zimowanie pszczół

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

Andrzej0405 pisze:a ze ramki wlkp sa niskie to to pszczoly doszly do gornej beleczki i osypaly sie z glodu pomimo ze po bokach byly pelne ramki pokarmu
A układasz gniazdo kolorami plastrów? Tzn. ciemniejsze do środka a jasne na zewnątrz. Dziadek mój zawsze zimował na 10ramkach wielkopolskich i nigdy mu się takie coś nie przytrafiło. Mi pszczoły się w tamtym roku w jedym ulu wykończyły, przez to że ociepliłem górę steropianem. A w drugim ulu zniknęły pozostawiając zapas pokarmu. Jedną rodzinę tylko miałem na wiosnę (teraz mam 5).

A ostatnio w kole u nas był wykład na temat układania ramek do zimowli. Problem podobno polega na tym iż pszczoła niechętnie przejdzie na jasną ramkę z ciemnej bo jest ona dużo zimniejsza. Natomiast jeśli ramki będą ułożone gradientowo to łatwiej im przejść w bok.
Ostatnio zmieniony 2010-08-26, 05:37 przez beniamin82, łącznie zmieniany 1 raz.

wycior
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: wycior »

Witam.kolegów. Pracuje na ulach ostrowskiej z tą róznicą, że drewnianych. Wydaje mi się że zimowla będzie podobna do tej w drewnianych. U siebie zimuję na dwóch korpusach 7plus 7/ lub na jednym - w zal. od siły. Zawsze jednak pozostawiam dodatkowy otwór wentylacyjny po przeciwnej strony wylotu tworząc rodzaj przeciągu, który powoduje stałe osuszanie ula. Tym bardziej proponuje w styropianach pozostawić sporą wentylację. Pozdrawiam

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: rostewit »

wentylacja powinna być, ale nie przez kłąb zimowy. Dołem, jak u ciebie Wycior, lub za
zatwór i przez otwór wentylacyjny w daszku na zewnątrz. Ja korzystam z dennic osiatkowanych, dlatego powałkę mam szczelną.

Beniaminie, pszczoły nie zginęły ci z powodu ocieplenia styropianem, tylko z powodu
choroby. Mam kolegę, który ociepla tylko styropianem i nic się nie dzieje. Ja wolę poduszki
lub kołderki,bo styropian nie przylega dokładnie do ramek.
Biała ramka w środku gniazda może rozdzielić kłąb na 2 części. Jeśli białe, to całe gniazdo.
Pozdrawiam !!!
rostewit

marcin
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: marcin »

Witam kolegów. Mam takie pytanie podkarmiam pszczoły syropem cukrowym na zimę do syropu dodaję trochę kwasku cytrynowego ok 10g/15l syropu i zauważyłem że jak otwieram ul to z ula wydobywa się zapach nawet przyjemny takiej gumy arabskiej nie wiem czy to normalny zapach podczas karmienia ale wydobywa się z wszystkich uli karmionych. Jeszcze jedno pytanie ponieważ po raz pierwszy będę zimował w ulach ostrowskiej 7+7ramek ale w ulach jest sporo czerwiu ponieważ od 15 lipca do 15 sierpnia podkarmiałem pobudzająco i nie wiem czy dobrze rozumię wypowiedz Andrzeja0405 że po zakończeniu karmienia należy jeszcze przestawić korpusy myślałem że pszczoły już same sobie poukładają pokarm tak jak im najlepiej pasuje

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

rostewit pisze:Beniaminie, pszczoły nie zginęły ci z powodu ocieplenia styropianem, tylko z powodu
choroby. Mam kolegę, który ociepla tylko styropianem i nic się nie dzieje.
Ramki były mokre, cały styropian był od spodu mokry, ul nadpleśniały w środku.
Rodzinka na wiosnę była b.słaba i bezmateczna.

birkut

Re: zimowanie pszczół

Post autor: birkut »

Dominik pisze:Witam Was - miłośników pracowitych owadów :)

Mam na imię Dominik i jestem tu nowy. Mieszkam w Bielsku-Białej i tutaj mam swoją mini pasiekę (aktualnie cztery rodziny). Od dziesięciu lat jest to moje hobby. Gospodaruję na leżakach z nadstawką z ramką wielkopolską. Jako hobbysta, rachunek ekonomiczny mnie nie interesuje, a produkty pozyskane z uli, w całości zużywa moja rodzinka.

Po przeczytaniu wielu książek i zdobyciu pewnej praktyki, doszedłem do wniosku, że zimowanie pszczół w jednym korpusie wielkopolskim, nie jest dla nich za bardzo korzystne. I tak chciałbym spróbować zazimować pszczoły na trzech półnadstawkach wielkopolskich, aby w miarę zużywania zapasów, kłąb mógł się przesuwać ku górze.

Proszę o opinię na ten temat, a może ktoś z Was zimował pszczoły w ten sposób?

a co ci zmienią te dwie pólnadstawki? i tak wysokosc ramek w sumie 26 i tak , no tak dochodzą jeszcze neefektywne 3 cm, przez które muszą sie pszczoły przemieścic co przy słabszych rodzinach i wielkim mrozie moze być utrudnione, lepiej juz jak mówi pawełek, jezeli masz zapełnione pokarmem te pólnadstawi , pszczoła w dziuplach miałą zazwyczaj plastry wąsko wysokie, bo ciepło wędrujące w góre zawsze ogrzewało wyższe porcje pokarmu , szły na ciepłe a tutaj musza isc w bok

pozdrawiam,
Dominik.

