Ul Ostrowskiej - potrzebuje porady?

Moderator: krzysglo

Krzysiek4810
Obserwator
Obserwator

Ul Ostrowskiej - potrzebuje porady?

Post autor: Krzysiek4810 »

Witam Kolegów

Mam ule ostrowskiej (Odkład) który znajduje się na jednym korpusie (10 ramek) w tym 7-czerwiu i mam pytania odnośnie zimowania ponieważ słyszałem że ten typ uli trzeba zimowac na dwóch korpusach i nie wiem czy podzielic rodzine na dwa korpusy np 6 ramek na górze a 4 na dole czy jakos inaczej? Czy może pozostawic na jednym korpusie i tak zimowac? A może inny układ ułozenia rodziny na zime? W role wchodza tylko te 10 ramek poniewaz nie mam suszu a jest to mój 1 ul tego typu.

dzieki za odpowiedz

mariuszm
Stukacz
Stukacz

Post autor: mariuszm »

Krzysiu zimuje się najlepiej na takiej samej ilości ramek w górnym i dolnym korpusie .
Pszczoły w kłębie będą się przesuwać z dołu do góry .Jeżeli będziesz miał 6 u góry to i tak nie przejdą w zimie na dwie boczne .Jeżeli nie masz suszu a podkarmiasz daj im węze niech jeszcze odrobią Ci chociaż 3 ramki bo na wiosnę będziesz miał naprawdę biedę z suszem a to będzie hamować ich rozwój.też gospodarzę na ulach Ostrowskiej.Jeżeli masz jakieś pytania to dawaj na priwa.
Pozdrawiam Mariusz

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol ."Krzysiek4810" - tak jak tu już wyżej Kol.Mariuszm" podpowiedział - jeżeli Kolega zakarmia na zimę - to również proponuję dać ramki z węzą do odbudowy, jeżeli odbudowałyby choć 4 ramki - to będzie sukces. Zimować jednak na dwu korpusach. W tym okresie odbudowywane ramki są b.ładne, wyłącznie z komórkami pszczelimi - przerabiałem to.
W sytuacji Kolegi to może u jakiegoś znajomego pszczelarza kupić kilka przeczerwionych ramek woszczyny ze zdrowej pasieki -będą potrzebne może nawet do zimowania jeżeli odbudowa podanej węzy się nie powiedzie.

Mogą to być nawet ramki wlkp. skrócić zawsze można i nadbić dolną listewkę. Jeżeli by Kolega skracał - to proponuję cięcie woszczyny rozgrzanym grubym nożem, woszczyna wówczas się mniej skaleczy. Czynność tą wykonywać w ciepły dzień.

Pozdrawiam Stanisław Z.

birkut

Post autor: birkut »

pokazcie potem na zdjeciach te odbudowane teraz ramki i pkarm ktory w nich będzie

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol. "Birkut" - taki sposób odbudowy ramek z węzą zalecał w swoim poradniku "Hodowla Pszczół" znany w świecie pszczelarskim ,przed II wojną światową i tuż po wojnie lwowski propagator pszczelarstwa, wykładowca jednej z wyższych Uczelni we Wrocławiu - inż Leonard Weber. Ja miałem jego w/w poradnik, wydany w lipcu 1944 roku we Lwowie, na krótko przed "Akcją Burza".
Ja, jak już pisałem w innym wątku zakarmiam pszczoły stosunkowo wcześnie, zwłaszcza gdy nie oczekuję na wystąpienie pożytku spadziowego.
Gospodaruję w ulach leżakach, warszawskich poszerzanych, a więc jest tam sporo miejsca na włożenie choćby jednej ramki z węzą do odbudowy. Po jej odbudowaniu w czasie karmienia można dać w to miejsce następną, tuż przy ramce z czerwiem.

Ja nie potrafię tu na forum wstawić foto takiej ramki, teraz odbudowanej, po prostu nie staram się to opanować z uwagi na wiek.

