Ciasto dla pszczół

Moderator: krzysglo

Mrowka
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-21, 12:52

Ciasto dla pszczół

Post autor: Mrowka »

Witam, jestem jeszcze początkujący i chciałem sie dowiedzieć czy można w domowych warunkach przygotować ciasto do zakarmiania na wiosne, i jesli tak to czy ktoś ma jakiś dobry przepis?
Pozdrawiam mrowka

avico

Post autor: avico »

Pytanie - w jakim celu?

Nakarm dobrze na zimę. Jak musisz, kub Apifondę lub inne fabryczne ciasto.

Wiosenne karmienie przypomina dopominanie się o antybiotyk,o wiesz, że jest ubrany jak na upalny dzień, a jest zima i wiesz, że będziesz chory.
Chyba lepiej właściwie się ubrać, co jest tożsame z prawidłowym zakarmieniem.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz
Posty: 1226
Rejestracja: 2007-12-01, 14:11

Post autor: mily_marian »

Ja to robie tak a raczej moja żona kilo cukru pudru miód i pyłek mielony w młynku. Sypie nastolnice puder i dodaje miód i pyłek i zagniata recznie aż ciasto bendzie elastyczne ale nie bendzie cieknoć. Ciasto podaje się po 1 oblocie na górne ramki tak zeby pszczoły miały dostemp do ciasta. Pozdrawiam miły_marian

Mrowka
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-21, 12:52

Post autor: Mrowka »

a czy można jakoś zastąpić pyłek bo w tym roku nie posiadam jakichś znacznych ilości?

ander

Post autor: ander »

Przepis na ciasto miodowo - cukrowe
Ciasto miodowo - cukrowe jest to pokarm stały do karmienia pszczół i do pobudzenia matki do czerwienia. 2 kg cukru pudru i 0,5 kg miodu rozpuszczonego i ogrzanego do temp. +45 C, zmieszać i ugniatać w tej temperaturze na desce do chwili uzyskania konsystencji ciasta na makaron. Gdy ciasto jest zbyt rzadkie - dodać cukru pudru. Ciasto podzielić na porcje, włożyć do perforowanych torebek foliowych i ułożyć na otwartych uliczkach międzyramkowych, skąd szybko zostanie pobrane przez pszczoły.

Pyłek możesz zakupić np. w Centrum Pszczelarskim Łukasiewicz.
Możesz nawet bez pyłku, wystarczy miód i cukier.

avico

Post autor: avico »

Zawzięci zawodnicy i w dodatku lubiący się narobić.
"Obcego" pyłku bałbym się dodawać (choroby).
Nadal uważam, że dobrze zakarmione pszczoły nie wymagają żadnego podkarmiania wiosną. Jak się kto uprze, to ma gotowe fabrycznie wykonane ciasto, bez paprania się.

ander

Post autor: ander »

No i fajnie, czego się znowu czepiasz? Podkreśliłem, że w cieście nie jest wymagany pyłek. Ok, kto zakarmił jesienią nie musi się bać wiosną, tylko nie rozumiem po co tak tego pilnujesz, żeby kogoś zrąbać za błędy? Wiosną można podać świeży pokarm-ciasto na pobudzenie w czerwieniu i szybki rozwój. Ja mam warszawiaki poszerzane, zawsze dostają szesnaście kg cukru, wiosną mają jeszcze mnóstwo zapasów, a mimo to daję im ciasto, zabroni mi ktoś? Pszczoły mają się lepiej i wyraźniej prezentują swą aktywność, siłę, a matki zalewają komórki czerwiem.

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 892
Rejestracja: 2008-05-31, 12:50
Lokalizacja: proszowice

Post autor: Marcinluter »

feed bee- substytut pyłku 23zł/kg i spokój ;)
pozdrawiam Marcin

avico

Post autor: avico »

ander pisze:No i fajnie, czego się znowu czepiasz? Podkreśliłem, że w cieście nie jest wymagany pyłek. Ok, kto zakarmił jesienią nie musi się bać wiosną, tylko nie rozumiem po co tak tego pilnujesz, żeby kogoś zrąbać za błędy? Wiosną można podać świeży pokarm-ciasto na pobudzenie w czerwieniu i szybki rozwój. Ja mam warszawiaki poszerzane, zawsze dostają szesnaście kg cukru, wiosną mają jeszcze mnóstwo zapasów, a mimo to daję im ciasto, zabroni mi ktoś? Pszczoły mają się lepiej i wyraźniej prezentują swą aktywność, siłę, a matki zalewają komórki czerwiem.
***************************************************

