budowa plastrów/ poszerzanie gniazd

Moderator: krzysglo

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

budowa plastrów/ poszerzanie gniazd

Post autor: Marcinluter »

Ja mam takie pytanie ile można na maksa dać węzy na jeden raz? oraz drugie pytanie kiedy wyciągnąć beleczki z dolnego korpusy (rodni, ule wielkopolskie)??
pozdrawiam <Marcin>
pozdrawiam Marcin

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Marcin" - jeszcze jest b.chłodno, a szczególnie noce, w takiej sytuacji nie na "maksa" - tylko po jednej ramce z węzą i to na kraju kłębu.
Co do wyjęcia beleczek - nie wypowiadam się - trzeba znać siłę rodzin a także brać pod uwagę to co wyżej napisałem - zimne noce. Poczekać jeszcze - może już zacznie się ciepła wiosna.

Pozdrawiam Stanisław Z.

oficer
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: oficer »

Dzisiaj dostawiłem po 1 korpusie "Ostrowskiej" do rodzin w których wszystkie plastry były obsiednięte na czarno. Zostawiłem jeszcze w rodniach po 1 plastrze z pokarmem zimowym, z powodu braku dobrego pożytku nektarowego. I tutaj sie rodzi pytanie, czy pszczoły przeniosą ten pokarm do góry (czego bym nie chciał) czy zostawią w rodni? (po pojawieniu się pożytku mam zamiar wyciągnąć resztę pokarmu, co by cukier sie nie dostał do miodu).

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

powinieneś go odsklepić i przystawić przy otwartym czerwiu .. ja tak robie ... za nim przeniosą to zkarmią go dla czerwiu ... ale może się mylę :685: :685: :685:
Radek73

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

to znaczy powiększyłeś kubaturę ula o 100% trochę to jest niebezpieczne przy nocnych przymrozkach myślę że nie przekładałeś ramek z czerwiem z rodni do miodni
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

oficer
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Nie przełożyłem czerwiu bo wiem że pszczoły mogą się wycofać przy niskich temperaturach. Prognoza pogody na następny tydzien nie jest zła choć wiem że niezawsze sie sprawdza:/ A co myślicie o tym przenoszeniu cukru do góry? Niestety nie mam półnadstawek żeby powiększyć o 50%.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

ja właśnie dorobiłem półnadstawki i używam ich tylko w miodni, jeśli chodzi o zapasy zimowe to raczej ich nie przenoś ponieważ na pewno dostaną się miodu konsumpcyjnego, w gnieździe rodzina go na pewno szybciej wykorzysta
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

oficer
Stukacz Junior
Stukacz Junior

właśnie nie chcę ich przenosić tylko boję sie że same mogą przenieść. Dzięki za pomoc:)

-=Konrad=-
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: -=Konrad=- »

Witam

Zrób tak jak Radek Ci napisał odsklep ten cukier a zaraz zniknie. Ja tak robiłem, przez dwa tygodnie co 3-4 dni odsklepiałem po troszku i wszysto poszło. Teraz już widze, że troszke noszą nektaru bo przez chwilke miałem taki okres, że miały mało pokarmu... Za to dzięki odsklepianiu mam 8 ramek zaczerwionych bo matka myślała, że jest pożytek.

P.S

ile ramek dajecie na gniazdo. Nie bardzo wiem czy 6,8 czy 10 dać na gniazdo a ile na miodnie.

Pozdrawiam
"Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo."

Autor: Kubuś Puchatek

mendalinho
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: mendalinho »

-=Konrad=-, Jeśli jest to wlkp 10 ramkowy to przynajmiej cały korpus na gniazdo a na magazyn to ile dusza zapragnie zeby miały tylko z czego nosić :685:
bzzzzy

-=Konrad=-
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Aaaaaa sorki nie napisałem, że WLKP leżak :-) A z tym gniazdem to własnie czytałem, że i przy 4 ramkach można "wycisnąć" z rodziny dosyć sporo miodku.

Gdy rodzina i znajomi dowiedzieli się, że kupiłem sobie pasiekę od razu było gadanie o słoiku miodu na spróbunek. A, że nie należe do skromnych osób :-) zaczeło się obiecywanie :-).

Boje się, że sam dla siebie nie zbiore :-)

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Kondrat ty zrób eksperyment w 1 rodzinie daj 4 ramki na czerw i wycisnji duzo miodu. A w 2 rodzinie daj na 10 ramek czerwiu i sam sie przekonasz ktury sposub jest korzystny. Pozdrawiam miły_marian

-=Konrad=-
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

No tak jasne. Gdybym miał 50 pni to pozwoliłbym sobie na tego typu eksperymenty. A ja chce raczej optymalnie tak aby rodzina była na pierwszym miejscu a i zeby było troszku miodku ;-)
Dlatego pytam się doświadczonych kolegów.

Pozdrawiam

asan
Obserwator
Obserwator

Post autor: asan »

Gospodaruję w ulach Ostrowskiej. Dwa korpusy. W dolnym czerw zasklepiony. W górnym brak czerwiu, natomiast jest tu pokarm.
Czy można dodac trzeci korpus jako magazyn na miód.

birkut

Post autor: birkut »

pokarm to znaczy co? bo pokarmem jest miód dla pszczół wiec jest to miodnia

ODPOWIEDZ