Wymiana plastrów

Moderator: krzysglo

nugator
Nieśmiały
Nieśmiały

Wymiana plastrów

Post autor: nugator »

Ostatnio zwróciłem szczególną uwagę na pewna metodę pojawiającą się na forach tzn. zamianie wszystkich plastrów na węzę po miodobraniu. Chciałbym zasięgnąć zdania pszczelarzy odnośnie tego sposobu, czy ktoś ją stosował oraz z jakim skutkiem?

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Po 1 miodobraniu to należy stare 2 letnie wymienić na wezę . Ale ostatnie miodobranie to juz stanowcza bym odradzał bo na dziewiczych plastrach w sierpniu matka nie czerwi omjia je. Pozdrawiam miły_marian

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

można tak robić jeszcze w pierwszą dekadę lipca ale tylko w rodzinach z młodymi matkami, dwuletnie o tej porze roku już niechętnie czerwią na dziewiczych ramkach
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

żelazny
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: żelazny »

Ja w tym roku wymieniłem początkiem sierpnia w jednym ulu wszystkie ramki na węze była nowa matka akurat zaczynała czerwić wszystkie ramki pięknie zaczerwiła,a myśle że i starsza matka jak niema wyboru to też będzie czerwić
Żelazny

tomciodr25
Obserwator
Obserwator

Post autor: tomciodr25 »

Witam!
Mam pytanie chciałbym sie dowiedziec na temat dokladania węzy do ula czy jest ona konieczna? Czy nie wystraczy tylko ramka pracy przecież pszczoły bedą miały zajęcie w postaci budowania pustej przestrzeni na ramce pracy.
Jak sobie z tym radzą pszczelarze którzy maja po 200 uli?
Ja mam 30 i staram sie raz na tydzień sprawdzić kazdy jeden ul i miec w rekach kazdą jedną rmake alke boje sie ze jak zwieksze pasieke niebede w stanie czasowo poradzić sobie z przeglądem kazdej jednej ramki.
Dopytuje pszczelarzy tych o dużej liczebności uli i mowią zegdyby przyszło im przejżeć kazdą jedną ramke to brakło by im czasu dla rodziny i na odpoczynek itp. Poprostu nie dokładają wezy tylko prowadza pasiekę na ramce pracy i tylko ja przeglądają jedną ramke i w tedy widać czy ciaganą plaseter czy nie. jak nie ciagną to jest nasroj rojow. NIE SPRAWDZAJĄ KAZDEJ JEDNEJ RAMKI. Jak z tym w końcu jest?
Prosze o porady

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

a po co ty chcesz sprawdzać każdą ramkę? czy jest nastrój rojowy czy pracy to widać po wylotku, jak piszesz masz 30 uli więc chyba trochę doświadczenia masz, a uwierz przecież to idzie od razu zauważyć.
Dwa, żeby ocenić nastrój w rodzinie wystarczy wylotek i kontrola ramki węzy którą dałeś ostatnim razem jak dokładałeś. Ja to u siebie rozwiązuję tak że zawsze daję ramki z węzą środek gniazda, resztę ramek rozsuwając do boków, ramki skrajne wędrują za kratę. Wszystko bez wyszukiwania matki, bo na skrajnych ramkach jej nie będzie, bo nie ma tam miejsca do czerwienia, następnym razem sprawdzam tylko dodaną węzę i już.
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Zawodowcy nie napiszą ci jak gospodarują z suszem bo komkurencja. Jak nie wymieniasz suszu nawezę to po10 wygryzieniach sie pszczół ta ramka jest czarna jak smoła i w niej tylko witusy i patogeny chorobowe. Co do ramki pracy to pszczoły ciągną tylko na trutową i iak matka zaczerwi na trutnie i ty wytniesz ta woszczyzne z zasklepionym czerwiem trutowym to tylko masz zysk z 5 deko wosku po przetopieniu. Bo wykarmienie trzech tys, trutni bo w ramce wielkopolskiej jest ich tyle. To pszczoły muszą tyle energji włożyc na wykarmienie co by wykarmiły 15 000 tys pszczół. Wykarmienie trutnia kosztuje pszczoły 5 razy tyle to wykarmienie 1 pszczoły. Lepiej dac wezę i miec zdrowe pszczoły niz zostawic stare czarne plastry i miec chorubska. Młoda pszczoła jak miema gdzie wypacać woszczyzny to góbi płatki woskowe. Pozdrawiam miły_marian

