zimowanie pszczół

Moderator: krzysglo

Dominik
Nieśmiały
Nieśmiały

zimowanie pszczół

Post autor: Dominik »

Witam Was - miłośników pracowitych owadów :)

Mam na imię Dominik i jestem tu nowy. Mieszkam w Bielsku-Białej i tutaj mam swoją mini pasiekę (aktualnie cztery rodziny). Od dziesięciu lat jest to moje hobby. Gospodaruję na leżakach z nadstawką z ramką wielkopolską. Jako hobbysta, rachunek ekonomiczny mnie nie interesuje, a produkty pozyskane z uli, w całości zużywa moja rodzinka.

Po przeczytaniu wielu książek i zdobyciu pewnej praktyki, doszedłem do wniosku, że zimowanie pszczół w jednym korpusie wielkopolskim, nie jest dla nich za bardzo korzystne. I tak chciałbym spróbować zazimować pszczoły na trzech półnadstawkach wielkopolskich, aby w miarę zużywania zapasów, kłąb mógł się przesuwać ku górze.

Proszę o opinię na ten temat, a może ktoś z Was zimował pszczoły w ten sposób?

pozdrawiam,
Dominik.

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

lepiej byłoby gdybyś dał im pełny korpus i pół nadstawkę pod spód, ( chodzi o to że mniej przerw będzie w plastrach, znaczy mniej pustych przestrzeni do pokonania będą miały, no ale może ktoś inny się wypowie) ja część rodzin zimuję na dwóch korpusach, zostawiając 7+7 albo 8+8 ramek, daję normalnie syropu wszystkim rodzinom po tyle samo, wiosną zabieram tylko dolny korpus.
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

Truteń01
Obserwator
Obserwator

Post autor: Truteń01 »

Witam. Od kilku lat hobbystycznie zajmuję się hodowlą pszczół. Obecnie mam 8 rodzin i mam pytanie co do podkarmiania pszczół na zimę. Dotychczas stosowałem klasyczny syrop cukrowy. Jednak chciałbym spróbować produktu "Apiinvert - inwert pszczeli". Proszę o podpowiedź kolegów, którzy już stosowali ten pokarm co do ilości pokarmu na rodzinę pszczelą. A dokładniej, czy można przyjąć, że kilogram tego pokarmu odpowiada 1 kilogramowi cukru, czy też 1 litrowi syropu....? A może jeszcze inaczej się to przelicza?

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

1 kg inwertu to odpowiednik 0,75 - 0,8 kg cukru. Nie stosowałem, ale to wynika z zawartości wody w inwercie.
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

sławek k.
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: sławek k. »

Mam też pytanie w tym temacie -czy ktoś z kolegów zimował w ulach styropianowych?
Czy oprócz styropianowej powałki nic nad gniazdem? Ile pajączków odsłonić dla wentylacji?

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

pełna wentylacja u dołu i jeden pajączek w powałce lekko odsłonić to powinno wystarczyć bynajmniej ja tak robię
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

baniak
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: baniak »

ja na dole odsłaniam dwa pajączki a u góry mam zakryte
a zimowałem już 3 lata na styropianie

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: rostewit »

Z uli styropianowych korzystam 2 sezon. Zimowałem na dennicy osiatkowanej na jednym korpusie, ale powałkę miałem szczelną i ocieploną. Uważam że niedopuszczalne jest spowodowanie przeciągu przez gniazdo i powałkę. Za zatworem może przepływać powietrze pod daszek. Jeśli ktoś korzysta z powałki styropianowej, czy otwarty pajączek będzie poza kłebem? Wątpię, bo na ilu ramkach wówczas by zimowały pszczoły.
Chciałbym również , jak Dominik, zazimować na 2 korpusach pszczoły Buckfast, 7+7 ramek. Obecnie w korpusie gniazdowym jest 10 ramek,krata poz. i drugi korp. z 4 ramkami i podkarmiaczką.
Mam pytanie, kiedy ułożyć ramki: 7+7. Gdy będę przenosił r. do górnego korpusu to bez czerwiu, ale jeżeli będzie więcej r. z czerwiem niż 7, a okrywowe na dole? Czy wolną przestrzeń za ramkami oddzielić zatworem? Mam ule wlkp. pełne korpusy, nie korzystam z półnadstawek, w ogóle ich nie kupowałem.
Czekam na rady. :706:
Serdecznie pozdrawiam !!!
rostewit

Andrzej0405
Obserwator
Obserwator

Post autor: Andrzej0405 »

Witam pszczelarzy.Powiedzcie mi jak lepiej zimowac rodzinke na 8 ramkach wielkopolskich w ulu wielokorpusowym styropianowym od lysonia.Czy 8 ramek w 1 korpusie czy 4 ramki w korpusie dolnym i 4 ramki w gornym,czy pod dolny korpus warto dac pusta polnadstawke?Czekam na rady fachowcow i pozdrawiam.