Nie czepiam się, tylko nie piszesz, że zazimowanie nie jest takie jak być powinno.
Na pewno ciasto z cukru jest gorsze od apifondy z cukru inwertowanego, bo są stracone karmicielki, które przerabiały sacharozę. Ciasto jest złe, bo pszczoły potrzebują wody, a wiosną nie zawsze mogą po nią lecieć, a kiedy lecą, to wiele z nich ginie.
Lepszy jest inwert Apifortuna", bo zawiera mało wody, a pszczoły nie przerabiają sacharozy i nie marnują karmicielek.
Nikt Tobie niczego nie zabroni. Mnie też nie zabroni pisać prawdy.
Zamiast cukru, daj wiosna ze 2 - 3 litry inwertu, a się przekonasz, że miałem rację.

Fringilla
Stukacz
Stukacz
Posty: 89
Rejestracja: 2009-01-16, 23:23
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: Fringilla »

A czy do 5 klateczek z matkami też trzeba kupowac 2,5kg Apifondy . Nie wiem czy narzucanie swojego zdania świadczy o dobrym wychowaniu ,mimo że może ma pan rację .

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz
Posty: 1226
Rejestracja: 2007-12-01, 14:11

Post autor: mily_marian »

W tym roku to z pyłkiem było krucho mokry rok i pyłek ziedli na jesieni zeby nabrac tłuszczu na zime. Jak na wiosne damy ciasto z pyłkiem to rodziny ozywią sie lepiej bendą matkiczerwić. Pozdrawiam miły_marian

avico

Post autor: avico »

Fringilla pisze:A czy do 5 klateczek z matkami też trzeba kupowac 2,5kg Apifondy . Nie wiem czy narzucanie swojego zdania świadczy o dobrym wychowaniu ,mimo że może ma pan rację .
************************************

Apifonda nie nadaje się do klatek, (dlaczego - nie powiem, bo znowu coś mi zarzucisz, że narzucam) a zatem kupno byłoby błędem. Podobnie jak błędem jest twierdzenie o narzucaniu swojego zdania.

Piszę tylko to, o czym wiem, że mam rację i mogę służyć swoimi podpowiedziami.
Jestem zdumiony twierdzeniem, że na forum można komuś cokolwiek narzucać, ale jeżeli tak twierdzisz, to zaraz się przekonamy: narzucam tobie, że możesz mnie w ............

- I co?
- Nie wyszło?

Sam widzisz, że narzucić niczego i nikomu na forum nie można.

Mrowka
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-21, 12:52

Post autor: Mrowka »

Znalazłem taki przepis w internecie:
5 kg cukru pudru, 12 dag pyłku, Wit B! 80 tabletek 0,025, sok z cytryny 250g, 1 litr białego miodu i z tego wychodzi porcja na ok. 10-12 rodzin, co szanowni koledzy sądza o tym przepisie ?

wojciech_p
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 8
Rejestracja: 2010-12-13, 08:54
Kontakt:

Post autor: wojciech_p »

Mrowka pisze:Znalazłem taki przepis w internecie:
5 kg cukru pudru, 12 dag pyłku, Wit B! 80 tabletek 0,025, sok z cytryny 250g, 1 litr białego miodu i z tego wychodzi porcja na ok. 10-12 rodzin, co szanowni koledzy sądza o tym przepisie ?
Jeżeli kolega wcześniej przebada ten miód na obecność peanibacilius larvae i wynik będzie ujemny to jak najbardziej:tak.

avico

Post autor: avico »

Znowu mnie ktoś opieprzy, ale mam pytanie:

Dlaczego chcesz tym karmić pszczoły i co chcesz uzyskać.

Przecież nie czynimy czegoś, tylko dlatego, że jest receptura, tak samo nie odbieramy miodu tylko dlatego, że mamy wirówkę, a w ulu nakrop. Na dodatek od dawna się tłumaczy, że pszczoły nie trawią kwasów.

Kolejne nieporozumienie, a raczej brak wiedzy ile zyskasz dzięki tej miksturze. Policz cenę składników, koszt robocizny i dodatkowej obsługi pszczół, a następnie wylicz zwyżkę miodu.

Wyliczenie jest proste. Część pasieki nie dostanie tego cudownego ciasta jako grupa kontrolna. Przy miodobraniu okaże się czy skórka była warta wyprawki.

Receptura bardzo mi się podoba. Gdybyś do tego dodał kilo mielonych migdałów, kaszę manną błyskawiczną, kilo ugotowanych i przemielonych kartofli i zapach do ciasta, a na koniec mocno podgrzał na małym ogniu, miałbyś po ostudzeniu fajny marcepan. W sam raz na święta.

ODPOWIEDZ