myszy w ulu

Moderator: krzysglo

telok
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

myszy w ulu

Post autor: telok »

Czy ktos mial problemy z myszami w ulu?Czy mysz moze doprowadzic do spadniecia rodziny pszczelej.
pozdrawiam telok

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

JAK najbardziej ,przeważnie na jesień próbują dostać się do wnętrza ula...zjadają pierzgę i martwe pszczoły,, bardzo niepokoją kłąb który się rozlużnia czego skutki widzimy na wiosne :713: :713:
Radek73

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Pare lat temu dostała mi się mysz do ula puzno jesienią i na wiosne ta rodzina padła. Mysz niepokoji kłomb zimowy zezera pierzge i pszczoły się rozluzniają i zjadają wiecej pokarmu i wypryskają z ula na zewnatrz a jest minusowa temeratura i pszczoła krzepniena zimna nie wraca do gniazda. Pozdrawiam miły_marian

nogoglaszczka76
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: nogoglaszczka76 »

Tej zimy były u mnie cztery myszy,niestety pomyliły adres.Na wiosnę wszystkie znalazłem zażądlone w ulach.Jednak bardzo często jest tak jak piszą koledzy wyżej.

Awatar użytkownika
Peter
Stukacz
Stukacz

Post autor: Peter »

ojeju ale macie problem, włóżcie pułapki na myszy na dennice w ulach. A jak nie, to można kupić specjalne zasuwki, pszczoły przez nie przejdą, a myszy będą miały problem. A próbowaliście z wkładki zwężającej???
Pozdrawiam, Piotrek

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

Kolego Peter jaką masz wysokość między dennicą a ramkami?????? wiesz jak działa pułapka na mysz???? a zasuwki na jesień warto zakładać bo tylko wtedy prubóją się dostać do wnętrza ...Pozdrawiam :685: :685:
Radek73

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

Myszy mogą stanowić problem dla pszczelarza jeżeli ule nie będą dokładnie szczelne a wlotki na okres zimy będą miały wysokość powyżej 8 mm. Dlatego wszelkie wymiary uli muszą być bardzo dokładne a otwory wlotowe na okres zimy nie mogą przekroczyć 8 mm.
Wszelka penetracja mysz w ulu jest bardzo nie higieniczna i pszczelarz nie powinien dopuścić do takiego stanu.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Awatar użytkownika
beniamin82
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: beniamin82 »

u taty w ulu, znaleźliśmy na wiosnę jedną mysz... zmumifikowaną.
Chyba nie potrafiły jej wynieść to pokryły słuszna warstwą wosku :-)

Boro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Boro »

Witam.Chce odświeżyć temat "myszy w ulu". Dziś poszedłem zobaczyć na moje ule, i przed jednym zobaczyłem leżący wlotek, z wyraźnymi śladami gryzienia
To że wypadł to moja wina bo trochę za luźno wchodził do korpusu.
I teraz moje pytanie co mam zrobić, jak sprawdzić czy mysza lub myszy są w ulu?? żeby nie naruszyć bardzo spokoju pszczółek.
Słuchałem na ucho przez wlotek,ale nic nie słychać jedynie delikatne buczenie kłębu.
Swieciłem latarką na dennicę[nie wiem czy to dobry pomysł] ale oprócz delikatnego osypu nic nie widać.
Zapowiadają na sobotę około 5 stopni , więc może delikatnie zobaczyć pod powałkę?
Czy lepiej poczekac do wiosny , ale jest dopiero 10 grudzień.
Koledzy może mi ktoś podpowie??.
pozdrawiam.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Co ja wiem to jak jest mysz w ulu to w 80%rodzna padnie. Kup myszołapkie i podpiec kawałek skurki swinskiej tak zeby miała ostry zapach i wsadz na myszołapkie i wstaw na denice do ula. Zapach słoniny zwabi mysz i ona się łapnie do myszołapki. Jak jest mysz w ulu to na denicy sa odsklepiny bo ona wyjada piezgie z komurek pszczelich. A niema inego pozywienia to niszczy woszczyzne i zjada pieżge z komurek. Mysz w ulu drazni kłob zimowy i pszczoły wiencej zjadają miodu i zawsze na wiosne jak przezyją to maja biegunkie. Pozdrawiam miły_marian

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

Miły Marian ma racje. Należy postąpić tak jak On proponuje. Ale ważnym jest aby po tych zabiegach pozostawić szparkę wylotka na wysokość do 8 mm.To zabezpieczy przed dostaniem się następnej myszy. Pozdrawiam Henryk.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Boro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Boro »

Dziękuję bardzo za pomoc, czyli jak będzie troszkę cieplej to można na chwileczkę kuknąć pod powałkę i zobaczyć co się dzieje???. Chociaż po to by założyć myszołapkę.Pytam dlatego, czy tym patrzeniem nie zrobię pszczółkom większej szkody niż ewentualna mysza.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Jak tam jest mysz to pna ci zniszczy rodzine. A chwilowe zajzenie i zbadanie czy tam jest mysz nie zaszkodezi rodzinie pszczwelej. A jak wiater, koń krowa rozwali korpusy i one leżą z dwie doby i jak pozbieramy jch do kupy to na wiosne jest najsilniejsza rodzina w rozwoju. Jak jest gryzoń to trzeba jego usunoć bo on usunie nam rodzine pszczela. Pozdrawiam miły_marian

robotruten
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: robotruten »

Witam Wszystkich! Odnośnie myszy mam podobny problem. Nie chciałbym teraz szperać w ulu bo składa się on z paru pół korpusów. Dlatego chciałbym się zapytać czy skuteczny mógł by być tzw. elektryczny odstraszacz gryzoni? Myślałem o postawieniu go w ulu bądź w niewielkiej odległości od ula, tylko czy to będzie skuteczne nie bardzo wiem. W ostateczności mogę zastawić zwykłą pułapkę na dennicy, jest tam trochę miejsca gdyż po gniazdem znajduje się pusty półkorpus. Co o tym sądzicie?

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

odstraszacz gryzoni w ulu to zły pomysł, ultradźwięki mogą źle wpłynąć na zimujące pszczoły, możesz najwyżej na dennicy rozłożyć trutkę
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

ODPOWIEDZ