wiesiolek

Moderator: krzysglo

żelazny
Stukacz Junior
Stukacz Junior

wiesiolek

Post autor: żelazny »

wiesiołwk- wiem ze jest to roslina miododajna znalazlem kilka skąpych informacji w internecie (Kujawsko Pomorski ODR )mam możliwość obsiania kilkunastu hektarów slabej ziemi... (chciałbym pogodzic uprawe z pszczelarzeniem...) Uprawiam również rumianek ale pożytku pszczelego spacjalnie nie zauważylem troche pylku chodż wydziela bardzo intensywny zapach miodu...a w przyszlym roku zamierzam również posiać poplon po rumianku-facelie10-15 lipiec czy to nie za pużno? czy zdołam uzyskać jeszcze nasiona? Prosze o wszelkie informacje szczegulnie na temat wiesiołka uprawy, opłacalnosci,nabycia nasion ,skupu itd.Cz ma ktos z was jakieś doswiadczenia z tą rosliną prosze o informacje dziękuje

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol."Żelazny" - wiesiołek nie jest zaliczany do roślin wybitnie miododajnych, nie figuruje w żadnych dostępnych tabelach. Pamiętam,że jego opis był w którymś dość odległym nrze Pszczelarstwa.

Również rumianek nie figuruje z żadnej tabeli roślin miododajnych.

Facelia wysiana dość późno około 15 lipca może nie dać spodziewanego plonu nasion.

Pozdrawiam Stanisław Z.

żelazny
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: żelazny »

wiem że wiesiołek nie jest tak wydajną rośliną jak facelia ale jak wspominalem chciał bym pogodzic uprawe roli z pszczelarzeniem...a pozatym kwitnie przełom lipiec sierpień wiec termin bardzodobry

Fringilla
Stukacz
Stukacz

Post autor: Fringilla »

Wadą wiesiołka jest to że kwitnie w nocy.Jedynie przy pochmurnej pogodzie kwiaty są rozwinięte w dzień i tu leży pies pogrzebany.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Co do facelji to już pisałem oniej Facelja błemkitna po wysianiu 5 do 6 kg. na hektar. Zakwita po 6 tygodniach i tez kwitnie 6 tygodni. Jak jest dobra gleba to moze i dac do tony miodu. Pszczoły ja tłumnie odwiedzaja. Nawet i w dni dziste ja odwiedzają. pozdrawiam miły_marian

Awatar użytkownika
maniek1
Stukacz Junior
Stukacz Junior

dla pszczól nie rewelacja

Post autor: maniek1 »

Fringilla pisze:Wadą wiesiołka jest to że kwitnie w nocy.Jedynie przy pochmurnej pogodzie kwiaty są rozwinięte w dzień i tu leży pies pogrzebany.
To prawda. Obserwowałem tą roślinę w zeszłym roku. Mniej więcej o godz. 9.oo kwiaty zamykały się na cały dzień. Otwierały się wówczas kiedy traciły "z oczu" słonce. Jest to również czas kwitnienia cykorii podróżnika. I ta roślina na cały dzień zamyka kwiaty. Z tym że rano pszczółki głównie oblatywały cykorię a nie wiesiołka. a także komonicę.
Załączniki
wiesiolek_dwuletni.jpg
komonica_zwyczajna.jpg
cykoria podróżnik.JPG
cykoria podróżnik.JPG (108.03 KiB) Przejrzano 17364 razy
marcinki.JPG
marcinki.JPG (92.77 KiB) Przejrzano 17364 razy
rozchodnik okazaly.JPG
rozchodnik okazaly.JPG (105.04 KiB) Przejrzano 17364 razy

Mariuszczs
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mariuszczs »

I jak wyszło z tym wiesiołkiem ?

zeeshan002
Obserwator
Obserwator

Post autor: zeeshan002 »

To prawda. Obserwowałem tą roślinę w zeszłym roku. Mniej więcej o godz. 9.oo kwiaty zamykały się na cały dzień. Otwierały się wówczas kiedy traciły "z oczu" słonce. Jest to również czas kwitnienia cykorii podróżnika. I ta roślina na cały dzień zamyka kwiaty. Z tym że rano pszczółki głównie oblatywały cykorię a nie wiesiołka. a także komonicę.

ODPOWIEDZ