Dwie matki w jednym ulu?

Moderator: krzysglo

żelazny
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Dwie matki w jednym ulu?

Post autor: żelazny »

Zastanawia mnie czy jest możliwe aby w ulu utrzymać dwie czerwiące matki naprzykład po połączeniu dwóch słabiaków na wiosne i oddzielenie ich (matek)kratą odgrodową.?do tej pory myślałem że to niemożliwe ale o czymś takim przeczytałem gdzieś w necie ,co Wy na to?
Żelazny

avico

Post autor: avico »

Czasem można, ale częściej nie.

żelazny
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: żelazny »

aviko może to rozwiniesz bardziej jeśli możesz
Żelazny

michalp
Stukacz
Stukacz

Post autor: michalp »

stosuja takie metody w rosji zeby szybko doprowadzić rodzine do siły .
da sie ale nie jest to wcale takie proste

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak chcesz miec 2 matki w ulu to muszą byc łagodne i starsza matkie trzeba mić u góry a młodszą na dole. Pozdrawiam miły_marian

avico

Ja robię inaczej. Inseminując przycinam koniec żądła i panienki są niegroźne dla siebie.

Piotr Nowotnik

Post autor: Piotr Nowotnik »

Słyszałem o różnych dziwnych przypadkach, ale przycinanie żądeł matkom?!?
Jeśli znajdzie Pan chwilę, może już po świętach, to proszę albo tu albo na pw przesłać mi, po co Pan przycina żądła, jakie są korzyści, jakie wady. To już jest nadmierna ingerencja człowieka w życie pszczół i mi się to nie podoba, za bardzo niszczymy i wtrącamy się w naturalne życie rodziny pszczelej. Nie sądzę by taki zabieg był bezbolesny.
Do tematu: Po za tym słyszałem, że pszczoły sobie same wybierają matkę i "czując" tą gorszą usuwają ją. Czytałem ok. 3-4 przypadki, że na jesieni czerwią w ulach 2 matki (nietypowa cicha wymiana), nie raz prawie obok siebie się mijają i nie wykazują do siebie agresji. Pszczoły też normalnie pracują, tolerując obie królowe. Dopiero później na 'późnej' jesieni kasowały jedną z matek, zazwyczaj tą starszą z kolorowym znaczkiem, o czym świadczyła wyrzucona martwa matka na podest /wylot/. Przypadki te wyczytałem na f. Zagajnika i Michałów.

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

też nie jestem za tym by zbytnio ingerować w przyrodę ale podcięcie żądła to nie mieszanie "genami" .
pozdrawiam Marcin

waldek6530
Stukacz
Stukacz

Post autor: waldek6530 »

Podcięcie żądła nie wiele tu załatwi bo to tez i pszczoły wybierają sobie matkę i jak im się to wyda dziwne (że np. są dwie) to jedna usuną i nic tej drugiej podcięcie żądła nie da. Ja miałem w ubiegłym sezonie tj. latem 2010 roku taki przypadek, ze w dwóch ulach rządziły po dwie matki i były od czerwca do końca sezonu z tym, że na początku jedna (stara) była w izolatorze. Przez moja nieuwagę poza izolatorem wygryzła się druga unasienniła się i były dwie. Rodziny do zimy poszły w najlepszej sile ale wiosna już było po jednej matce.

avico

Wybaczcie, ale nie mam czasu na rozpisywanie się, bo piszę nie tylko do "Pszczelarstwa". Może w święta coś napiszę na ten temat.

michalp
Stukacz
Stukacz

Post autor: michalp »

avico, bedziemy czekac przynajmniej ja na twoją wypowiedź a co do dwóch matek to mam znajomego który mieszka za moskwą ponad tys km i oni tam stosuja taki system ze na samym poczatku sezonu dwie rodzinki pakuja do dwóch korpusów półtora do dwóch miesiacy maja taka siłe ze jeden korpus odstawiaja na bok pszczoła lotna wraca do jednego i w ten sposob wykorzystója pierwszy pozytek a druga rodzinka dojdzie do siły na lipiec i akacje juz potrafi sie od niej odebrac ale to całkiem inne pszczelarstwo gdzie w maju jest poczatek sezonu a w sierpniu juz po sezonie dawno inna pszczoła inne pozytki wiec jak sie to u nas sprawdza nie wiem ani szczegółowych instrukcji tez nie podam zarysowałem tylko to co mi opowiadał kolega

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

avico pisze:Wybaczcie, ale nie mam czasu na rozpisywanie się, bo piszę nie tylko do "Pszczelarstwa". Może w święta coś napiszę na ten temat.
Awiko pszysięgam ci że na wigilia rostrzelałem 5ryb-nie będem jusz jadł ryby mam pszed sobąWESTPOINT o,7wystarczy

avico

Nie daję rady. Nieco niżej udowadniam "niewiernym Tomaszom", że białe jest białe, a czarne to czarne. Oni zaś pragną wyprodukować pszczelarskiego świętego i próbują beatyfikacji TS.

Ważne i ważniejsze.

Złe prawo, niekompetentne sądy i pożal się boże "biegli" są ważniejszym tematem od 2 matek w ulu.
Przecież nikt nie wie, czy jego sąsiad na wiosnę nie pójdzie bo sądu a tam "biegły TS" wyda opinię.

Swoimi wpisami pokazuję jakie zauważyłem nieprawidłowości, aby w razie potrzeby można było napisać sprzeciw bądź zażalenie.

2 matki w ulu, to nie dwa zdania.

Napiszę, ale później. Teraz czas przepłukać gardło po niesmaku jaki mi został po panu "biegłym".

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

avico, Panie Jaroń bądź pan chłop a nie baba - wszędzie pan przekonuje do swoich racji a to nie w tym temacie! Wszedzie się pan żali ileż to się pan napisał; "
avico pisze:Nie daję rady. Nieco niżej udowadniam "niewiernym Tomaszom", że białe jest białe, a czarne to czarne. Oni zaś pragną wyprodukować pszczelarskiego świętego i próbują beatyfikacji TS.

Ważne i ważniejsze.

Złe prawo, niekompetentne sądy i pożal się boże "biegli" są ważniejszym tematem od2 matek w ulu.
Przecież nikt nie wie, czy jego sąsiad na wiosnę nie pójdzie bo sądu a tam "biegły TS" wyda opinię.

Swoimi wpisami pokazuję jakie zauważyłem nieprawidłowości, aby w razie potrzeby można było napisać sprzeciw bądź zażalenie.

2 matki w ulu, to nie dwa zdania.

Napiszę, ale później. Teraz czas przepłukać gardło po niesmaku jaki mi został po panu "biegłym".
treściwe słowa to pogrubione... reszta to niepotrzebne i nieużyteczne, czyżby syndrom starości? Nieraz pan na obrażał innych za stek bzdur etc a ty??? :710:
pozdrawiam Marcin

edwin
Stukacz
Stukacz

Post autor: edwin »

Pax. Zdarzyło mi się to raz, że przezimowały dwie matki w jednej rodzinie, ale w ulu szafkowym a do tego na kracie została leżeć jakaś blacha sięgająca dość do tyłu ula. Zimuję na małych ramkach Freudenstein (34x20) po 10 ramek tak w gnieździe jak w miodni. Karmione na zimę pszczoły składają pokarm z góry i spychają matkę do gniazda. Tam ma miejsce do sadzenia jajek w sierpniu. Do zimy czerw wychodzi i rodziny są silnie przez zimę. Z Bogiem w nowym roku pańskim 2012. Edwin
edwin

ODPOWIEDZ