Rożnik przerośnięty

Moderator: krzysglo

Mirek40
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Rożnik przerośnięty

Post autor: Mirek40 »

Czy ktoś ma tą roślinę w pasiece? bo chciałbym się trochę więcej o niej dowiedzieć wiem ,że kwitnie od lipca do października i dostarcza pszczołom nektaru i pyłku, kupiłem nasiona i 2 tygodnie od posiania nie wyszło nic, czy ona tak długo wschodzi? czy sprzedali mi stare nasiona?

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol."Mirek40" - rożniak przerośnięty długo wschodzi, normalnie do 3-ch tygodni. Należało w okresie suszy podlewać. Sieje się b.płytko.Można wznowić podlewanie zasianych roślin. Wydajność nektarowa wysoka a pyłkowa jeszcze wyższa, bo cca 360kg/ha.
Jest to w zasadzie "samosiejka" - to co osypie się w jesieni na plantacji a niezjedzone przez ptaki /sikorki/ wschodzi na wiosnę nawet w trawniku. Roślina silna, agresywna.
Uprawiam rożniak już około 10 lat, wiem o czym piszę.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Mirek40
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mirek40 »

Z głębokością wsiania jak również z podlewaniem jest dobrze, bo nasiona wysiałem w doniczkach żeby jak najmniej się zmarnowało i myślę ,że jak powschodzą i podrosną to wysadzę gdzieś na stałe miejsce, tylko czy one w tym roku zdążą jeszcze zakwitnąć ? czy dopiero na przyszły rok?

lasmal1
Obserwator
Obserwator

rożnik przerośnięty

Post autor: lasmal1 »

Witam.Czy ktoś może podpowiedzieć mi gdzie mogę kupić nasiona rożnika przerośniętego?
Pozdrawiam.
sławek

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Kolego "Lasmal" - tej jesieni zbieram nasiona "Rożniaka przerośniętego" - silphium perfoliatum. Będę mógł odstąpić trochę nasion. Jeszcze kwitnie, w tym sezonie jest wyjątkowo licznie odwiedzany przez pszczoły. Na jednym kwiatku operują 2-3 pszczoły jednocześnie.

Po latach uprawy uważam tą późno letnią roślinę-bylinę za jedną z wartościowszych bylin. Nie atakują jej żadne szkodniki, szybko się rozrasta, tworząc duże karpy. Żadne dotychczasowe mrozy jej nie zaszkodziły. Kwitnie dopiero w drugim roku po wysiewie.

Pozdrawiam Stanisław Z.

agrostema
Obserwator
Obserwator

Re: rożnik przerośnięty

Post autor: agrostema »

lasmal1 pisze:Witam.Czy ktoś może podpowiedzieć mi gdzie mogę kupić nasiona rożnika przerośniętego?
Pozdrawiam.
Zebrane z własnego ogródka pszczelarskiego nasiona roślin miododajnych: ogórecznik lek., trojeść amer., trojeść krw., trojeść bulwiasta, nostrzyk biały, nostrzyk żółty, hyzop lek., szałwia okr.,pszczelnik, smotrawa, wiesiołek lek., amorfa krzewiasta, karagana, przegorzan trwały, ślaz, lofant, dzielżan jesienny, rezeda, jeżówka,stulisz, lawenda, rożnik, kocimiętka, szczeć draperska,barbula szara-sadzonki.
Nasiona pakowane są po 5g, jedno opakowanie cenię po 2,50zł. Można zamówić większe ilości, wtedy cena do negocjacji. Wysyłam pocztą. Zdjęcia wszystkich tych roślin można oglądać pod adresem internetowym:
picasaweb.google.com/1170801561032281166051

Adres: 700-lecia 14,22-425 Grabowiec, woj. Lubelskie
e-mail j.t.kakol@gazeta.pl
Tel. 664 688 136

scrobik
Nieśmiały
Nieśmiały

W sprawie Rożnik przerośnięty

Post autor: scrobik »

Rożnik przerośnięty - Panowie jakiej ziemi potrzebuje i czy się rozsieje na odłogach? A drugie pytanie ile gramów nasion potrzebuje żeby obsiać jeden ar? pozdrawiam

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Kolego "Scrobik" przypuszczam, że nie ma różnicy między glebą w Łętowni k/Jordanowa a glebą w Limanowej. Rożnik rośnie na każdej glebie może za wyjątkiem piaszczystej. Na ugorach początkowo trzeba wsadzić kilka ukorzenionych roślin, po to by dalej same się namnażały. Nasionko rożnika, które spadnie w trawę wykiełkuje i dalej rośnie. Jest to jednak jak obserwuję proces długotrwały. W tym roku, że był stosunkowo mokry to rożnik wyrósł nawet ponad 2 metry.
Najlepiej przeznaczyć kawałek gruntu pod uprawę tej rośliny.
Nasionka są nietypowe, podobne do jakiejś drobnej łuski, koloru ciemno-oliwkowo-brązowego.Są stosunkowo lekkie, ile wchodzi na 1 gram nie wiem.

Pozdrawiam Stanisław Z.

scrobik
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: scrobik »

Panie Zbigniewie nie pomylił się Pan. Mieszkam w Łętowni ale koło Leżajska :) Są tutaj raczej piaskowe gleby dużo ugorów. Nie odstąpiłby mi Pan trochę tych nasion ? Spróbowałbym posiać :) Pozdrawiam

[ Dodano: 2011-10-02, 21:05 ]
Przepraszam raczej Panie Stanisławie.... :)

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Kolego "Scrobik" - wyślę trochę nasion -w tej chwili póki pogoda jestem w trakcie ich zbierania. Wiele się ich osypuje i to trochę potrwa.

Pozdrawiam Stanisław Z

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Re: rożnik przerośnięty

Post autor: krzysglo »

agrostema pisze:
lasmal1 pisze:Witam.Czy ktoś może podpowiedzieć mi gdzie mogę kupić nasiona rożnika przerośniętego?
Pozdrawiam.
Zebrane z własnego ogródka pszczelarskiego nasiona roślin miododajnych: ogórecznik lek., trojeść amer., trojeść krw., trojeść bulwiasta, nostrzyk biały, nostrzyk żółty, hyzop lek., szałwia okr.,pszczelnik, smotrawa, wiesiołek lek., amorfa krzewiasta, karagana, przegorzan trwały, ślaz, lofant, dzielżan jesienny, rezeda, jeżówka,stulisz, lawenda, rożnik, kocimiętka, szczeć draperska,barbula szara-sadzonki.
Nasiona pakowane są po 5g, jedno opakowanie cenię po 2,50zł. Można zamówić większe ilości, wtedy cena do negocjacji. Wysyłam pocztą. Zdjęcia wszystkich tych roślin można oglądać pod adresem internetowym:
picasaweb.google.com/1170801561032281166051

Adres: 700-lecia 14,22-425 Grabowiec, woj. Lubelskie
e-mail j.t.kakol@gazeta.pl
Tel. 664 688 136
poprawię link:

http://picasaweb.google.com/117080156103281166051

ODPOWIEDZ