Pierzga

Moderator: krzysglo

tiken
Obserwator
Obserwator

Pierzga

Post autor: tiken »

Witam:) chcialbym sie dowiedziec w jaki sposob pozyskuje sie z ramek pierzge?? wydaje mi sie ze jedynym sposobem jest jej wydlubywanie... moze Wy macie jakis inny dobry sposob?? pozdrawiam

Radzik
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Radzik »

Jeżeli mnie pamieć nie myli to w którejś z "Pasiek" jest to opisane. Niechciał bym w prowadzić w błąd. Z gróbsza to wygląda tak: należy zmrozić plastry z pyłkiem, przemielić na maszynce do miesa, zalać miodem, pyłek zostanie na dnie a woszczyna na górze. Teraz należy zlać miód i na dnie zostaje pyłek. Nie praktykowalem tego dakże nie daję gwaracji że to skuteczny sposób. zostaje jeszcze problem jak wyczyścić pyłek, bo miód to można przez sita przelać... Chyba lepiej stosować poławiacze pyłku.
DARKEZ

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

Radzik pisze:Jeżeli mnie pamieć nie myli to w którejś z "Pasiek" jest to opisane. Niechciał bym w prowadzić w błąd. Z gróbsza to wygląda tak: należy zmrozić plastry z pyłkiem, przemielić na maszynce do miesa, zalać miodem, pyłek zostanie na dnie a woszczyna na górze. Teraz należy zlać miód i na dnie zostaje pyłek. Nie praktykowalem tego dakże nie daję gwaracji że to skuteczny sposób. zostaje jeszcze problem jak wyczyścić pyłek, bo miód to można przez sita przelać... Chyba lepiej stosować poławiacze pyłku.
z pszczołami praktycznie bawię się 50 lat ale o jezu jak wy na forum potraficie skomplikować życie a przecież chodowla pszczół jest prosta[kilka zasad]

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

kużwa może jeść całe plastry..... poco wam maszynki do mielenia.... chcecie pyłek czy pierzge??????? :704: :704: :704:
Radek73

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Ale piezga daje wiencej witamin czyli wiencej zdrowia. Ztą maszynką to prosty sposób zamroz i zmiel zalej podgrzanym miodem i masz już gotowe. Pozdrawiam miły_marian

arekfreus
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: arekfreus »

zrób tak jak mily_marian radzi, ja tak robiłem i było ok. tylko miodu musi być dwa razy więcej niż pierzgi zmielonej w plastrach. zmiel zalej miodem i wymieszaj po dobie zbierz z wierzchu zanieczyszczenia zamieszaj jeszcze raz i na następny dzień zbierz zanieczyszczenia, po tych zabiegach zostaje ci super produkt.

birkut

Post autor: birkut »

a jak oddzielić wosk? bo organizm człowieka nie trawi wosku i może się osiadac na sciankach jelit, po drugie chcesz pieżgę? sprubuj pyłku zjesc troche lub wydłub pierzge czy twoj organizm ją zaakceptuje

arekfreus
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: arekfreus »

wosk ma mniejszą gęstość od miodu i też wypłynie na wierzch

dark210
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: dark210 »

Witam, a ja mam takie pytanie:

czy ramki z pierzgą zaatakowane przez motylicę mogę włożyć do gniazda pszczelego?,
co zwycięży ? czy pszczoły zdominują motylicę i się z nią rozprawią (korzystając z pierzgi) czy raczej to motylicą zdominuje pszczoły i zacznie niszczyć wszystkie ramki ?

mam kilka takich ramek i nie wiem co zrobić ?

Pozdrawiam

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak dasz pierzge z motylicą to ja rozmnozysz i zie ci całe ramki. Ale jak dasz ramki z pierzgą i motylicą do zamrazalki na dobe i musi być minus10*. Potem je ogrzać i mozna dac je do gniazda to pszczoły bendą miałyz nich kozysć. Pozdrawiam miły_marian

dark210
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: dark210 »

mily_marian pisze:Jak dasz pierzge z motylicą to ja rozmnozysz i zie ci całe ramki. Ale jak dasz ramki z pierzgą i motylicą do zamrazalki na dobe i musi być minus10*. Potem je ogrzać i mozna dac je do gniazda to pszczoły bendą miałyz nich kozysć. Pozdrawiam miły_marian
oki, dzięki postaram się tak zrobić jak tylko wygospodaruje miejsce w zamrażarce

Pozdrawiam

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

nie musisz wkładać do zamrażarki aż na dobę wystarczy kilka godzin w zamrażarce jest -18*C to dla motylicy jest szok termiczny przy którym nawet i jaja nie wytrzymują
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Zachari
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Zachari »

Pozyskanie pierzgi trudny temat ale bez wątpienia wart zachodu. Smak nieco lepszy moim zdaniem, inny niż obnuża pyłkowe.

ODPOWIEDZ