Zobacz moją pasiekie -foto

Moderator: krzysglo

michal1986
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: michal1986 »

Witam ładne pasieki posiadacie gratulacje
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Aga1
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Aga1 »

Topiarka słoneczna i jej produkt

Obrazek

Obrazek

Obrazek

pytanie - czy wosk w takiej postaci w sklepie wymieniają na węze , czy trzeba to rozpuścić w wodzie i zanieść zwartą bryłę ?

[ Dodano: 2008-05-12, 08:15 ]
Czy dobrze zrobiłam (ul wielkopolski )
mam dwa korpusy pszczoły na rzepaku już -8 dni .

w gnieździe (na dole ) matka, 5 ramek czerw odkryty i 5 wezy -krata -i u góry (miodnia) 5 ramek czerw zakryty i 5 suszu.

Dobrze czy coś nie tak ?

ORZMO
Obserwator
Obserwator

Post autor: ORZMO »

Dlaczego pszczoły gromadzą się na wylocie, zostają tam na noc, przed południem ich nie ma, a po południu gromadzą się znowu?

Obrazek

Zenm
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Zenm »

Najwidoczniej jest im poprostu za ciasno w ten sposób ochładzają wnętrze ula słaba wentylacja trzeba powiększyc im wylot lub zwiększyc gniazdo dokładając ramki.

[ Dodano: 2008-05-18, 16:39 ]
Aga do sprzedaży wosk powinien byc sklarowany czyli w miarę możliwości oczyszczony najlepiej robi się to własnie rozpuszczając go w gorącej wodzie i następnie powolnym stygnieciu i mamy wosk pierwsza klasa,gdyż w wytopkach z suszarki słonecznej często jest dużo zanieczyszczeń.A jeżeli chodzi o ułożenie gniazda to wszystko jest dobrze,ja jeszcze w ulach dziesięcio ramkowych przenoszę do końca rzepaku co tydzień po jednej ramce z czerwiem na wyjściu do góry nie wkładam odrazu tyle suszu,a na dól węzai tak do miodobrania,a na początku akacji robię dwu-trzy ramkowe odkłady i znowu węza na dół.A jak zaleją górny korpus stawiam trzeci w środek ten co był najwyżej idzie do góry.

johny180
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: johny180 »

witam, myślę że warto zrobić pregląd,wprzegrzanym ulu może wystąpić nastrój rojowy

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Aga tym pszczołom trzeba dać zajencie wstaw węze trzeba wykorzystać potenciałroboczy. Mogą wpasć w nastruj rojowy a potem już jesy dużo gorzej wyprowadzić dp stanu roboczego.Pozdrawiam miły_marian

coconut
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Zobacz moja pasieke - wosk

Post autor: coconut »

Witam,
Aga i Grzesiu - piekne pasieki, piekne miejsca, pozazdroscic, ale zdrowo! Co to znaczy? To oznaczac moze jedynie doping, zeby u niejednego tez tak bylo.
A co do wosku, to przetop go w jakims kotle, czy parniku, jak masz duzo i jezeli masz taki sprzet. Nastepnie, najlepiej go przecedzic przez worek jutowy, wycisnac i przelac do jakiegos wiekszego pojemnika. Ja mam taka, sredniej wielkosci, wanienke emaliowana. Po nalaniu w nia nakrywam to stara koldra i pozostawiam do sklarowania. Wosk, gdy stygnie powoli, lepiej sie sklaruje i pod przykryciem NIE POPEKA - wazne - ladnie potem to wyglada.
Jezeli juz calkowicie wystygnie, wyjmujesz go i ewentualnie zeskrobiesz ostrym nozem od spodu to, co woskiem juz nie jest. Sama zobaczysz jak to wyglada - przewaznie jest koloru sinego. Wosk I KLASA! Szkoda sprzedawac.
Pozdrawiam
coconut

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

ORZMO pisze:Dlaczego pszczoły gromadzą się na wylocie, zostają tam na noc, przed południem ich nie ma, a po południu gromadzą się znowu?

