Ciasto wspomagające wiosenny rozwój

Moderator: krzysglo

Falco
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Falco »

Mam zamówiony substytut pyłku FeedBee. Chcę do niego dodać Apibiovit i do tego dobiorę odżywki proteinowe dla sportowców.
Do tego wykorzystam pomysł RO, ale bez jaj, i drożdży bo już białka i aminokwasy będą, Zamiast cukru i wody Apifortuna.
Dziekuję za przepis, bo go nie znałem
:690: no bez jaj :690: one to zjadły? tylko sterydów tu brakuje :690:

mariuszm
Stukacz
Stukacz

Post autor: mariuszm »

Falco pisze:
Mam zamówiony substytut pyłku FeedBee. Chcę do niego dodać Apibiovit i do tego dobiorę odżywki proteinowe dla sportowców.
Do tego wykorzystam pomysł RO, ale bez jaj, i drożdży bo już białka i aminokwasy będą, Zamiast cukru i wody Apifortuna.
Dziekuję za przepis, bo go nie znałem
:690: no bez jaj :690: one to zjadły? tylko sterydów tu brakuje :690:
No i do tego siłownia w każdym ulu, żeby ćwiczyły przez zimę, aby wiosną mieć dobrą kondycję.
Pozdrawiam Mariusz

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

mnie uczyli;jak ci pszczoły na początku zimy zeżrą pieżgę to koniec marcowego rozwoju,dużo ramek pszczoły się rozłażą i giną z zimna,nie lepiej dać im odpowiednią ilość pokarmu i święty spokój aż do kwietnia[tylko radzę]

robi00
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: robi00 »

Mam takie pytanie odnośnie czym się różni dla pszczół cukier puder podany w formie ciasta od syropu. Chodzi mi o samo przerabianie przez pszczoły takiego cukru na pokarm dla siebie i wpływ tego na produkcję mleczka dla larw. Wiem że ciasto nie wywabia pszczół na zewnątrz w poszukiwaniu pożytku ale że pszczoły później nie będą mogły wydzielać mleczka to chyba każda forma podania cukru to spowoduje. Trochę chaotyczne to zapytanie:) to za formę przepraszam

Robert

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

niczym, tylko zawartością wody, a co za tym idzie szybkością pobierania, syrop pobiorą prawie od razu, podniecą się bo to tak jakby duży pożytek, z ciastem idzie im wolniej, muszą się trochę wysilić a co za tym idzie nie napalają się tak na nie.
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

robi00
Nieśmiały
Nieśmiały

No właśnie o to mi chodziło. Stary pszczelarz mi doradzał abym na wiosnę podał pszczołom syrop tak aby po kropelce im był wydzielany ze wtedy bardzo szybko dochodzą do siły.

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

ale po co Ci to?? jak masz silne rodziny nie musisz z niczym kombinować, wystarczy tylko odsklepiać po kawałku zapasów w gnieździe i same dojdą do siły.

sprzedam odkłady;

robi00
Nieśmiały
Nieśmiały

Tak się tylko teoretycznie przygotowywuję do sezonu, mam nadzieję że pszczoły mi z zimy wyjdą nie osłabione z zapasem pokarmu który można będzie odsklepiać ale zawsze lepiej mieć jakiś plan awaryjny jeśli się okaże że jesienią zjadły zapasy a na wiosnę będzie mało pokarmu, ale nigdy tak źle nie było jeszcze u mnie.

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

teoretycznie to ci powiem że jak wyjdą słabe z zimy to żądne syropy nie pomogą, jak już to pyłek, woda, i ciepły ul, pszczoła która będzie przerabiać syrop nie może karmić, a żeby pszczoły doszły do siły muszą mieć dużo karmicielek żeby mogły karmić obficie matkę i larwy. syrop je pobudzi ale kto potem wykarmi ten czerw??

sprzedam odkłady;

avico

Post autor: avico »

Kup im dopalacze.

