węza

Moderator: krzysglo

Kaczapokraka
Nieśmiały
Nieśmiały

węza

Post autor: Kaczapokraka »

Witam,
koledzy mam pytanie chcę przejść na gospodarowanie na półkorpusach ula wielkopolskiego (jako miodnia) mam niestety problem, nie mam suszy z półramkami i jestem zmuszony dać cały korpus węzy. Moje pytanie jest następujące gdzie powinien go umieścić teraz żeby został zaciągnięty czy jako pierwszy korpus od dennicy czy jako drugi? Zależy mi na wykorzystaniu pożytku z mniszka mam jednak obawy czy pszczółki zdążą z węzą, a może powinienem wrócić na pełne korpusy?
Proszę o radę.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Gilian
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Gilian »

Izolator 3 ramkowy, dajesz ramkę na któej czerwi matka w środek, po bokach dwie połówki węzy. Za tydzień masz węzę odbudowaną i zaczerwioną, jak silne to pociągną jeszcze dziką zabudowę pod połówkami którą ścinasz. Dajesz półkorpus w nim te dwie rameczki zaczerwione centralnie i dopełniasz węzą, pszczoły bardzo szybko przechodzą do nadstawki (bo tam jest czerw), jak dasz kratę to masz miód, jak nie dasz to matka zaczerwi co wcale głupie nie jest bo potem przestawisz korpusy ( 1/2, krata. cały korpus od góry jako miodnia) i w ten sposób najszybciej pozbędziesz się dużych ramek na rzecz ramek 1/2.

Kaczapokraka
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Kaczapokraka »

problem w tym, że nie mam wcale ramek 1/2 z suszem chyba, że dam dwa korpusy 1/2 tylko czy nie wychłodzę ula za bardzo ?

ryszard13
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: ryszard13 »

Kaczapokraka pisze:problem w tym, że nie mam wcale ramek 1/2 z suszem chyba, że dam dwa korpusy 1/2 tylko czy nie wychłodzę ula za bardzo ?
Witaj. Zapewne masz susz w ramkach "całych", wytnij, podziel na pół i już masz 2 ramki 1/2.

Falco
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Falco »

W zeszłym roku dałem cały półkorpus węzy na górę wlkp gdy zakwitły śliwy, liczyłem, że matka tam wejdzie i zacznie czerwić. Maka nie weszła ale odbudowały całą nadstawkę i zapełniły ją miodem. Wywirowałem z dziewiczych i specjalnie się nie pouszkadzały. Ja bym nie kombinowł z suszem, dałbym na górę półnadstawkę z węzą, tyle że raczej nie całą tylko pół, jak zobaczysz że odbudowują, a matka nie chce przejść, to kratę, matkę do tej półnadstawki, dołożyłbym resztę węzy i najdalej po tygodniu (o ile będzie jakiś pożytek) nadstawka odbudowana i zaczerwiona, wtedy pod nią kolejny półkorpus węzy, dwie kraty i znów po tyg. druga odbudowana i zaczerwiona

Awatar użytkownika
Gilian
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Gilian »

Ja przechodzę z ramki wlkp. na ramki universal (16cm) pomysłu Mariusza Gęsickiego.
Susz universal ubiegłoroczny mam, ale żeby jak najszybciej pozbyć się ramek wlkp. robię to przez izolatory, tzn. teraz (dokładnie wczoraj wystartowałem) biorę ramkę normalną wlkp na której czerwi matka wkładam centralnie w izolator, po bokach daję dwie węzy universal. Za tydzień mam dwie węzy universal odbudowane i zaczerwione.
Wyjmuję cały izolator i układam na nowo ul: na dół korpus universal z suszem i węzą i tam dodaję te dwie ramki z izolatora oraz oczywiście tam musi być matka. Potem krata i na górę jako miodnia dwa korpusy universal ale z normalnymi zaczerwionymi ramkami wlkp, tych ramek jest 9 i rozkładam je trochę szerzej. Około 25 robię słabe odkłady z dwóch ramek czerwiu universal na wygryzieniu wziętych z dolu, poddaję tam jednodniówki i do tych odkładów daję resztki pokarmu zimowego który został na brzegowych ramkach w miodni które to ramki wlkp z pokarmem tnę i wklejam w ramkę universal. Czystego miodu mniszkowego w ten sposób nie wezmę, bo ramka wlkp jest za duża na ten pożytek, ale taki pomieszany z maliną czy akacją pod koniec maja napewno wezmę i w czerwcu po usunięciu do miodobrania ramek wlkp jest już tylko na niskich ramkach. Przynajmniej tak mam to wszystko przemyślane i zaplanowane.

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

Gilian pisze:Ja przechodzę z ramki wlkp. na ramki universal (16cm) pomysłu Mariusza Gęsickiego.
Susz universal ubiegłoroczny mam, ale żeby jak najszybciej pozbyć się ramek wlkp. robię to przez izolatory, tzn. teraz (dokładnie wczoraj wystartowałem) biorę ramkę normalną wlkp na której czerwi matka wkładam centralnie w izolator, po bokach daję dwie węzy universal. Za tydzień mam dwie węzy universal odbudowane i zaczerwione.
Wyjmuję cały izolator i układam na nowo ul: na dół korpus universal z suszem i węzą i tam dodaję te dwie ramki z izolatora oraz oczywiście tam musi być matka. Potem krata i na górę jako miodnia dwa korpusy universal ale z normalnymi zaczerwionymi ramkami wlkp, tych ramek jest 9 i rozkładam je trochę szerzej. Około 25 robię słabe odkłady z dwóch ramek czerwiu universal na wygryzieniu wziętych z dolu, poddaję tam jednodniówki i do tych odkładów daję resztki pokarmu zimowego który został na brzegowych ramkach w miodni które to ramki wlkp z pokarmem tnę i wklejam w ramkę universal. Czystego miodu mniszkowego w ten sposób nie wezmę, bo ramka wlkp jest za duża na ten pożytek, ale taki pomieszany z maliną czy akacją pod koniec maja napewno wezmę i w czerwcu po usunięciu do miodobrania ramek wlkp jest już tylko na niskich ramkach. Przynajmniej tak mam to wszystko przemyślane i zaplanowane.

[ Dodano: 2013-04-27, 21:43 ]
coś tu wpakowaliście

ODPOWIEDZ