Jeżeli Kolega ma wątpliwości - to proponuję u siebie to wypraktykować może jeszcze teraz, choć jest już dość późno. Być może, że Kolega wykorzystuje jeszcze pożytek nawłociowy w swoim terenie i nie zakarmia na zimę. Czy w późniejszym okresie karmienia pszczoły odbudują węzę nie wiem.

Pozdrawiam Stanisław Z.

mariuszm
Stukacz
Stukacz

Przed wczoraj wstawiłem do 2 odkładów trzy ramki wczoraj w połowie odbudowane ,latają na nawłoci
"Błogosławieni którzy nie widzieli a uwierzyli"
Pozdrawiam Mariusz

edwin
Stukacz
Stukacz

Post autor: edwin »

Pax Pszczelarzę na jeszcze mniejszej ramce Freudensteina (węza 34x20) ale w dwuch magazynach. Karmę składają pszczoły od góry i spychają matkę do sadzenia niżej, nawet do dolnego magazynu. Po wyjściu czerwiu, gniazdo zimowe jest w drugim magazynie. Radzę wszystkie dziesięć ramek dać do górnego magazynu i zakarmić. do dolnego magazynu dać ramki z węzą, może pszczoły jeszcze coś wybudują i matka zasadzi czerwiem, który do zimy może wyjść. z Bogiem Edwin

[ Dodano: 2009-08-27, 08:22 ]
Pax Można poprosić kolegów pracujących też w ulach Ostrowskiej i pożyczenie czy nawet podarowania 10 ramek. Mnie w ten sosów pomógł prze laty kolega. Ewentualnie z innych ramek wykroić wymiar Ostrowkiej, włożyć do swoich ramek. obwinąć nitką, pszczoły przymocują woszczynę do listewek ramki. Radzę jednak bardzo zimować w dwóch magazynach. z Bogiem Edwin
edwin

mariuszm
Stukacz
Stukacz

edwin, jak się ma wielkość gniazda do siły rodziny według tego co napisałeś.Zimując w ulu Ostrowskiej na dwóch korpusach po 10 ramek trzeba mieć naprawdę silne rodziny, a ta od Krzysia na pewno do takiego zimowania się nie kwalifikuje.

Pozdrawiam Mariusz

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Re: Ul Ostrowskiej - potrzebuje porady?

Post autor: henrmiko »

Krzysiek4810 pisze:Witam Kolegów Mam ule ostrowskiej (Odkład) który znajduje się na jednym korpusie (10 ramek) w tym 7-czerwiu i mam pytania odnośnie zimowania ponieważ słyszałem że ten typ uli trzeba zimowac na dwóch korpusach i nie wiem czy podzielic rodzine na dwa korpusy np 6 ramek na górze a 4 na dole czy jakos inaczej? Czy może pozostawic na jednym korpusie i tak zimowac? A może inny układ ułozenia rodziny na zime? W role wchodza tylko te 10 ramek poniewaz nie mam suszu a jest to mój 1 ul tego typu.
dzieki za odpowiedz
W tej konkretnej sytuacji proponuję zazimowanie na 2 korpusach po 5 ramek w każdym korpusie z tym, że w dolnym korpusie byłyby ramki z czerwiem a w górnym 2 ramki z czerwiem najstarszyn tzn. na wygryzieniu, - po środku i po bokach z jednej strony 2 ramki a z drugiej 1 ramkę bez czerwiu. Tak przygotowana rodzina po zakarmieniu powinna dobrze przezimować.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

wycior
Stukacz Junior
Stukacz Junior

zimowanie w ulach ostrowskiej

Post autor: wycior »

witam wszystkich. silne rodziny zimuję na dwóch korpusach. w zależności od siły od 2x6 do -co się raz zdarzyło -2x10 ramek. W przypadku kolegi który prosił o pomoc zalecałbym zazimowanie na jednym korpusie 10 ramek lub mniej w zal. od siły rodziny. Ważne aby zimując na jednym lub dwóch korpusach otworzyć otwór wentylacyjny znajdujący się w korpusie. W moich ulach otwory wentylacyjne znajdują się po przeciwnej stronie głównego wylotu w dennicy. Z mojego doświadczenia lepsze efekty zimowli rodzin uzyskuje zimując wg klucza 1x10 niż 2x5 ramek. Rodziny silniejsze oczywiście zimować na 2 korpusach. Pozdrawiam i spokojnej zimy

