pomoc nowy i młodym pszczelarzą

Moderator: krzysglo

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

Harnaś pisze:dzięki koledzy za poradę właśnie znalazłem jednego pszczelarza w mojej okolicy ale z oddaniem pszczół albo ula to chyba muszę zapomnieć nawet za pomoc w pasiece :690:
wiec poradźcie jak zdobyć pszczoły i jaka rasa by u mnie się dobrze rozwijała a warunki wiecie jakie są w górach kwiat(łąki) spadź i wrzos itd. Pozdrawiam hej !
Zrób sobie ul (jak potrafisz). Przygotuj ramki z węzą. I rozglądaj się za rójkami. Może ktoś Ci sprzeda, może dowiesz się, że gdzieś się uwiązała. Osadź taki rój w ulu, przelecz te pszczoły, podkarm syropem. Odbudują gniazdo do zimy (o ile ta rójka nie będzie pod koniec lata).
I powolutku małymi kroczkami zaczynaj pszczelarzenie.
Powodzenia.

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

Nieśmiało dodam, ze stare, porażone barciakiem plastry mogą zachęcić rój do osiedlenia tam, gdzie chcemy.
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

Awatar użytkownika
Obelnik
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Obelnik »

Harnaś, proponuję Ci udać się do siedziby koła pszczelarzy KZP w Nowym Targu, albo do Andrzeja Budza z Czarnej Góry coś pomogą i doradzą. Pozdrawiam
Wacław Białogłowicz

johny180
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: johny180 »

Harnaś tak jak Obelnik ci radzi. W Nowym Targu teraz przyjmują zamówienia na odkłady. na wiosne wpłacasz kase w czerwcu bądz początkiem lipca dostajesz odkład.
na szflarskiej masz sklep gdzie wszystkiego sie dowiesz

Vendi
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Vendi »

johny180 pisze:
Vendi pisze:Kolejne z moich pytań czy opłaca może nie tyle opłaca jak czy warto zasiać troche faceli mam z pół hektara wolnego pola a warto to chyba jakoś zagospodarować ?
zawsze warto,przynajmniej z dwóch powodów:jeden to pole zagospodarowane a drugi zawsze to pszczoły mają bardziej zróżnicowaną baze pokarmową. facelią możesz też uzupełnić braki pożytkowe w terenie
ok

co do kosztów, każe hobby w Polsce jest strasznie drogie, może nie każde ale znaczna cześć którą mnie interesuje.

Harnaś polecam Ci praca przy jakimś pszczelarzu dużo możesz się dowiedzieć, jak się zachować, literatura Ci nie da tego wyczucia :) ja tak pomagałem i dostałem cztery ule wlkp i ramkami i nadstawkami :) Dostałem także starą siatkę, podkurzacz. Może dostaniesz stary ul który wycofał w obiegu, a naprawa ula już nie jest aż tak kosztowna ;)

Aktualnie zakupiłem nowy sprzęt czyli podkurzacz siatka, dłuto, radełko, 40 nowych ramek, drut zapłaciłem za wszystko 340zł (koszta przesyłki) Ul kompletny drewniany cenny to tak około od 220 zł w góre, odkład pszczeli chyba też koło 100zł w górę, także koszta są ogromne.

Z nudów w pracy oblicze mniej wiecej ile to wszystko kosztuje i z kompletowaniem jednego ula.
- sprzet ( dłuto, radełko, podkurzacz, kapelusz, miotełka) ~ 125 zł
- ul cenny są zróżnicowane ale załóżmy że cenna (bez ramek) ~ 280 zł
- ramki 20 całych ~ 38zł, 1/2 10szt ~ 15 zł
- podkarmiaczka ~ 16zł
- beleczki ~ 15zł
- druta do ramek ~ 12zł
- odkład pszczeli ~ 150zł
- węza ~ 50 zł
-
suma: 701zł

Wiele rzeczy można samemu wykonać ale koszta są ogromne z kompletowanie kolejnego ula już bez sprzętu to suma to jakieś 500 zł

Nie wliczałem tutaj miodarki i wszystkiego pomocnego do miodobrania są to też koszta szacunku 2000zł

teraz przy założeniu że ktoś chce wszystko kupic i chce mieć 5 uli to koszta wg mniej wiecej tak 4700zł ale dużo rzeczy można wykonać samemu lub szukać okazij i szukać taniej.

