Problem z matka pszczela w pazdzierniku ...

Moderator: krzysglo

mati19852012
Nieśmiały
Nieśmiały

Problem z matka pszczela w pazdzierniku ...

Post autor: mati19852012 »

Witam wszystkich pszczelarzy
jestem nowy na forum i w tym roku zalozylem pasieke
mam nastepujacy problem wczoraj ukladalem ostatnia rodzine do zimowli
i po zamianie korpusow zauwazylem matke na dennicy pol zywa dzis po przegladzie matka lezala na dennicy juz nie zyla i z mojej strony nastepujace pytanie co mam zrobic jest prawie polowa pazdziernika i nie wiem co mam zrobic z rodzina ... czerwiu w rodzinie juz brak rodzina dosc silna obsiada 7 ramek wlkp zakarmiona podleczona mam jeszcze 7 innych rodzin w dobrej kondycji przygotowanych do zimowli jesli mozecie pomoc z gory dziekuje
p.s. jesli polaczy rodziny to jak ?

pozdrawiam
M.Sz.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

O tej poże roku to tylko łonczenie z nzjsłabszą ridziną. Przy łonczeniu rodziny pokrop kroplamy mientowymy. Ale jeswzcze sprawdz czy niema mateczników. Pozdrawiam miły_marian

mati19852012
Nieśmiały
Nieśmiały

witam moglbym prosic o bardziej szczegolowy opis laczenia rodzin

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Tą rodzine co padła matka dokładnie przejzyj jak by były mateczniki to je zerwji. I tą rodzine pokrop kroplamy mientowymy. Ta drugo co bendziesz do niej wstawiał ramki też pokrop. Pszczoły bendą wachlowac zeby nieprzyjemny zapach wypendzic z ula a nie walką miendzy sobą. Musisz zrobic miejsce na ramki kture bendziesz wkładał daj tylko te ramki co pszczły obsiadają ale z pokarmem. Ta operacja musi trwac pare minut. Po połonczeniu daj pod wylotek jakis pojemnik i zobzczysz ile pszczół bendzie padnietych. Pozdrawiam miły_marian

mati19852012
Nieśmiały
Nieśmiały

rodzina bardzo dobrze sie polaczyla zaledwie kilka scietych pszczolek zaznacze ze rodziny byly z tej samej lini dziekuje za pomoc

żelazny
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: żelazny »

czy rodzina bez matki przezimuje ?strata matki w pażddierniku..
Żelazny

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

Połącz.
Jeśli nawet jakieś pszczoły przeżyją do wiosny, to i tak będziesz musiał łączyć, bo wczesną wiosna matki nie dostaniesz. Lepiej zrobić to teraz.
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

dodam ,że gdy w rodzinie nie ma matki zwiększa się spożycie pokarmu bo pszczoły są zaniepokojone brakiem matki przez co więcej spożywają zapasów i gdy wiosnę dożyją ( gdy im nie braknie pokarmu) będa miały biegunkę ... dużo strat. lepiej już teraz połączyć a ramki z zapasem zostawić na wiosnę bo może Ci bd potrzebne.
pozdrawiam Marcin

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

Żelazny, najlepiej tą rodzinę połączyć z najsłabszą jaką masz, będziesz miał mniej strat bo rodzina bezmateczna nie zawsze przezimuje
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

ODPOWIEDZ