jaki typ ula

Nasze ankiety, sondy, itp.

Moderator: krzysglo

Przemo
Nieśmiały
Nieśmiały

jaki typ ula

Post autor: Przemo »

Witam wszystkich chciałbym ponowić temat kto ma jaki ul , żeby ruszyć coś na tym forum. Bo ostatni post tego tematu był z 2008 lutego , a podejrzewam że do teraz dużo się mogło zmienić u kolegów , może jakieś typy. Ja mam warszawskie zwykłe i trzy wlkp. korpusowe w tym roku kupilem i zasiedliłem na razie nie mogę porównac który lepszy , Ale w przyszłym roku będę mógł juz coś powiedzieć. I zauważyłem z tego co dzwoniłem ostatnio po ule że coraz więcej osób przerzuca się na niższą ramke tzn. ule typu 1/2 dadan. Jak jest u was?

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

Mam 2 warszawskie poszerzane, 2 dadanty i pozostałe wielkopolskie korpusowe 10-cio ramkowe (wszystko na ramce gniazdowej). No i jeszcze mam w wozie 32 szt "kuncz" - ale te wywalam i wstawiam wielkopolskie (deska 2,5 cm).

gregor8848
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: gregor8848 »

6 uli dadana i 4 warszawskie poszerzane które są dla mnie najlepsze z wszystkich uli :706:

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

8 wielkopolskich , są najlepsze jak dla mnie;) zwłaszcza miodobrania ;p
pozdrawiam Marcin

Przemo
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Przemo »

widzę że za wielu nas nie uczęszcza na forum

Fringilla
Stukacz
Stukacz

Post autor: Fringilla »

Mam już ok. 10 lat kilka ostrowskiej i kilka apipol i do tej pory trudno powiedziec który lepszy . Moim zdaniem ważne aby był korpusowy . Łatwiejsza praca i lepiej odebrac miód (zwłaszcza odmianowy ) i nie wyłamuje się woszczyna przy małych ramkach podczas wirowania . J najważniejsze nigdy nie jest zbyt mały.

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

ja mam wlkp, i warsz. posz. i nie wiem też, które lepsze, rodziny w nich rozwijają się praktycznie w takim samym tempie, ilość miodu taka sama, leżaki też nie będą za male bo robiłem je na 24-26 ramek plus nadstawka więc nie mam obaw że braknie miejsca, plus dla wlkp. jest taki że łatwiej odebrać mniejsze ilości miodu, ale w leżakach też się da (zamiast dostawiać ramki na bok to rodzina ma 8-9 ramek gniazdowych i dostaje nadstawkę, dopiero potem ramki do miodni za kratą, przydatne szczególnie wiosną), minus dla wlkp. ciężar korpusów na miodnię, i trudność dostania się do gniazda, (i tu plus dla leżaków bo tylko zdejmuję nadstawkę i gniazdo mam całe odsłonięte), no i coś bardziej subiektywnego leżaki mi się bardziej podobają wizualnie,
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Ja mam wielkopolskie 10 ramkowe i tylko 1 typ ramki chofmanoska to ułatwia manewrować ramką. Ale już mysle o zmianie ula na warszawskie poszeżane bo już nie te lata żeby manewrować korpusamy taki korpus z miodem waży z 30kg. Pozdrawiam miły_marian

mendalinho
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: mendalinho »

No Marianie i tak długo wytrzymałes na wlkp.Ja tez mam wlkp 10 ramkowe hoffmanowskie. Po 50-tce przechodze na dadanta z 1/2 półnadstawką.Kregosłup juz mi strzela :685:
bzzzzy

birkut

Post autor: birkut »

marianku? a nie lepsze by były lezaki wielkopolskie? z półnadstawką?

mendalinho
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: mendalinho »

birkut, no no teraz mi zabiłeś ćwieka.Tylko z tymi leżakami nie powędrujesz
bzzzzy

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

Jeśli masz w planie dadanta nadstawkowe 1/2, to czemu nie wlkp nadstawkowe 1/2? Masz już korpusy i ramki gniazdowe, nie trzeba wszystkiego zmieniać.
Ja tak właśnie planuję: wlkp korpus gniazdowy + nadstawki 1/2. W tym roku spodobała mi się taka gospodarka. Jeden minus to wirowanie dużej ilości ramek.
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

birkut

Post autor: birkut »

minikron , wstawiasz promieniscie wiec też od groma wejdzie do miodarki naraz wejdzie a nadstawkowe to pogrubione 35

[ Dodano: 2010-08-06, 15:57 ]
mendalinho pisze:birkut, no no teraz mi zabiłeś ćwieka.Tylko z tymi leżakami nie powędrujesz
a niby dlaczego nie? ja wywoże fakt ze troszke waży zato mam tak skonstruowane ule ze w razie zapełnienia jednej nadstawki moge dodac drugą w tym samym ulu

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Dla osób starszych a także mających schorzenia kręgosłupa najwygodniejsze są ule - leżaki wieloramkowe np warszawskie zwykłe lub poszerzone z nadstawkami w kołnierzu.
Mogą też być leżaki wielkopolskie, wieloramkowe, ale tu trzeba się bardziej schylać - zresztą wybór należy do pszczelarza.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Alex23p
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Alex23p »

W tym momencie mam 10 wielkopolskich korpusowych i 2 warszawskie poszerzane, dla poprubowania jak się gospodaruje przy tak wysokiej ramce, ale jednak więcej plusów na korzyśc wielkopolskiego.
Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