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

dobrze jest mieć wysoką dennicę i zimować na prawie pełnym jednym korpusie ja do uli Ostrowskiej dodałem nadstawki 1/2 wielk. na zdjęciu którym dziś na to forum wstawiłem widać jest sposób zimowania http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 1070#11070
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Krzysiek4810
Obserwator
Obserwator

Post autor: Krzysiek4810 »

Witam Kolegów
Dzis moge powiedziec ze rodziny sa w tej chwili zimowane na dwóch korpusach 2x7 ramek odbudowały 4 ramki wezy bez najwiekszego problemu oczywiscie po dodaniu wezy automatycznie je podkarmiałem syropem z cukru. W tej chwili rodziny sa juz przygotowane do zimowli. Teraz czekam do wiosny:)

Pozdrawiam Krzysiek4810

Ptyś
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Ptyś »

Bardzo dawno mnie tu nie było{ździebko chorowałem} ale jestem z powrotem i pragne powiedzieć że ja zimuje na 2 korpusach zawsze na ogól na 7 ramkach w korpusie-choć miałem raz przypadek 3 lata temu ze zimowałem 1 rój na 30 ramkach w 3 korpusach bo taki byl silny- miałem z nim zresztą duży problem bo już w kwietniu się wyroił czego się absolutnie nie spodziewałem :701: co do zimowania na 1 korpusie - problemem jest to iz gniazdo jest "niskie" dlatego wskazana była by pól nadstawka wstawiona pod ten korpus- problm w tym ze ul ostrowskiej "typowy" nie przewiduje czegoś takiego jak pól nadstawka, z drugiej strony 6 ramek w korpusie to trochę mało "w poprzek"

edwin
Stukacz
Stukacz

Post autor: edwin »

Pax W latach 60-tych wielokrotnie czytałem w "Pszczelarstwie" skargi kolegów o złej zimowli w ulach wielkopolskich. Sam zdecydowałem w ulach szafkowych zimować w dwóch kondygnacjach a na wiosnę przenosić gniazdo na dół. Dziś pszczelarzę w magazynach wewn. 40x40cm a 23 cm wysokich. To jest dla rodziny za mało. Kolega powiedział: "Pszczoły ciągną z dołu do góry" Tej rady posłuchałem. Kula zimowa ma 30 do 40 cm przekroju. Tę pszczoły ogrzeją, zostawiając resztę w mrozie. W lecie pszczołom łatwiej zejść niżej niż na bok w leżakach. Naszym pszczołom niech dobry Bóg błogosławi w nowym roku 2010.
edwin

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

szwagier ma taki-szafkowy dzierżon[podwójny]ramki szer.25wys.40 do kondygnacji wchodzi14 ramek,od ponad 40 latzimuje na dolnej kondygnacji,wisną odkrywa kratę izasklepiony czerw z pszczołami przenosi do góry i nigdy niemiał problemu z pszczołami a ja mam wielkopolskie i bywa to baaardzo różnie

[ Dodano: 2009-12-20, 16:17 ]
Fred1 pisze:szwagier ma taki-szafkowy dzierżon[podwójny]ramki szer.25wys.40 do kondygnacji wchodzi14 ramek,od ponad 40 latzimuje na dolnej kondygnacji,wisną odkrywa kratę izasklepiony czerw z pszczołami przenosi do góry i nigdy niemiał problemu z pszczołami a ja mam wielkopolskie i bywa to baaardzo różnie
dół uzupełnia węzą

ODPOWIEDZ