właśnie bardzo dobrze wpływa na układ gniazda i te czerwienie aż do górnej beleczki ramki. Wkładanie beleczek międzyramkowych jest zbędne, tak jak papieru czy foli. Musi być dobrze naciągnięty drut w ramkach, najlepiej jak jest węza gruba, bo to właśnie zmniejsza problemy wyłamywania plastrów podczas wirowania.
Pozdrawiam

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

mechelektronic Jak stżchochniesz pszczoły z ramlki i nie zobaczysz matki i dasz do góry to po zamknieciu ula pszczoły natychmiast pujdą do gury zagrzac czerw. Pozdrawiam miły_marian

wrubel
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: wrubel »

Wiem od o wiele bardziej doświadczonych, że dobrym sposobem na nie przełożenie matki do nadstawki (nad kratę) jest silne odymienie rodziny - pod jego wpływem matka ucieka do niżej położonych korpusów.

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

Tak prostego nie potraficie zrozumieć:Do odbudowy węzy są potrzebne ,,woszczarki"mam wam pisać o piesku łatce mojemu

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

No to Miły Marianie patrz jak Fred1 dowalił,
Ostatnio zmieniony 2018-10-26, 15:06 przez eryk.klemens, łącznie zmieniany 1 raz.

mchelectronic
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Witam
Przełożenie dwóch ramek z czerwiem do góry pomogło.
Pszczoły rzuciły się na górny korpus :)
Dziękuje i pozdrawiam

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Przełożenie dwóch ramek z czerwiem do góry pomogło.
Pszczoły rzuciły się na górny korpus :)
Dziękuje i pozdrawiam
No tak i przyszło zimno. To i już się rzuciły na to co przyniosły teraz muszą dobrze grzać

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

eryk.klemens, możesz napisać jaką masz siłę rodzin, że tak sie boisz, że w górnym korpusie nie dadzą rady ogrzać?
Żeby to jeszcze w dostawionym dolnym... ale w górnym??
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

ODPOWIEDZ