krata

Moderator: krzysglo

82bodzio4
Stukacz Junior
Stukacz Junior

krata

Post autor: 82bodzio4 »

witam wszystkich.Mam pytanie odnośnie pionowych krat odgrodowych w ulu warszawskim P, czy można zastosować 1 krate pionową żeby mieć czyste miodnie od czerwu, jeśli tak to gdzie ją wstawić jeśli wylotek mam na środku 23cm.dzięki

Bzz
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Bzz »

Jeśli Twój ul ma zlokalizowaną wlotkę dokładnie w środku ula, zastosuj dwie kraty - odzielające rodnie od miodni, za gniazdem po obu jego stronach jedna krata.
Mój znajomy, bardziej doświadczony pszczelarz pracuje przy 23 ramkowych leżakach Dadana - i taka metoda sprawdza się u niego znakomicie.

W trakcie sezonu następuje stała rotacja ramek, i te na których zimowały pszczółki z czasem "lądują" w miodni, a na miejsce tychże dodaje się ramki z węzą.
Tym sposobem - pszczółki mają stale wymienione, średnio 1/3 plastrów na rok .. i zdrowe gniazdo.
Pozdrawiam.

waldek6530
Stukacz
Stukacz

Post autor: waldek6530 »

Witam
Ja bym zastosował izolator i mam pewność,że mam czysty miodek oraz, że matka nie ucieknie gdzieś pomiędzy "nierównościami" w ulu a kratą. Pozdrawiam.

Bzz
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Zakładając że ul nie jest "upstrzony nierównościami", metoda z dwiema kratami jest wygodniejsza. Chociażby dlatego, że istnieje możliwość regulacji gniazda do odpowiedniego pożytku. Izolator mocno to ogranicza, chociaż oczywiście, każda skuteczna metoda jest godna polecenia.
Pozdrawiam.

82bodzio4
Stukacz Junior
Stukacz Junior

2 ule mam starsze,a jeden robiłem sam i starałem sie dokładnie go zrobić czyli trzymać wymiary.a jesli bym zastosował izolator to ilu ramkowe izolatory występują i jaka jest cena ,bo nie ukrywam że na niej mi zależy,teraz jak bym robił ul to zrobił bym wlotek z jednego z dłuższych boków w tedy pewnie mógłbym zastosować 1 krate a tak to muszę dwie,a czy można np,kratę windurową obsadzić w ramce i zastosować jaką pionową.

Bzz
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Cena krat to ok. 20 złotych za k. metalową - i to naprawdę korzystny wydatek. Z czasem gdy nabierzesz większego doświadczenia, sam się przekonasz.
Izolator "ustala odgórnie" ilość ramek - oczywiście izolatory są różne, ceny ich również. Na ww stronach ofert bez liku.
Dobrze raz wydać te parę złotych na solidny sprzęt, chyba że planujesz być pszczelarzem dwa sezony.
Pozdrawiam.

waldek6530
Stukacz
Stukacz

Możesz spokojnie zamiast metalowej kupić winidurową kratę obsadzić w ramki drewniane najlepiej dębowe lub akacjowe (chodzi o wytrzymałość) i zastosować taka kratę odgrodową. Oczywiście metalowa jest lepsza bo wygodniejsza i bez dodatkowej roboty ale droższa. Możesz też z krat winidurowych wykonać izolator tez wychodzi tani8ej ale trochę jest przy tym pracy.

82bodzio4
Stukacz Junior
Stukacz Junior

dzięki panowie za rady,chyba się skłonie do wypowiedzi BZZ i raz się wykosztujuę i kupię kraty odgrodowe.MÓj teść również stosuję szersze ramki w miodni,matka podobno do tak głębokich komórek nie skłasda jaj.

waldek6530
Stukacz
Stukacz

82bodzio4 co do tych szerszych listewek w ramkach bo chyba o to chodzi by pszczoły budowały głębsze komórki to nie do końca jest prawdą, że matka takich nie zaczerwi. Jeżeli ma mało miejsca do czerwienia to robotnice przytną tak wybudowane komórki na płytsze ( odpowiednie) i mamuśka je zaczerwi, przerabiałem to.

Bzz
Stukacz Junior
Stukacz Junior

waldek6530 pisze:82bodzio4 co do tych szerszych listewek w ramkach bo chyba o to chodzi by pszczoły budowały głębsze komórki to nie do końca jest prawdą, że matka takich nie zaczerwi. Jeżeli ma mało miejsca do czerwienia to robotnice przytną tak wybudowane komórki na płytsze ( odpowiednie) i mamuśka je zaczerwi, przerabiałem to.
Co do powyższej wypowiedzi zgadzam się całkowicie. Jeśli matka przedostanie się do takich nadstawek, to pszczółki przygotują Jej odpowiednie "pole do manewru", i też zacznie w nich czerwić. Do pełnego szczęścia - warto dodać kratę poziomą - widurową, ale Uwaga(!) ta cienka bardziej się sprawdza, jest lepsza. Koszt ok.5zł. .. lub tzw. metalowe segmenty - więcej pracy, ale i większa frajda z pracy przy pszczołach.
Tym prostym sposobem będą i zdrowe pszczółki jak i miodzik.
Pozdrawiam, i życzę sukcesów!

[ Dodano: 2012-10-22, 20:24 ]
82bodzio4,
Tu masz sympatyczny przykład zastosowania kraty pionowej,(ul wielkopolski) w praktyce, i przy okazji pokazano rotacyjną wymianę ramek:

https://www.youtube.com/watch?v=lJc6Xpl0TfE

ODPOWIEDZ