Dominik
Nieśmiały
Nieśmiały

Re: zimowanie pszczół

Post autor: Dominik »

birkut pisze:
a co ci zmienią te dwie pólnadstawki? i tak wysokosc ramek w sumie 26 i tak , no tak dochodzą jeszcze neefektywne 3 cm, przez które muszą sie pszczoły przemieścic co przy słabszych rodzinach i wielkim mrozie moze być utrudnione, lepiej juz jak mówi pawełek, jezeli masz zapełnione pokarmem te pólnadstawi , pszczoła w dziuplach miałą zazwyczaj plastry wąsko wysokie, bo ciepło wędrujące w góre zawsze ogrzewało wyższe porcje pokarmu , szły na ciepłe a tutaj musza isc w bok

Ja mówię o trzech półnadstawkach, które w sumie dają 390 mm... Właśnie dlatego pytam, bo nie wiem jak pszczoły sobie poradzą z przechodzeniem na kolejne ramki. Z drugiej strony w ostrowskiej zawsze muszą pokonać przestrzeń pomiędzy dolnym a górnym korpusem.

W międzyczasie przyszła mi do głowy myśl, aby zrobić testowy ul na ramkę wielkopolską w układzie pionowym. Wysokość gniazda 360 mm, szerokość 260 mm. Pszczoły będą miały warunki jak w dziupli :)

Pozdrawiam,
Dominik

birkut

Post autor: birkut »

a moze poszukaj gospodarki w ulach korpusowych? to co chcesz robic to twoje inowacje , kazdy pszczelarz cos tam dla siebie rzeźbi, a na pólnadstawkach tez pracują , i w twom przypadku nie wiem dlaczego na trzech a nie gniazdo +półnadstawka? ale zawsze mozesz próbowac , aby sie samemu przekonac co lepsze a 39 to masz ale na ramkach i przerwie pomiedzy nimi w srodku mają 13-2 ==11 x3=33 a nie 39

Alex23p
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Alex23p »

Zimowałem poprzedniej zimy na 3x1/2 i efekt był tak zamo dobry jag ramka gniazdowa i pod spodem 1/2. i nie miało znaczenia czy ciepła czy zimna zabudowa w styropianie ważna jest lekka ale pewna wentylacja.
Pozdrawiam

ma.rek
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: ma.rek »

Marcin o żadnym przestawianiu korpusów po zakarmieniu nie może byc mowy.Dolny korpus zawiera zwykle małe ilości pokarmu czasem jest prawie pusty a pszczoły muszą mieć zapasy nad głową Najlepszym rozwiązaniem jest po 20 sierpnia założenie kraty odgrodowej miedzy korpusy i umieszczenie matki w korpusie dolnym. Wtedy matka czerwi na dole a pszczoły gromadzą zapasy w górnym korpusie w komórkach z których wygryza się czerw sprzed 20 sierpnia i wszystko jest ok.Jeżeli przestawisz korpusy to im tylko namieszasz bo zaczną znow przenosić pokarm do gory. Krate usuwa się we wrzesniu.

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

czasem moje pszczółki zaczynają na plastrach , pełnych pokarmu , i przy tej naszej ,pogodzie gdy jeszcze są aktywne nawet w listopadzie , jakoś im to nie przeszkadza , zimuje na jednym korpusie wlkp.. i na zachodzie kraju , robi tak wielu hodowców :706: :706: :706: :706:
Radek73

sławek k.
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: sławek k. »

W chwili obecnej mam 2 ule ustawione na 2 korpusy 2x8 ramek.W ulu 12 ramkowym (Sęk) mam 10 ramek. W jednym Babik 10 , w drugim 9. Pszczoły są podkarmiane od 15 sierpnia.Silne rodziny ,dużo czerwiu.Czy wymóg zimowania na 8 ramkach-przy jednym korpusie musi być spełniony? Myślałem o ew. póżniejszym zawężeniu gniazda. Czy mogę ustawić jeszcze jeden ul do zimowania na 2 korpusach dodając ramki z dwóch pozostałych?
Wszystkie ule styropian-poliuretan.

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Dominik pisze:ul na ramkę wielkopolską w układzie pionowym
A to nie jest czasem zwykły warszawski wtedy?

marcin
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: marcin »

Witam z tym dziwnym zapachem to już się wyjaśniło na pewno to nie choroba jak niektórzy sugerowali. Możliwy dodatek nektaru z nawłoci powoduje taki zapach ja o tym nie wiedziałem a co do stosowania kraty to się spóźniłem i nawet nie wiedziałem że miałem ja zastosować myślałem że jak matka będzie miała do dyspozycji dwa korpusy to lepiej się rozczerwii ale większość czerwiu znajdowała się w górnym korpusie już niedługo skończę karmienie więc już nie będę im mieszał i mam nadzieję że do zimy zdążą sobie poukładać pokarm tak jak im najlepiej pasuje a za rok to zastosuję kratę i będę miał spokój dziękuję za podpowiedz

Stanisław Ł
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Stanisław Ł »

Pawełek pisze:lepiej byłoby gdybyś dał im pełny korpus i pół nadstawkę pod spód, ( chodzi o to że mniej przerw będzie w plastrach, znaczy mniej pustych przestrzeni do pokonania będą miały, no ale może ktoś inny się wypowie) ja część rodzin zimuję na dwóch korpusach, zostawiając 7+7 albo 8+8 ramek, daję normalnie syropu wszystkim rodzinom po tyle samo, wiosną zabieram tylko dolny korpus.

Przepraszam topozostaje pan na jednym korpusie
Pozdrawiam Łukasz

ODPOWIEDZ