ROJENIE

Moderator: krzysglo

januszszunaj1
Stukacz
Stukacz

ROJENIE

Post autor: januszszunaj1 »

witam u mnie właśnie się wyroiły i siedzą obok ula na jabłonce ale zebrały się w trzech miejscach .Czy to jeden rój czy trzy [10 dni temu też się wyroiły z tego samego ula ale były w jednej kulce]
Załączniki
PICT0257.JPG
PICT0258.JPG

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

to są pro roje ,czyli w każdym matka musisz matki pod but i jedną zostawić o ile nie ma w ulu (pierwak, drużak ...)
pozdrawiam Marcin

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

nic nie musisz, zbierz je razem do jednego ula a matki same rozwiążą sprawę, (stoczą walkę i zostanie ta najsilniejsza), tylko podaj ramkę z młodym czerwiem i choć ramkę woszczyny na nakrop,
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

januszszunaj1
Stukacz
Stukacz

TERAZ zrobiły się dwa roje.Kiedy je łapać teraz czy wieczorem i ile mogą być w tej skrzynce
Załączniki
PICT0259.JPG
PICT0261.JPG
PICT0262.JPG

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

Łap je natychmiast, bo odlecą. Przetrzymaj je w rojnicy w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu (piwnica?) i osadź przez wylotek pod wieczór.
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

januszszunaj1
Stukacz
Stukacz

przed wylotek tego ula z którego wyszły i wejdą z powrotem a co z nową matką

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

jak chcesz?? jesli chcesz nową rodzinę to do nowego ula, jeśli chcesz do tego z którego wyszły musisz go najpierw przejżeć dokładnie i usunąć wszystkie!!! mateczniki, wstawic węzę i dopiero potem osadzić rój wpuszczając go przez wylotek.

sprzedam odkłady;

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Jeśli te pszczoły wiszą od dłuższego czasu w dwóch gronach, to znaczy, że nie był to pierwszy rój z tego ula i wyszły z nimi co najmniej dwie matki nieunasiennione. W każdy gronie będzie co najmniej jedna.
jeśli nie chcesz powiększać pasieki, to wsyp je do jednej rojnicy i wstaw do chłodnego pomieszczenia. W rojnicy odym je apiwarolem, jeśli go nie posiadasz, warto poprosić o pożyczkę jednego z okolicznych pszczelarzy. Rójka w rojnicy aż się prosi, żeby uwolnić ją od warrozy.
W ulu z którego wyszły zrób dokładny przegląd i zniszcz wszystkie mateczniki. To ważne, żeby zniszczyć je wszystkie. Pszczoły strząśnij z ramek, bo mogą zakryć jakiś matecznik i go przegapisz. Jeśli to leżak, to od wylotu daj z 3 ramki z węzą, resztę cofnij do tyłu.
Pod wieczór do wylotka ula przystaw pochylnię (może być kawał płyty pilśniowej) i na nią wysyp rójkę. Miałem przypadki, że pszczoły ulowe ścinały te rojowe, więc radzę spryskać jedne i drugie wodą z kilkoma kroplami miętowymi np. Pszczoły same wejdą przez wylotek i od rana powinny podjąć pracę.
Na wszelki wypadek po wejściu pszczół możesz wylot zabezpieczyć kratą odgrodową, będziesz miał pewność, że nie wyjdą drugi raz.

edit:
Jestem w pracy, pisanie trochę trwało i Pawełek mnie wyprzedził :)
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby

januszszunaj1
Stukacz
Stukacz

jakieś dwa tygodnie temu też się wyroiły z tego ula i dałem je do nowego .Dzisiaj są tam już jajeczka i larwy ale więcej uli nie mam więc chciałem je dać z powrotem[ile mogę trzymać je w tej rojnicy mam taką z wlotkiem na sześć ramek]
Załączniki
PICT0264.JPG
PICT0265.JPG

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Jeśli chodzi Ci o to, jak długo mogą stać w rojnicy na dworze, z możliwością wylatywania, to jeśli zabezpieczysz przed deszczem (nawet folią), to tak długo aż nie zabraknie im miejsca na czerw i zapasy. Myślę, że z tydzień/dwa, zależnie od pogody i pożytku.
Jeśli chodzi Ci o to, jak długo mogą stać zamknięte, to myślę, że dziś i jutro nic się nie stanie, później lepiej je osadzić.

januszszunaj1
Stukacz
Stukacz

jeśli bym je jeszcze zostawił to wlotek otworzyć teraz czy jutro

qq

Post autor: qq »

januszszunaj1 pisze:jeśli bym je jeszcze zostawił to wlotek otworzyć teraz czy jutro
Wlotek otwórz ,bo się poduszą , One nieuciekną a muszą wentylować czy wychodzić za wodą czy pokarmem .

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

wylotek otwórz, ale zasłoń tą ściankę z siatką czymś, może być nawet folia przypiętą pinezkami, chodzi o to żeby im zbytnio wiatr nie wiał w ramki, a w tej rojnicy jeśli tylko ją zabezpieczysz przed deszczem i wiatrem tą ściankę, to możesz je trzymać dość długo, nawet do jesieni jeśli tylko będziesz im odbierał ramki z zasklepionym czerwiem a dawał węzę, to po to aby nie dopuścić do ciasnoty w rojnicy i do nowej rójki.

sprzedam odkłady;

albert74
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: albert74 »

a ja mam tkie pytanie c zy powyrojeniu sie z ula pszczól zrywamy mateczniki i zostawiamynajlepszy czy jak jest wiecej to zostawiamy gdy 1 matka sie wygryzie to zniszczy reszteprosze o odp

mendalinho
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: mendalinho »

albert74, zostawiasz tylko jeden najmłodszy, jak zostawisz kilka to wyjdzie ci kolejny rój
bzzzzy

ODPOWIEDZ