[url=http://images34.fotosik.pl/256/b2441ff1e639c68b.jpg]Obrazek[/URL]
Ze zdjęcia widać że masz zbyt mały wylot i jest im za gorąco wtedy pszczoły wychodzą przed ul -- jest to jedna z przyczyn powstawania nastroju rojowego

Awatar użytkownika
d@niel_25
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: d@niel_25 »

Oto moja mini pasieka. Dopiero pierwszy rok. Ten zółty ul sam zrobiłem. Musze pomalować daszki u tych zielonych, ostatnio pogoda niedopisywała. Wszystko to ule wielkopolskie leżaki. Te zielone sa na ok 20 ramek (może 21) a ten żółty na 27 z tym, że rodzina bedzie tylko na 21 póżniej jest ścianka i miejce na ewentualny odkład, czy wycofanie starej matki itp. (6 ramek). Troszke sie kolory popsuły bo w rzeczywistości są żywsze:):):)
Załączniki
Pasieka od tyłu. Widok z okna.
Pasieka od tyłu. Widok z okna.
Zdjecia 016.jpg
Zdjecia 017.jpg
kupione w tym roku
kupione w tym roku
własnej roboty
własnej roboty
cała pasieka
cała pasieka
Całość
Całość
Łagodniejsze
Łagodniejsze
ZNACZNIE mniej łagodne, ale za to bardziej pracowite.
ZNACZNIE mniej łagodne, ale za to bardziej pracowite.
Zdjecia 021.jpg (110.62 KiB) Przejrzano 18027 razy

Awatar użytkownika
Aga1
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Ładna zadbana pasieka i nad ulem spędziłeś troche czasu.
Ja też na początku myślałam nad wielkopolskim leżakiem, ale takie były na zamówienie , staneło więc na korpusowych. Uczę się cały czas tych korpusowych nie jest tak lekko jednak podnieść pełen korpus miodni i manipulować nim dla kobiety dla starszych ludzi chyba też nie .
Wszystkie ule mają swoje wady i zalety , pewnie dlatego jest ich tyle na rynku.
Trudno jest młodemu pszczelarzowi zdecydować który ....

Awatar użytkownika
d@niel_25
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: d@niel_25 »

Zgadzam się w zupełności z Pani wypowiedzią. Gdyby Pani wiedział ile sie omyślałęm jaki typ ula wybrać to hoho. Ale w przyszłości zamierzam przechodzić na wielkopolskie korpusy. Zobaczymy jak sie sprawy będą miały:) Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Aga1
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Teraz pokaże kilka rójek jakie gościły między innymi na mojej działce w tym trzy moje niestety z własnych uli -porażka.
Jeden kilometr w prostej lini mam pszczelarza z 40 ulami (razem ma ich 80) myśle żę to głównie goście od niego .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2008-06-11, 08:55 przez Aga1, łącznie zmieniany 4 razy.

johny180
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: johny180 »

super fotki

Awatar użytkownika
Aga1
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Dalszy ciąg rójek

Obrazek
na wisni

Obrazek
na lipie

A to sprzęt w kóry strząsuje roje z drzew - karton (dopasowany do ramki wielkopolskiej -
l e k k i )
Karton nakrywam mokrą pieluchą w środku 1 susz i pszczoły.
Otwór jak już wejdą zatykam papierem toaletowym i do piwnicy, wieczorem osadzam .

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2008-05-31, 17:36 ]
Właśnie jestem po miodobraniu .

Moja rodzina zjada miodu duże ilości , czasami mam wrażenie, że zjadamy go wiecej jak wszyscy z mojej wioski .
woda +miód+ cytryna - w takiej postaci go spożywamy (herbata też miodem traktowana )
Nie kupuje kolorowych pić !!.

[ Dodano: 2008-06-03, 16:52 ]
Już zlany miód z 5 uli wielkopolskich mam 41 słoiki litrowe.

[ Dodano: 2008-06-15, 19:13 ]
Jestem właśnie po drugim miodobraniy tym razem z akacji, z 3 uli 21 słoików litrowych .

