Ul z pnia lipowego

Moderator: krzysglo

Harnaś
Stukacz
Stukacz

Ul z pnia lipowego

Post autor: Harnaś »

Witam kolegów robił ktoś może ul z bala taki bez ocieplenia , prosiłbym o jakiś schemat ula i wykonanie bo mam zamiar zrobić taki ul tylko nie wiem jak się za niego zabrać pień już mam lipowy a co powiecie o buku bo też mam z góry dzięki .

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

Pierona z czegokolwiek byś ul zrobil to nie ma znaczenia,może być z cegły

Harnaś
Stukacz
Stukacz

To kolego Fred1 prześlij jakąś fotkę to nie pstryk palcami i ul gotowy tu trzeba sporo pomyśleć żeby czegoś nie zawalić ........

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

Harnaś, a Ty chcesz tam mieć ramki? Jakie jeśli tak? Czy po prostu zamierzasz wydłubać dziurę i osadzić rójkę? Ta kłoda ma być rozbieralna? Stojąca? Leżąca? Dach ma mieć czy nie?
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

Harnaś
Stukacz
Stukacz

Witam kolegę tak chce żeby były w nim ramki , żeby był stojący i miał daszek , myślałem go ustawić obok altanki i też pszczółki może byś mi polecił jakąś rasę taką żeby były bardzo łagodne . Pień ma wymiary 110 wys.- 55szer. u góry i ok 70 u dołu taki stożek myślałem o ramce wielkopolskiej ale mało by ich weszło a mam też dostęp do ramek tych starych słowianów co byś mi poradził.

daro
Stukacz
Stukacz

Post autor: daro »

Zobacz na forum Michałów Bogdan pokazał na galerii ul z beczki . Zrobisz z kłody podobny. I tyle.A pszczołę weź Kaukaską . Nie tworzy silnych rodzin. :685:

Stantom20
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Stantom20 »

Witam
Swego czasu zrobiłem taką kłode z starego pnia wierzby bo była w środku pusta ,łączy w sobie wszystko co chciałem osiagnąć tz.
Ma osiadkowaną dennice z szufladą
Mieści 10 ramek wielkopolskich (gniazdo) i 8 ramek miodni
Jest dach na zawiasach kryty trzciną
Nawet nogi są z klocków które zapuściły korzenie i normalnie rosną
Do srodka włożyłem wkład z desek lipowuch i usztywniłem pianką montarzową
ps.
Kilka fotek można znaleść na Ambrozi

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

Stantom20 pisze:Witam
Swego czasu zrobiłem taką kłode z starego pnia wierzby bo była w środku pusta ,łączy w sobie wszystko co chciałem osiagnąć tz.
Ma osiadkowaną dennice z szufladą
Mieści 10 ramek wielkopolskich (gniazdo) i 8 ramek miodni
Jest dach na zawiasach kryty trzciną
Nawet nogi są z klocków które zapuściły korzenie i normalnie rosną
Do srodka włożyłem wkład z desek lipowuch i usztywniłem pianką montarzową
ps.
Kilka fotek można znaleść na Ambrozi
Nie znalazłem Twoich fotek, ale znalazłem inne.

Krzysztof K.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu masz film jak BogdanS z KrzyśkiemK wycinają w drzewie barć.
http://www.youtube.com/watch?v=nB_o_2V1WQs

[ Dodano: 2013-02-10, 17:42 ]
Jeszcze Wam coś zacytuję:

"Bartnictwo zaczęło odchodzić w przeszłość na ziemiach polskich dopiero w XIX wieku. Następował naturalny zwrot w hodowli pszczół i ludzie zaczęli zakładać pasieki blisko własnych domostw. Ogromne znaczenie w tej przemianie bartnictwa na pasiecznictwo miały decyzje władz zaborczych – głównie pruskich i rosyjskich (Polska w XIX wieku nie posiadała własnej państwowości). Zakazano bartnikom wstępu do lasu i dziania nowych barci. Wiekowe sosny stawały się materiałem deficytowym. Drzewa bartne, kaleczone piesznią i bartą, z obciętymi koronami, stawały się bezużytecznymi, umierającymi kikutami.
Siła tradycji była jednak potężna. Bartnicy, nie mogąc uprawiać swojego rzemiosła w puszczy, przytaszczyli drewniane kłody-barcie do swoich zagród. Ule wyrabiano przede wszystkim z okrągłych pni drzew. A różnica między takim ulem, wykonanym z kłody drzewa a barcią była taka, że barcie dłubane były w drzewach żywych, rosnących w lesie, zaś kłody wyrabiano z kawałków drzewa martwego. Kłoda stojak (ustawiona pionowo) i kłoda leżak (ustawiona poziomo) stanowią do dzisiaj symboliczną cezurę końca ery bartnictwa na ziemiach polskich i początku nowożytnego pasiecznictwa. I przywołajmy jeszcze raz wiek XIX, bo to on rozpoczął bieg polskiego pszczelarstwa do nowoczesności. Kłody były kłopotliwe, bo i ciężkie (ważyły do 300 kg) i niewielka była w nich przestrzeń dla pszczół (małe gniazdo), a dostęp do niego wysoce utrudniony. Rozpoczęła się era uli stolarskich, ale przede wszystkim zaczęto uważnie przyglądać się jak żyje rodzina pszczela. "

źródło:
http://www.spp-polanka.org/infopage.php?id=6

[ Dodano: 2013-02-10, 17:47 ]
Stantom20, już znalazłem Twoje fotki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stantom20
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Stantom20 »

Te oztatnie to właśnie moje