Facelia

Moderator: krzysglo

welbik
Nieśmiały
Nieśmiały

Facelia

Post autor: welbik »

Witam. Mam pszczółki dopiero jeden sezon i pojawił się pewien dylemat. Mianowicie-moja pasieka liczy sobie 11 rodzin. Dosłownie 10 kroków od niej posiadam kawałek nieużytku 30-40arów. W związku z tym mam pytanie czy warto by na takim areale zasiac facelie, czy przyniesie to jakieś widoczne efekty (najlepiej w nadstawkach:)). Dodam ze gleba 2-3 klasy bonitacyjnej i istnieje możliwość wykonania dosłownie wszystkich zabiegów agrotechnicznych. Zamierzam zasiac wczesną wiosną aby zakwitła między rzepakiem i lipą bo w tym okresie nie mam żadnego pożytku, no i wydajność podobno jest wtedy najlepsza. Chciałbym jeszcze powiedzieć, że jestem świadom, iż to co zbiorą moje pszczółki zależy od bardzo wielu czynników i do liczb z tabel wydajności nie można przywiązywać wielkiej wagi-dlatego tez zależy mi na opini wynikajacej z praktyki, bo na pewno wielu z użytkowników forum siało już facelię.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi
Ps. jeżeli ten siew ma sens, to czy polecacie nawozic facelie, jezeli tak to w jakiej ilosci i czym?

[ Dodano: 2008-03-14, 20:50 ]
Szkoda, że nikt z forumowiczów nie chce mi odpowiedziec:( Czyżby moje pytanie było głupie lub nie na miejscu?:/

Ptyś
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Ptyś »

Posianie nigdy nie zaszkodzi, ale nie rob sobie nadziei - w nadstawkach nie przybędzie to bardzo mały obszar jest- pszczoly zbierają średnio polowę nektaru który produkują roślinki bo przecież jest jeszcze kupa innych amatorów nektaru.Poza tym pszczoly na wychowanie następnych pokoleń i budowe plastrów zużywaja kupę pyłku i nektaru. ale jak chcesz zasiać to siej :690: nie ma nic przyjemniejszego niż widok własnych pszczół na własnej facelii-taki zabieg psychologiczny.Poza tym kazdy nawet najmniejszy skrawek gruntu powiniem być obsiany czys miododajnym -to zwieksza ogólna bazę pożytkową,gdyby kazdy tak robił to bylo by sporo wiecej miodku w ulach- ja np jak gdzieś lażę po okolicy to zawsze jakies nasionka w kieszeni mam ,a to nostrzyk ,a to farbownik lub ślazowka i podsiewam tu i ówdzie,osdtatnio przerabiam rezedę zółtą i żmijowiec :704:

welbik
Nieśmiały
Nieśmiały

Bardzo dziękuję za odpowiedź:) Oczywiście zasieję tę facelię, ale chce tak zrobić aby termin kwitnienia pokrył się z terminem kwitnienia lipy. Może zwiększy to trochę intensywność pożytku:)

zenek10
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: zenek10 »

Wystarczy do daty siewu dodać 50 dni i okaże sie , że facelia kwitnie!!!!

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Te 40 arów to nieduży areał ale jak jest dobra ziemia a z 1 ha facelia daje 1000 kg nektaru to bendzie niezły pozytek. Facelia kwitnie 6 tygodni, Pozdrawiam miły_marian

Ptyś
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

tyle ze ta tona to czysto teoretycznie jest wyliczona robinia też daje taki pozytek z ha a zebrał kto tyle :?: trzeba pamietać przecie o tym ze w ciągu sezonu 1 ul pszczół zjada 80-120 kg miodu, 30-40kg pyłku i wypija 40-60 litrów wody mając 10 uli latwo policzyc ze tona miodu zostaje zjedzona a ile możemy zabrać ze stacjonarnego ula 30-40kg? i to w dobrym roku to nawet nie jest polowa tej tony,poza tym pszczoly zbierają srednio ok 55%produkowanego przez rośliny nektaru-jak by nie liczyc z tych 40 arów miodu sie nie weźmie

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Ale na akacje to trzeba parę lat poczekać. A facelia za 6 tygodni bendzie dawała nektari granatowy pyłek. Pozdrawiam miły_marian

Ptyś
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Nie no pod tym względem to jasne ze facelia będzie najlepsza :706: ja napisalem tylko żeby nie być zdziwionym jak miód sie z uli nie bedzie wylewal górą :)

welbik
Nieśmiały
Nieśmiały

Ale ja w temacie nie napisałem, że miód ma się wylewać górą:) Poprostu jestem ciekaw czy taki zabieg przyniesie jakies wymierne korzysci, ale nie koniecznie myślałem o dużej iloćci miodu towarowego. Nawet jak tylko troche pomoge pszczółkom to bedzie ok:) Chociaz mysle ze jak kwitnienie lipy i facelii sie pokryje to moze to jakos pozytywnie wpłynac na wydajnosc. Taką mam nadzieje:)
pozdrawiam:)

mariuszsobantka
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: mariuszsobantka »

Chcielbym kupic facelie z centrali nasiennej, moze ktos sie orientuje czy sa takie centrale w okolicy Wielun , Opole, iewentuelnie jaka jest cena.
som

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

To zalerzy jaka ilosc masz zamiar kupic tej facelji na 1 h trzeba 5 do 6 kg. W sklepie u Łysonia kosztuje [bardzo drogo] 20zł Sprubuj na alegro kupić bendzie taniej. Pozdrawiam miły_marian

riko
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: riko »

W Wieluniu na ul. Wojska Polskiego jest sklep pszczelarski. Wiem że tam była facelia lub na rynku jest sklep w którym też można kupić czystą facelie
pozdrawiam

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Jeden z kolegów-pszczelarzy oferuje na forum "Polanka" facelię do sprzedaży. Ceny nie podał.
Pozdrawiam Stanisław Z.

arekfreus
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: arekfreus »

na ha trzeba ok 7-10 kg. ja sieje za tydzień. nasiona kupiłem z ogłoszenia na pożytkach

Gruby_r
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Gruby_r »

Nasiona facelii można kupić w sklepach ogrodniczych, jest sprzedawana jako poplon. Czasem jednak jej nasiona sa dostępne tylko jako "paszowe". Oznacza to że nie maja świadectwa jako materiał siewny. Podobnie jest z gorczycą. Ja kupuję takie i kiełkują bez problemu. Ostatnia cena jaką zauważyłem to około 6 zł za 0,5 kilograma.
Pozdrawiam i życzę przyjemnej pracy przy uprawie.

ODPOWIEDZ