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

tomciodr25,
Węze dokłądaj ,wymieniaj stare plastry jak chcesz mieć zdrowe pszczoły! Przecież susz kilkukrotnie przeczerwiony to siedlisko wielu chorób. Jak sprawdziś max 4 ramki z jednej strony to masz pogląd co jest dalej- lustrzane odbicie. Gdy są mateczniki rojowe to trzeba całość przeglądać. Jak Ci się wydaje że dużo poświęcasz czasu pszczółką to spróbuj zminimalizować ( wymiana matek,operowanie korpusami,robienie dokładów,ograniczanie matek etc.) . Jeżeli stwierdzisz ,że to i tak dla Ciebie za dużo czasu to zredukuj ilość pni.
pozdrawiam Marcin

Lopez
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Lopez »

Co do czerwienia na dziewiczych plastrach w sierpniu to potwierdzam opinie kolegi mily_marian, w zeszłym sezonie zmieniałem ule i sukcesywnie dodawałem węzę.Mimo tego że matka była młoda omijała dziewicze plastry,musiałem z miodni włożyć stare ramki,które zaraz zostały zaczerwione.

82bodzio4
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: 82bodzio4 »

jeśli włoże ramkę z węzą za ramką pierwszą z czerwem zasklepionym,to stare ramki nadal zostaną w centum gniazda.więc jak to zrobić dobrze.ramkę z czerwem zasklepionym mogę przesunąć bliżej zatworu lub za 1ramkę z węzą,czy muszę poczekać aż czerw się wygryzię i w tedy taką ramkę przesunąć do boku,chyba że taka ramka zostanie juz zaczerwiona znowu.czy można tozrobić jaks ok bez kraty

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

węzę daje się od kwitnienia agrestu, ale do połowy maja trzeba uważać i nie dawać w środek bo można zaziębić czerw, ale potem to dawaj śmiało w srodek gniazda, najlepiej obok ramki z jajeczkami.

sprzedam odkłady;

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

węze daje się dy pszczoły pobielają plastry - reperują stare. Jest to znak ,że są woszczarki które odbudują węze. Ten okres wypada w czasie kwitnienia agrestu ale w zależności od siły rodzin.
pozdrawiam Marcin

Piotr Nowotnik

Post autor: Piotr Nowotnik »

Pawełek pisze:potem
Koniec maja/początek czerwca gdy temperatury będą już stabilne, a rodziny w zaawansowanym nastroju rojowym. Przy pierwszej fazie poszerzania nie wolno rozdzielać wezą czerwiu bo dojdzie do jego zaziębienia, a później to droga do infekcji najczęściej kiślicy i sezon z głowy. Można sobie skopać rodziny takim błędem. Proszę na to uważać.

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Piotr Nowotnik, masz zaawansowany nastrój rojowy końcem maja??????
mi bardziej chodziło o tzw. zimnych ogrodników, przy słabszej rodzinie mogą zaziębić rozdzielony czerw, przy silnej w środek węzę można dać wcześniej.

sprzedam odkłady;

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Czasami to rójka na drzewie po 20 maja jest. Ale Pawełek, masz rację z zimnymi ogrodnikami bo czasami można zrobić sobie kogiel mogiel w ulach ale dobrze jest węze wkłądać pomiędzy ładnie odbudowane ramki .
pozdrawiam Marcin

ODPOWIEDZ