Lokalizacja pasieki

Moderator: krzysglo

kingbrucelee
Obserwator
Obserwator

Lokalizacja pasieki

Post autor: kingbrucelee »

Witam.

W tym roku zamierzam zlokalizować swoją pierwszą pasiekę. Jeżdżę, chodzę, oglądam różne miejsca i myślę że udało mi się w końcu znaleźć miejsce odpowiednie. Chciałbym jednak poznać Wasze opinie na temat tego miejsca (wiem że informację są dość skąpe), ale może ktoś podpowie na co zwrócić jeszcze uwagę.

Zamieszczam rzut satelitarny tego miejsca wraz z okolicą.

Miejsce to niewielka polana na granicy lasu. Teren polany jest lekko pochyły i wystawiony w kierunku południowo - wschodnim. Ściana lasu znajduje się od strony północnej. Około 300 m od miejsca znajduje się kompleks ogródków działkowych o powierzchni 10ha (widać go po lewej stronie). Najbliższa droga jest dość ruchliwa, ale oddalona o dobre 200m. Jak widać na załączonym zdjęciu satelitarnym, od strony południowo wschodniej znajdują się uprawy i nieużytki (niestety o tej porze roku totalnie nie potrafię stwierdzić co jest na polu uprawiane).

Atutem jest również to, że teren należy do lasów państwowych, więc jeżeli się nie mylę, mogą wydzierżawić to miejsce nieodpłatnie.

Obrazek
Załączniki
miejsce na pasiekę.jpg
miejsce na pasiekę.jpg (490.69 KiB) Przejrzano 6991 razy

dkrzysztof10
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: dkrzysztof10 »

lokalizacja dobra ogródki działkowe, las tylko upewnij się czy lasy państwowe wydzierżawia Ci akurat ta polankę z doświadczenia wiem że nie zawsze tak jest. Decyzja należny do nich. Czytałem gdzieś w artykule że pewien pszczelarz miał problem z wydzierżawieniem bo było tam jakieś siedlisko zwierzyny łownej . Ale życzę Tobie żeby się udało wszystko załatwić.
Jak rozdaję chleb biednym, to nazywają mnie świętym,
a jak pytam się dlaczego biedni nie mają chleba, mówią - komunista

Awatar użytkownika
arkady0124
Obserwator
Obserwator

Post autor: arkady0124 »

Wydaje się, żelokalizacja wyśmienita. Nachylenie terenu sprzyja wcześniejszym wylotom pszczół rano i chroni przed nadmiernym nagrzewaniem uli w upalne popołudnia latem. Las jest dobrą osłoną przed wiatrem i zapewnia pożytki przez cały sezon.
Moim skromnym zdaniem należy zorientować się jak wygląda kultura rolnicza w okolicy (widzę po lewej pola uprawne) pod względem używania pestycydów i pory dnia w jakiej dokonuje się oprysków.
Pozostaje tylko zapukać do nadleśnictwa i życzyć powodzenia!
Pozdrawiam pszczółki
arkady

Awatar użytkownika
maniek1
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: maniek1 »

Powodzenia.
-Wyznacz cyrklem koło o promieniu 3 km.
-Sprawdź napszczelenie, czy są zlokalizowane w tym zasięgu inne pasieki.
-Oblicz pole koła w ha.
-Sprawdź jakie pożytki występują w zasięgu.
-Wylicz w przybliżeniu powierzchnię poszczególnych pożytków.
-Wylicz wydajność miodowo-pyłkową poszczególnych upraw itp. itd.
Dowiesz się czy warto ustawić tu pasiekę, a jeżeli tak to dla ilu rodzin będzie tu pożytek, oraz czy nie wchodzisz "w paradę" istniejącym na tym terenie pasiekom.

Kaczapokraka
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Kaczapokraka »

O zgodę masz prawo się ubiegać na mocy ustawy o Lasach z 1991 roku. Użyczenie na teren jest bezpłatne. Problemem może być jedynie czy teren o którym mówisz nie jest dzierżawiony w celach rolniczych.

kingbrucelee
Obserwator
Obserwator

Post autor: kingbrucelee »

No to zobaczymy jak pójdzie. Dziękuje wszystkim za opinie!

Asper
Obserwator
Obserwator

Post autor: Asper »

kingbrucelee pisze:No to zobaczymy jak pójdzie. Dziękuje wszystkim za opinie!
I jak? Czy udało się tobie wydzierżawić teren od Lasów Państwowych?
pozdrawiam
Andrzej

ODPOWIEDZ