pszczoły na wylotku

Moderator: krzysglo

glazek7777
Stukacz
Stukacz

Post autor: glazek7777 »

Pszczoły przy temperaturze powyżej 10st wynoszą z ula martwe osobniki. Drugi wariant jak temperatura jest plusowa to niepokojone wychodzą na wlotek, silniejsze osobniki wrócą do gniazda słabsze zamierają na wlotku. Trzeci wariant dotyczy chorej rodziny.
kamyk

wrubel
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: wrubel »

A mógłbyś rozwinąć wariant trzeci?!

Piotr Nowotnik

Post autor: Piotr Nowotnik »

mati19852012
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: mati19852012 »

a mam Panowie takie pytanie jak juz mamy troche wolnego czasu zima
na wiosne zaczynacie dokladac cale korpusy czy pólnadstawki ?? akurat ja operuje na wielkopolskich korpusach stojakach bo ja dokladam cale ze sciesniaczem a pozniej poszerzam ale wiem ze ze moj nauczyciel doklada najpierw polnadstawke jak kwitnie agrest a dopiero pozniej caly korpus .....

Harnaś
Stukacz
Stukacz

Post autor: Harnaś »

Witaj to zależy od siły rodziny i pożytku pogoda też odgrywa tu dużą rolę bo jeżeli pożytku jest pod dostatkiem a się rozleje no to lipa, ja osobiśćie daje nadstawki pozdrawiam .

[ Dodano: 2013-01-15, 19:10 ]
Może ktoś z kolegów podpowie jaka rasa dobra w góry jest z góry dzięki

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Przed agrestem to poszeżamy tylko suszem ale delikatnie i to zależy od siły rodziny. Jak już mamy 10 ramek w gniezdzie i tak z 7 ramek czerwiu to mozemy dac drugi korpus a w nim 2 ramki czerwiu i 2 suszu i 2 ramki wezy a naduł w miejsce zabranych ramek z czerwiem dajemy 2 ramki suszu zeby matka miała gdzie czerwić. A jak u góry odbuduja wezę to dajemy ja do rodni zeby matka zaczerwiła a do góry2 ramki z najstarszym czerwiem. I tak co 10 dni poszeżamy do góry nad krata ramki z wezą bo lepiej buduja bez zgryzania u dołu i jak odbuduja weze to do rodni. Tak zeby całe gniazdo odbudowali i zeby matka zaczerwiła bo w dziewiczym suszu legnie się wieksza pszczoła i jest mniej warozy. Pozdrawiam miły_marian

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

Harnaś, Opisz pożytki jakie masz.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

Harnaś
Stukacz
Stukacz

Witam u mnie pożytki to ; na wiosne mnóstwo mniszka pote kwiat wszelaki ,nieco sadów , malina , wrzos , borówka wysoko na polanach (dla jasności jagoda po pajsku ) spadź jodłowa i iglasta to chyba tyle pozdrawiam .

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Karnika. Wybierz jakąś plenną.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

Harnaś
Stukacz
Stukacz

Dzięki adriannos a co powiesz o tych niemieckich Buckfastach ?

[ Dodano: 2013-01-17, 19:04 ]
a te co kolega Grobelny proponuje te aga 3

dkrzysztof10
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: dkrzysztof10 »

Buckfast moje doświadczenie czysta rasowa ok spokojna miodna itp. ale trzeba wymieniać na matki czysto rasowe bo mieszance buckfast to diabeł wcielony goni wszystko co na drzewo nie ucieka a i tam użądli bardzo złośliwe.
Jak rozdaję chleb biednym, to nazywają mnie świętym,
a jak pytam się dlaczego biedni nie mają chleba, mówią - komunista

Harnaś
Stukacz
Stukacz

Kolego powiedz gdzie taką rasową pszczółkę można kupić albo odkład

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Jak chcesz pszczołę na spadź, to podaruj sobie BCF. Do BCF nic nie mam, pszczoła jak pszczoła, u mnie stoją na pożytkach nektarowych bo tam się sprawdzają najlepiej, choć wszystkich linii nie mam. Carnica przy spadzi olewa wszystko i leci na nią. Inne polecą, jak jej jest na prawdę b dużo, albo jak w polu nie ma pożytku nektarowego. O Adze nie mogę się jeszcze wypowiedzieć. Za to mogę zaproponować ci kilka innych pszczół. Stara CT46, dalej dobra, choć nie to samo co kiedyś. Pszczoły o średniej sile. Również stary Alsin. Też świetne, na wys 800 mnpm się u mnie sprawdzają. Jak się postarasz, to nektar z borówek ci naniosą, ale ile to już od terenu i twoich umiejętności zależy. Singerki też bardzo dobre, choć do baranków nie należą. A jeśli masz trochę więcej czasu dla pszczół to zakup matki linii Dobra, tę pszczołę polecę w ciemno, choć jej trzeba trochę przypilnować, przynajmniej te, skąd biorę. Jak masz mało czasu, to niemry, pszczoły też dobre, nie wymagają dużo uwagi i noszą.

Ale jest jedna rzecz, którą ja za ciebie nie zrobię. Ja mogę sobie tutaj gdybać, pisać, radzić, zachęcać, czy też zniechęcać. To ty musisz podjąć decyzję i jakieś zakupić. Póki sam nie sprawdzisz, to wiedzieć na 100% nie będziesz. Tu mimo tego co kto pisze, nikt cię za rączkę nie poprowadzi. Jak już coś masz zamiar kupować, to w pasiekach zarodowych, lub u producentów z renomą. Najlepiej tam, gdzie te pszczoły zostały wyselekcjonowane, stamtąd z reguły mat genetyczny pszczół jest najlepszy. Odkład jak kupisz, to też zanim go weźmiesz sprawdź co tam jest, poszukaj na forum opisów i poczytaj jak ma wyglądać Ja za ciebie również go nie wybiorę, bo jego trzeba widzieć, sprawdzić przy zakupie ramki, czerw, jajeczka, pokarm, nawet matkę, nie iść w ciemno. Z tym musisz sobie poradzić sam i uważam, że dasz sobie radę. Potem na zasadzie porażek i sukcesów zdobędziesz doświadczenie. Na porażkach się nauczysz, ich nie wolno się bać, tylko wyciągać z nich wnioski. A sukcesów ci życzę jak najwięcej.

A pamiętaj o jednym. Zawsze czytaj z przymrużeniem oka. Niektórzy dobrze radzą, inni chcą dobrze doradzić, a inni po prostu nie wiedzą jak radzić dając pewnik, a to w rzeczywistości może się u kogoś innego nie sprawdzić.

Pozdrawiam

Harnaś
Stukacz
Stukacz

Dzięki adriannos za porady :706:

Radzik
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Radzik »

Tak o tej porze wylotek mógłby być większy. Tak zmniejszony to po pierwszym wiosennym oblocie bym zastosował.
A co do wylotu pszczół to i umnie kilka wylecialo. Także należy to traktować jako sytuacja, która się zdarza przy tego typu warunkach pogodowych.
DARKEZ

ODPOWIEDZ