Wątpię że każdy z nas ma tą "średnią krajową" czyli wydanie na coś takiego około 5000zł to są ogromne koszta.

I wydaje mi się że w tym nakładzie kosztowym warto poznawać pszczelarzy zawsze np. miodarke można pożyczyć. Dowiedzieć się wielu wartościowych rzeczy na temat pszczół, wiele korzyści z tego płynie, można się dowiedzieć jak coś samemu wykonać.

Kolejna ważna sprawa te koszta które wiążą się założeniem są jedno razowe, za rok nie musimy wydawać kolejnych 5tyś. Może jest to dość drogie na starcie ale te hobby "podobno zarabia na siebie"

daro

Vendi

Post autor: daro »

Jak mawiał mój znajomy baca są trzy prawdy- prawda ,tys prawda i g..... prawda a każdy ma swoją. Kapelusz zwykły 17 zet,podkurzacz 60 , dłuto 23 zet, miotełka 8,a jak wrąbie się gęś to gratis ma się 2.Za ule zapłaciłem po 30 ze starymi ramkami, trzeba w 2 postukać młotkiem.Pojechałem do straży i powiedziałem że jak będzie jaki rój to stawiam flachę i tak zacząłem a reszta to zupełnie inna para kaloszy choć nie jest to tanie ale w przeciwieństwie do innych zajęć hobbystycznych - daje też i dochód.

[ Dodano: 2011-02-25, 15:35 ]
Do wprawiania węzy używam akumulatora lub prostownika.

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

nie rozumiem do czego wam potrzebne dłuto,u mnie narzędzia to;złamany nóż kuchenny i kleszcze żeby nie kleiły się palce kitem i siatka na głowę

daro

Fred do piwa też nie potrzeba otwieracza a wystarczą zęby ale to się nazywa wygoda pracy czy coś takiego.

[ Dodano: 2011-02-25, 18:50 ]
Pszczołom co nie znajduje się w środku jest raczej obojętne.

marcin123
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: marcin123 »

koledzy powiecie mi czy mogą być kołki pod ul jodłowe czy nie

zento
Stukacz Junior
Stukacz Junior

marcin 123

Post autor: zento »

Możesz stosować różne drewno, tylko pomaluj i pod nóżki podłuż choć po cegle, ja podkładam stare dachówki i to połówki.

marcin123
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: marcin123 »

dzięki

[ Dodano: 2011-02-26, 17:28 ]
witam mam pytanie czy można przenieś ul z pszczołami gdy zrobiły oblot

zento
Stukacz Junior
Stukacz Junior

nie wracają

Post autor: zento »

nie wracają do ula na stare miejsce jeżeli wywieziesz na intensywny pożytek nie bliżej jak 1 km od starego miejsca, a pożytek intensywne jest przy ulach np. rzepak, facelia i inne

Harnaś
Stukacz
Stukacz

Post autor: Harnaś »

koledzy powiedzcie na jakiej wysokości ustawić ul od ziemi

[ Dodano: 2011-02-26, 18:23 ]
Vendi dzięki za informacje związane z kosztami trochę trzeba zainwestować w to hobby

daro

Ok 25 cm. A dokładnie tak abyś na palcach do ula nie musiał zaglądać,jak z ciebie kawał chłopa możesz wyżej niżej tak aby było ci wygodnie.

Harnaś
Stukacz
Stukacz

Post autor: Harnaś »

kolego jeżeli tak mogę do ciebie mówić bo jestem młodszy mam prawie 190 wzr. to może dam sobie wyżej co ?

ODPOWIEDZ