[ Dodano: 2008-07-17, 07:51 ]
Teraz jestem po miodobraniu z lipy .
Z trzech uli -23 słoiki
To moje ostatnie miodobranie w tym roku , lipa to ostatnia roślina miododajna u mnie .
Teraz już przygotowywania do zimy w ulach dużo czerwiu, wszędzie matki -teraz żeby tego potencjału nie zmarnować.
Wyrównany zapas żelazny, za tydzień może troche popodkarmiam a po 15 sierpnia dokarmnianie .

.

[ Dodano: 2008-07-21, 16:01 ]
Właściwości przeciwutleniające miodu wraz z jego antybiotycznym oraz regeneracyjnym w stosunku do tkanek działaniem, wykorzystywane są w leczeniu wielu ran i schorzeń w dzisiejszej medycynie, podobnie jak to miało miejsce tysiące lat temu.

Mimo iż skład wszystkich miodów można podstawić do ogólnego schematu, produkty te różnią się zarówno właściwościami organoleptycznymi, fizykochemicznymi, składem chemicznym jak i aktywnością biologiczną. Powoduje to, nieco inne właściwości i wskazania lecznicze poszczególnych odmian miodów, a właściwy dobór może mieć kluczowe znaczenie w skuteczności terapii takich schorzeń jak choroby układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, pokarmowego oraz wydalniczego.

Główne kierunki działania miodów odmianowych (Hołderna-Kędzia, 2002)

=> Rzepakowy – wątroba i drogi żółciowe, serce i naczynia wieńcowe, stany zapalne dróg oddechowych;
=> Akacjowy – zaburzenia przewodu pokarmowego, nerki i ukł. moczowy, przeziębienia;
=> Lipowy – górne i dolne drogi oddechowe, serce i ukł. krążenia, ukł. nerwowy, stres;
=> Gryczany – ukł. krążenia, miażdżyca, wątroba i działanie odtruwające, niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza;
=> Wrzosowy – nerki, drogi moczowe, prostata, stany zapalne jamy ustnej i gardła, stany zapalne żołądka i jelit;
=> Wielokwiatowy – stany alergiczne dróg oddechowych, wyczerpanie fizyczne i psychiczne, serce i naczynia krwionośne
=> Spadziowy z drzew iglastych – dolne drogi oddechowe, przewód pokarmowy, zaparcia, biegunki, choroby serca i naczyń, nerwice;
=> Spadziowy z drzew liściastych – nerki i drogi moczowe, wątroba i drogi żółciowe, przewód pokarmowy, jelita;
=> Nektarowo-spadziowy – stany wyczerpania fizycznego i psychicznego, serce i ukł. krążenia, zaburzenia trawienne

Na tej podstawie istnieje możliwość doboru odpowiedniego miodu do profilaktyki i leczenia wspomagającego podstawową terapię leczniczą określonych schorzeń.
Dotyczy to głównie chorób serca i układu krążenia, dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, wątroby oraz nerek i dróg moczowych.

[ Dodano: 2008-08-09, 14:51 ]

POLECAM takie rośliny do nasadzeń
.

Sumak octowiec
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kwitnie około 21 czerwca przez prawie 2 tygodnie

JAKIE CIEKAWE ROŚLINY, KOLEDZY POLECACIE JESZCZE ..........

pmowski
Obserwator
Obserwator
Kontakt:

Post autor: pmowski »

Sumak octowiec (rhus typina), roślina ładna, ale problem z rozłogami, które ciężko zwalczyć. Po prostu się rozplenia, jedynie na trawnik, gdzie się non stop kosi. Można próbować z r. t. dissecta (s. o. strzępolistny) ale też są z nim problemy, jeśli chodzi o rozłogi.

Nie wiem zupełnie jak jest z nim i pszczołami, ale z tego co wiem to te kolby jak dojrzeją jesienią (kwiatostany pożniej robią się czerwone), to są trujące i to ponoć bardzo, więc nie wiem jak może oddziaływać na pszczółki??

pozdrawiam
Przemek
pmowski

ODPOWIEDZ