Zabudowa plastrów w miodni przy braku woszczyzny

Moderator: krzysglo

guriejew
Obserwator
Obserwator

Zabudowa plastrów w miodni przy braku woszczyzny

Post autor: guriejew »

Witam Brać Pszczelarską,

Jestem nowy na tym forum i moja przygoda z pszczółkami dopiero się zaczęła w ub. roku. Gospodaruję na ulach wielkopolskich 10-ramkowych. Pszczoły zimują na 10 ramkach gniazdowych. Do każdego ula mam mam w komplecie 1 korpus i 2 nadstawki 1/2.
Problem w tym, że nie mam odbudowanych ramek z woszczyzną, a chciałbym coś zebrać z mniszka, sadów, borówki am., akacji, lipy i nawłoci, bo to jest baza pożytkowa dla pszczół w moim terenie.
I stąd moja prośba o pomoc. Co zrobić, mając do dyspozycji tylko węzę, żeby jak najszybciej odbudować woszczyznę?
Pozdrawiam
Marek

telok
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: telok »

Jestem nowy na tym forum i moja przygoda z pszczółkami dopiero się zaczęła w ub. roku. Gospodaruję na ulach wielkopolskich 10-ramkowych. Pszczoły zimują na 10 ramkach gniazdowych. Do każdego ula mam mam w komplecie 1 korpus i 2 nadstawki 1/2.
Problem w tym, że nie mam odbudowanych ramek z woszczyzną, a chciałbym coś zebrać z mniszka, sadów, borówki am., akacji, lipy i nawłoci, bo to jest baza pożytkowa dla pszczół w moim terenie.
I stąd moja prośba o pomoc. Co zrobić, mając do dyspozycji tylko węzę, żeby jak najszybciej odbudować woszczyznę?

EmilM
Stukacz
Stukacz
Kontakt:

Post autor: EmilM »

Nie przejmuj się brakiem suszu do miodni. Gdy rodzina silna już w końcu kwietnia możesz dać węze do miodni. Ja bym ci radził dać 9 ramek i je równo porozsuwać. Pszczoły do połowy maja powinny ci to odbudować i napełnić miodem(ale nie zasklepić) wtedy podłożyć pod tą nadstawke drugą z taką samą węzą. I w pierwszej dekadzie czerwca powinieneś odwirować 2 nadstawki miodu tj ok 12-13 słoików 0,9l

dkrzysztof10
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: dkrzysztof10 »

tylko kolega nie zaznaczył ze na 1kg wyprodukowanego wosku pszczoły zużywają 3kg miodu i nigdy nie daje się w czasie pożytku towarowego węzy w tym przypadku jak rodzina wyjdzie silna to w kwietniu dać węzę i podkarmić aby uzupełnić straty w miodzie
Jak rozdaję chleb biednym, to nazywają mnie świętym,
a jak pytam się dlaczego biedni nie mają chleba, mówią - komunista

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: rostewit »

guriejew. zrób tak jak ci radzi Emilm. Wiosną pszczoły ładnie odbudowują węzę, szczególnie gdy jest dobry pożytek. Jeżeli będzie w miarę mocna rodzina,szybko zabuduje węzę, bo będzie je mobilizować obfitość nektaru, miodu też ci sporo przyniosą. Nie będziesz przecież kupować od kogoś zabudowanych plastrów, tego się nie robi ze względu na możliwość zainfekowania pszczół chorobą. Nie masz zabudowanych plastrów, dajesz węzę, innego nie masz wyjścia.
rostewit

Maniak-k2
Obserwator
Obserwator
Kontakt:

Post autor: Maniak-k2 »

:)
Pozdrawiam Maniak-k2

ODPOWIEDZ