Produkcja uli

Moderator: krzysglo

sebeq
Obserwator
Obserwator

Produkcja uli

Post autor: sebeq »

Witam chciałbym samemu robić ule korpusowe ... Czy znacie jakieś ciekawe książki z których mógłbym się nauczyć je robić samemu krok po kroku ... gdzie będą wymiary itp. ... bądź jakieś dobre filmy ... Bardzo bym prosił o Popoc

Z góry dziękuję ... :D

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

lepiej kup sobie jeden ul na wzór i zrób według niego a na pewno popełnisz mniej błędów niźli z książki
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Colt
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Colt »

sebeq, tak jak radzi SKapiko, kup ul od jednego z większych producentów i rozbierz go na czynniki pierwsze

Pozdrawiam Colt

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Ja sam robie korpusy. Kupuje 2 kanciaki 4 na 5 długosci 46cm i 2 kanciaki 2na 4cm. i długosci 38cm to zbjam i to jest gora. a dół 2na4 długosci 46c i 38cm to jest dół. Nastepnie biore sklejkie taka tylna sciana mebloscianki co ktos wyrzycił na wystawkie albo na smietnik. Tne na długosc 38cm i 25cm głebokietakie 2 scianki to przybijam do listwy 2na4 i 2 to zależy od grubosci tej skleiki ale tak 37 cm i głebokie 26,5cm. Wkładam dolną rame i kłade na płyte poziomo zeby był równy pozio i zbjam gwozdziamy albo skrencam wkrentarko wkrenty do drewna bo lepiej trzymaja.Na 4 rogach zbijam takie kanciaki 3na 3 te 3na3 to sa zeby korpus był stabilny. Wkładam steropian 4cm grubosci, na cztery scianki i na dół dale listewki 1,5 na 1,5 cm na obrzeża na dole. Na ten steropian jeszcze daje podwujna gazete jak pada desz i może zalatywac przez wiatr. Przykładam na ten steropian i gazete płyte tez z mebloscianki i obrysuje i tne i przybjiam i tak z 4 stron. Z góry wkładam ramke i przybjiam na około listewki 1,5cm. Na koniec przybjiam z 2 stron listwy do podnoszenia korpusu ale od strony co dalim kanciaki 4na 5. Jak zrobimy 2 korpusy to miendzy nimy jest odległosc miedzy ramkamy od 08 do 1cm. Pozdrawiam miły_marian

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

Marianku-są my w równym wieku, nie robie z ulami w tej chwili nic,a moje wnuki,jeżdżą moimi 3ma autami,a nawet za nich to opłacam,nawet za operację psa załaciłem 90 zł

[ Dodano: 2013-04-27, 23:18 ]
930zł

eryk.klemens
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Re: Produkcja uli

Post autor: eryk.klemens »

sebeq pisze:Witam chciałbym samemu robić ule korpusowe ... Czy znacie jakieś ciekawe książki z których mógłbym się nauczyć je robić samemu krok po kroku ... gdzie będą wymiary itp. ... bądź jakieś dobre filmy ... Bardzo bym prosił o Popoc

Z góry dziękuję ... :D
Wykonać ul samemu, zawsze można. Po swoich doświadczeniach wiem, ze aby to na coś wyglądało, to po pierwsze, trzeba się przygotować teoretycznie – zgłębić podstawowe wiadomości o drewnie, ( jak się tego nie wie to to co sie zrobi może się wypaczyć lub rozlecieć) potem o jego obróbce. Następnie trzeba wiedzieć jaki to ma byc ul. Bardzo ważna decyzja i brzemienna w skutkach... Potem trzeba zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia, a to piła tarczowa umożliwiająca dokładne cięcie dużych formatów, heblarka – grubościówka do dokładnej obróbki (ma być ściana ula 20 mm nic więcej i nic mniej). Potem frezarka do frezowania. Ule wielokorpusowe, bo tylko takie powinno się robić wymagają precyzji wykonania, stąd od narzędzi a także umiejętności (doświadczenia) zależeć będzie czy korpusy będą dokładnie to jest precyzyjnie wykonane (nie będzie szczelin po nałożeniu jeden na siebie). Do skręcania potrzebna wiertarka elektryczna i wkrętak elektryczny. Drobne narzędzia, młotek, ściski, kozły, stół montażowy itp no i oczywiście szablony, a to na korpus, dno powałkę i daszek. Aby zrobić daszek to jeszcze są potrzebne narzędzia blacharsko dekarskie (nożyce do blachy, kleszcze do zaginania, nitownica, narzędzia do trasowania ).
Co do kupna maszyn są drogie nie doradzam, kupiłem okazyjnie za granicą. Jeszcze jest coś takiego jak predyspozycje. Inaczej to wygląda jak za komuny zdobyło się najpierw zawód w szkole zawodowej, niekoniecznie stolarza czy cieśli bo wtedy nie ma sprawy, lecz jakiś pokrewny i ma się pojęcie o maszynach do skrawania, bo nie ma tu żartów, jeżeli chodzi o właściwe bhp …
Zatem można sobie odpowiedzieć na pytanie czy w to wchodzić i jaka kasa jest potrzebna i czy to co będzie wykonane spełni cel jakiemu ma służyć.
Jestem z wykształcenia elektrykiem i sobie poradziłem na poziomie stolarza zawodowca Tu plany Einfachbeute ul godny polecenia
https://bienenkunde.uni-hohenheim.de/einfachbeute

[ Dodano: 2013-07-28, 12:52 ]
Teraz to już tylko sporadycznie będę tu gościł.
O dziwo tak samo jak ten gościu pokazuje, w ten sam sposób zrobiłem ule Liebiga
http://www.imkerverein-greven.de/index. ... ebig-beute
Ps
Potwierdzam to jest bardzo dobre rozwiązanie techniczne ula, żeby się o tym przekonać to po prostu trzeba to mieć

ODPOWIEDZ