ryszard13
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: ryszard13 »

rostewit pisze:Z uli styropianowych korzystam 2 sezon. Zimowałem na dennicy osiatkowanej na jednym korpusie, ale powałkę miałem szczelną i ocieploną. Uważam że niedopuszczalne jest spowodowanie przeciągu przez gniazdo i powałkę. Za zatworem może przepływać powietrze pod daszek. Jeśli ktoś korzysta z powałki styropianowej, czy otwarty pajączek będzie poza kłebem? Wątpię, bo na ilu ramkach wówczas by zimowały pszczoły.
Chciałbym również , jak Dominik, zazimować na 2 korpusach pszczoły Buckfast, 7+7 ramek. Obecnie w korpusie gniazdowym jest 10 ramek,krata poz. i drugi korp. z 4 ramkami i podkarmiaczką.
Mam pytanie, kiedy ułożyć ramki: 7+7. Gdy będę przenosił r. do górnego korpusu to bez czerwiu, ale jeżeli będzie więcej r. z czerwiem niż 7, a okrywowe na dole? Czy wolną przestrzeń za ramkami oddzielić zatworem? Mam ule wlkp. pełne korpusy, nie korzystam z półnadstawek, w ogóle ich nie kupowałem.
Czekam na rady. :706:
Serdecznie pozdrawiam !!!
Witaj. Moim zdaniem gniazdo już powinno być ułożone do zimowli i rozpoczęte zakarmianie zimowe, przy okazji leczymy pszczoły sposobem przez pszczelarza preferowanym. Ramka z czerwiem krytym układam w górnym korpusie pośrodku ( gniazdo układam centralnie ), jeśli jest więcej ramek z czerwiem ( a powinno być) to układam w dolnym korpusie pod ramkami z czerwiem z górnego korpusu, ramka z pierzgą wkładam do górnego korpusu jako drugą i przedostatnią, to wszystko już bez kraty odgrodowej. Ramka okrywowe mają być w obu korpusach a za nimi zatwory czy co tam używasz. A przede wszystkim ułóż gniazdo stosownie do siły rodziny. Pozdrawiam

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: rostewit »

Jeżeli usunę kratę i część ramek z czerwiem przełożę do górnego korpusu, czy matka
tam nie przejdzie, będzie czerwić i uzna za lepsze miejsce na zimowlę niż dolny korpus?
Myślałem ułożyć ramki w górnym korpusie tylko z pokarmem, jako zapas na zimę. Nigdy
nie zimowałem pszczół w dwóch korpusach, stąd te moje rozterki. Podkarmiam pszczoły od
6.08 i dlatego mam pełne korpusy gniazdowe czerwiu,nawet na ramkach okrywowych, które są z pierzgą.
Pozdrawiam !!!
rostewit

birkut

Post autor: birkut »

cieplej jest u góry i jezeli matka znajdzie tam miejsce do czerwienia to tam przejdzie a pokarm nad gniazdem powinien byc

Andrzej0405
Obserwator
Obserwator

Post autor: Andrzej0405 »

Ryszard oczywiscie ze gniazdo juz jest ulozonei rodzinka jest karmiona.Ulozylem tak gniazdo dlatego ze w zeszlym sezonie zostawilem pszczoly w 1 korpusie z duza iloscia zapasow i klab poszedl w gore , a ze ramki wlkp sa niskie to to pszczoly doszly do gornej beleczki i osypaly sie z glodu pomimo ze po bokach byly pelne ramki pokarmu.Panie birkut jezeli matka bedzie czerwic w gornym korpusie to oczywiscie ze tam zawiaze sie klab dlatego puzna jesienia nalezy zamienic korpusy i w ten sposob gorny korpus bedzie pelny zapasow.(przeczytalem o tej metodze chyba w GOSPODARCE PASIECZNEJ OSTROWSKIEJ)

darco
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: darco »

witam Panowie tez przyłoącze sie do rozmowy z doświadczonymi pszczelarzami .
mam takie małe pytanie na ilu ramkach najlepiej zimowac pszczoły na dwóch korpusach w ulu wielkopolskim ??? pozdrawiam

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Zimowanie rodziny pszczelej zależu od siły rodziny ale, jak zimujesz 6+6 to jest bardzo słaba rodzina w korpusach wielkopolskich. Najlepiej zasilać rodziny zimująnce czerwiem z likwidowanych rodzin w kturych są stare matki lub niepełnosprawne albo bardzo złosliwe. Z tych rodzin zabiera się czerw zasklepioy ale po 21 sierpnia bo jak zniego wygryzie się pszczoła to bendzie zimować i doczeka wiosny. Jak sie zimuje 8+8 to jest silna rodzina u góry 2 ramki z pieżgą i 6ramek z miodem. A na dole jest jeszcze koncówka czerwiu na wygryzieniu pokarm i pieżgą na dole zawionzuje się kłąb zimowy nawet dostaje do denicy. Pszczoła nie boji się mrozów ale przeciągi jej nie sprzyjają i wilgoc. Z 1 ramki czerwiu jak sie wygryzie to obsiada 1,5 ramki na zime, Pozdrawiam miły_marian

ODPOWIEDZ