Łopian

Moderator: krzysglo

Mrowka
Nieśmiały
Nieśmiały

Łopian

Post autor: Mrowka »

Może ktoś wie jaką wydajność z hektara ma łopian, bo w tym roku pszczoły go ładnie oblatywały i zastanawiam się nad rozmnożeniem go. Z góry dzięki za info.

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol."Mrówka" - nigdzie w literaturze ani na obcym forum nie spotkałem się z podaniem wartości nektarowej łopianu. Na rosyjskim forum pisze się że to dobry *miedonos*.
W sytuacji Kolegi dysponując gruntem i możliwością nasadzeń wysadziłbym przegorzan trwały. Raz posadzony będzie się dalej sam namnażał, gdyż jest to samosiejka. Łopian jest rośliną dwuletnią, więc w tej sytuacji szkoda pracy. W Rosji łopian traktuje się jako jedno z ziół leczniczych.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Mrowka
Nieśmiały
Nieśmiały

Dzięki, spóbuje z przegorzanem bo dohowałem sie już własnych nasion ( z pięciu sadzonek) mam też troche lomfatu. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

birkut

Post autor: birkut »

to twoje miejsce to pole uprawne czy nieurzytki? proponowałbym ci na nieurzytki nostrzyk przegorzan ma jedną wadę ludzie mylą go ze szczecią i zrywaja mnie w taki właśnie sposób zniszczono moją prace obsadzenia lesnego wysypiska smieci

Mrowka
Nieśmiały
Nieśmiały

mam koło pasieki torowisko, w tym roku zlikwidowane. na nasypieł zaczełem nasadzać nawłoć, lipę, akacje i perełkowca japońskiego. W okolicy są też stare zaniedbane łąki, więc rozrzucam na nich różne nasiona roślin miododajnych jakie uda mi się zdobyć. Zobacze co z tego wyjdzie.

birkut

wydaje mi sie ze tym nasypem to długo się cieszył nie będziesz coś tam władze wykombinują , lipa potrzebuje paru ładnych lat aby nektarowała a perełkowiec? kwitnie w tym czasie co nawłóc i w tym własnie roku go znalazłem niedaleko megom.p. ale zadnej pszczoły na nim nie byłowiec raczej nie nalezy przeceniac niektorych roslin i drzew

Fringilla
Stukacz
Stukacz

Post autor: Fringilla »

Mrowka na drzewa to bym nie liczył bo tak jak pisał birkut trzeba długo czekac . można by spróbowac malinę leśną może akację (kwitnie po kilku latach od posadzenia a także wytwarza odrosty korzeniowe ).

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol."Mrówka" - proponuję na tych powierzchniach wysiać "niecierpek Roylego" o wydajności do 600 kg/ha a także bylinę "Mikołajek płaskolistny" o wydajności - do 700kg/ha.Lubi takie różne nieużytki, później już sam się namnaża, bo to samosiejka.Również na torowisku b.dobrze rośnie "Żmijowiec zwyczajny" o wydajności - 300-500kg/ha. Ja częściowo u siebie też na torowisku /cca 70 od pasieki/ też tak staram się wysiewać, a przede wszystkim niecierpek, z innymi nasionami mam problem ze zdobyciem, dopiero namnażam - "Mikołajek" a żmijowca mam dostać z Ukrainy.
Drzewa miododajne - to takie uwagi jak tu wyżej Koledzy podali.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Mrowka
Nieśmiały
Nieśmiały

Ktoś kiedyś sadził drzewa i ja korzystam, teraz posadzę ja niech ciągłość trwa. :688:

birkut

a w tym wypadku to słuszna decyzja tylko czy na tym terenie beda mogły róść przez lata bez przeszkód czy za pare lat zobaczysz takiego goscia z piła który zetnie
bo i takie są przypadki

koledzy obsadzili a lesnicy przyszli zcieli bo dla zwierzyny bedą uprawiac zboze tylko ze tego nie robili (to tak na marginesie)

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

birkut pisze: a w tym wypadku to słuszna decyzja tylko czy na tym terenie beda mogły róść przez lata bez przeszkód czy za pare lat zobaczysz takiego goscia z piła który zetnie
bo i takie są przypadki

koledzy obsadzili a lesnicy przyszli zcieli bo dla zwierzyny bedą uprawiac zboze tylko ze tego nie robili (to tak na marginesie)
naszczęście ,że łąki są prywatne bo mam duużo akacyjek ,które pięknie kwitną i pachną ale zasadziłem o.k 12 lip wąskolistnych i zamieżam nasadzać:)
pozdrawiam Marcin

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

Jest dużo ugorów, na których można rozsiewać np.przegorzany. Nawet w trawę- one sobie poradzą.

gosiasin
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: gosiasin »

A ja myślę o facelii jako poplonie po rzepaku - zdąży jeszcze zakwitnąć. Co o tym sądzicie?

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

facelia zakwita jakieś 50 dni od wysiewu ....w zależności od gleby wydajność miodowa od 300 do 1000 z hektara ... jako poplon ma duże znaczenie pyłkowe .........było o niej więcej opisywane ,, wcześniej ..........Pozdrawiam :685: :685: :685: :685:
Radek73

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

gosiasin pisze:A ja myślę o facelii jako poplonie po rzepaku - zdąży jeszcze zakwitnąć. Co o tym sądzicie?
Zapomnij - po rzepaku siać facelię ?.
Samosiewy rzepaku zagłuszą facelię.
Zobacz jak wygląda pole po zbiorze rzepaku i wykonanej podorywce.

ODPOWIEDZ