TomekMiodek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: TomekMiodek »

Podanie syropu wczesną wiosną = się wilgoć w ulu. feed bee na pewno coś daje, ja stosowałem tylko jeden sezon i już nie zamierzam więcej tego robić, bo wierzby są lepsze. W Puławach maja fajną kolekcje wierzb (pyłkodajnych) zamów już dziś.

avico

Post autor: avico »

TomekMiodek pisze:Podanie syropu wczesną wiosną = się wilgoć w ulu. feed bee na pewno coś daje, ja stosowałem tylko jeden sezon i już nie zamierzam więcej tego robić, bo wierzby są lepsze. W Puławach maja fajną kolekcje wierzb (pyłkodajnych) zamów już dziś.

To nie tylko uwaga do Ciebie, ale do większości pszczelarzy.

Jedno zdane sprzeczne samo w sobie.

Niczym nieuzasadnione i nie poparte stwierdzenie, że "coś daje" (tylko co i w odniesieniu do czego), by zaraz zaprzeczyć, bo nie zamierza tego robić więcej.

Przepraszam za porównanie, ale jest ono najbardziej trafne.

Pszczelarze mając żywą babę za wysoką cenę kupują gumową lalę, bo jest w sprzedaży i na opakowaniu zachęcająco wygląda, a do tego ten opis.

Czemu w pierwszym rzędzie nie odsklepią plastry, a dopiero później w razie potrzeby pokarm w postaci syropu, bądź ciasta.

Kto w ciągu milionów lat dokarmiał pszczoły, jak nie było tych substytutów?

Czy nie lepiej na zimę połączyć rodziny, aby zazimować b. silne i nie kombinować ze zdechlakami? Przecież w okresie rójek szybko zasiedlimy zwolnione ule, a przy okazji podzielimy warrozę.

TomekMiodek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: TomekMiodek »

avico pisze: Pszczelarze mając żywą babę za wysoką cenę kupują gumową lalę, bo jest w sprzedaży i na opakowaniu zachęcająco wygląda, a do tego ten opis.
Wielu znam pszczelarzy, ale o tych jeszcze nie słyszałem, będę musiał kiedyś odwiedzić Twoje strony Avico

Feed bee nie jest obojętne dla rodziny pszczelej, przyspiesza rozwój "COŚ DAJE". W moich warunkach niema to większego znaczenia, bo wierzby zrobią to samo i to za darmo.
Z karmieniem na wiosnę, to trzeba uważać, mój kolega(moje strony) bardzo się tym przejął i na wiosnę tuningował pszczoły pokarmem, w rezultacie w pierwszym tygodniu kwitnienia rzepaku, pszczoły zamiast zbierać zaczęły się roić.
Ale jak mieszkasz w mniej korzystnych warunkach (góry lub wschód Polski), to może warto eksperymentować - i przekonać się jak to działa u Ciebie.
Pozdrawiam

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

ja w zeszłym roku pokusiłem się w kilku ulach na ciasto miodowo-cukrowo- pyłkowe, pobierały owszem, ale w porównaniu z resztą rodzin efekt żaden. Mógłbym nawet stwierdzić że loty po pożytek w tych rodzinach były słabsze, bo wolały ciasto, te które nie miały ciasta latały sobie na wierzby i co tam znalazły, w tym roku zero ciasta, nic nie zastąpi silnej rodziny, zapasu cukru i pierzgi w gnieździe, oraz dopływu świeżego.

sprzedam odkłady;

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

Feedbee stosuje się jak się nie ma pieżgi i pszczoły nie mają dostępu do pyłku bo wierzb nie ma w co wątpie. Ja daję ciasto ale z apilac'em i efekty są widoczne już pod koniec marca. Rodziny mają więcej czerwiu i jak nie ma dobrego pożytku rozwojowego ( nektarowego) to trzeba mieć w zapasie ramkę pokarmu :)
pozdrawiam Marcin

ODPOWIEDZ