Problem z podkładaniem matki

Moderator: krzysglo

Albert Fiołek
Obserwator
Obserwator

Post autor: Albert Fiołek »

Mam pytanie do kolegów, otóż byłem zmuszony podmienić matkę drugą z kolei w ulu z zakupionymi pszczołami, ponieważ poprzednia została ścięta przez pszczoły. Zastosowałem jedną z metod: kwarantanna 4 dni w klateczce, spryskiwanie syropem z kroplami miętowymi, niszczenie mateczników w trakcie kwarantannej. Czekam teraz do niedzieli czy zostanie przyjęta. Myślę że może coś z tego będzie w końcu. Dodatkowo usunąłem ramkę z czerwiem do innego ula na czas kwarantannej. Pozostał mi dylemat z podkarmianiem czy otwierać ul czy czekać do niedzieli aby ich nie drażnić, że by nie ścięły matki. No i czy pozostałą niewielką ilość miodu odwirować przed podkarmianiem czy pozostawić im i podkarmić. Proszę o podpowiedź.
Z poważaniem,
Albert Fiołek

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego Albercie ! Już się Kolega tą odrobiną miodu co jest w ulu nie wzbogaci - zostawić to pszczołom. Matki we wrześniu są chętnie przyjmowane, matka powinna być przyjęta. Nie podaje Kolega jak w tej chwili - to znaczy w czym podaje tą nową matkę. Ja bym jednak na miejscu Kolegi teraz wieczorem do niedzieli podawał porcję syropu tak z 0,5 litra tej rodzinie. Ponadto jeżeli jest możliwość to sprawdzić czy na ulu nie ma jakieś innej matki, nieoznakowanej, bo to też może być powodem nie przyjęcia dotychczasowej matki. Trudno tak na odległość zgadywać, tym bardziej, że Koledzy nie zawsze podają znaczące szczegóły.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Piotr Nowotnik

Post autor: Piotr Nowotnik »

Nie chcę zakładać osobnego wątku. Chciałbym tylko poinformować, że w pasiece wszystko ok, przygotowania do zimy przebiegają bez większych problemów. Dziękuję za rady w środku sezonu. Załączam zdjęcie.
Załączniki
Ramka z czerwiem zamkniętym
Ramka z czerwiem zamkniętym
mojaIpasieka.jpg (67.55 KiB) Przejrzano 7907 razy

Albert Fiołek
Obserwator
Obserwator

Dziękuję za porady. Matkę podałem w klateczce plastikowej z pięcioma pszczołami no i po czterech dniach od sklepiłem wejście a w niedzielę będę przeglądał no i podkarmiał bo na razie pokarm mają a nie chcę ich stresować aby sytuacja się powtórzyła.
Z poważaniem,
Albert Fiołek

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Albert" - proszę jednak podkarmiać tak, jak napisałem. Tu nie chodzi o to, że mają zapas.W tej chwili ogólnie w przyrodzie pożytki już nie występują, chodzi o złudzenie dopływu pożytku, wówczas pszczoły chętniej przyjmą matkę.

Zresztą postąpi Kolega tak jak uważa.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Albert Fiołek
Obserwator
Obserwator

Dziękuję za pomoc. Zrobię tak jak kolega mi doradził. Myślę że w razie problemów mogę liczyć na wsparcie z wiedzą.
Z poważaniem,
Albert Fiołek

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Administrator

Post autor: Administrator »

Piotr Nowotnik, zapoznaj się z regulaminem proszę.

kociokwik101
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: kociokwik101 »

Witam,
w temacie nie mam nic do powiedzenia...piszę jednak dlatego, że jako świeżak na forum muszę przed założeniem nowego tematu w dziale ogłoszenia mieć na liczniku 10 postów!
Mam nadzieję, że ta wiadomość nie zakłóci Państwa konwersacji i oczywiście zapraszam do działu ogłoszeń...W SPRZEDAŻY MIESIĘCZNIKI CZASOPISMA PSZCZELARSTWO Z 1954, 1955, 1956, 1957 R.

Dzięki, zapraszam i pozdrawiam!!!:)

ODPOWIEDZ