Ocieplenie ula-wełna mineralna

Moderator: krzysglo

żelazny
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 35
Rejestracja: 2008-12-30, 21:02
Lokalizacja: Lubelskie

Ocieplenie ula-wełna mineralna

Post autor: żelazny »

interesuje mnie zastosowanie wełny do ocieplania uli czy to jest dobry materiał jakie są za i przeciw w porównaniu ze styropianem ?W ulach pana Sułkowskiego jest zastosowana wełna mineralna prosił bym o opinie pszczelarzy posiadających takie ule może macie jakieś spostrzeżenia
Żelazny

avico

Post autor: avico »

Sam wyrobisz sobie opinię, kiedy wrzucisz do wody styropian i wełnę mineralną.
Trzeba pamiętać, że materiały w typie wełny mineralnej, trocin i innych higroskopijnych materiałów nasiąkają jak gąbka i będąc zamknięte między ścianami ula trudno pozbywają się wilgoci.

wycior
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 53
Rejestracja: 2009-10-29, 20:21
Lokalizacja: częstochowa

wełna mineralna

Post autor: wycior »

Przecież nie trzymasz uli w stawie! Mam ule od sulkowskiego z wełną mineralną i nie ma żadnego zawilgocenia po zimowli. Ważna jest oczywiście wentylacja. PZDR.

avico

Post autor: avico »

Posiadanie tak ocieplonych uli nie dowodzi tego, że ocieplenie jest dobre. Wentylacja, to jedno, a wilgotność otoczenia na zewnątrz i wewnątrz to drugi.
Również producent uli nie ma wpływu na higroskopijność ocieplenia. Wełna mineralna sama w sobie nie chłonie wody, ale jej struktura sprawia, że funkcjonuje niczym gąbka.
Na pewno wolałbym zrobić puste ściany i po przekątnej wywiercić otwory 8 mm i na dole wstrzyknąć piankę poliuretanową (nie za dużo, aby nie rozdęło ula, najlepiej niskoprężną). Pianka nie tylko ociepli, ale wzmocni ul i nie pozwoli na migracje mrówek, czy innych szkodników.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 771
Rejestracja: 2006-12-05, 19:21
Lokalizacja: kraśnickie

Post autor: SKapiko »

rozbierałem kilka korpusów do remontu i przeróbki ocieplonych styropianem i już wiem jak działa wilgoć gdy w ocieleniu jest materiał nieprzepuszczalny deska po prosty murszeje ale wiem też coś na temat ocieplenia sieczką, jest to materiał naturalny który chłonie wilgoć ale zbyt wolno oddaje ją i po kilku lat słoma murszeje, nie wiem tylko jak zachowuje się wełna mineralna ale przypuszczam, że deska od strony wełny po kilku latach użytkowania murszeje
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Roo
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 63
Rejestracja: 2011-05-29, 23:10

Post autor: Roo »

Sam nie posiadam takich uli, ale takie ma mój znajomy, już coś blisko 10 lat i on je chwali i kolejne zamówił w ten sam sposób ocieplone. Jak narzekał to na styropian, konkretniej na mrówki które go wynosiły. Jego ule to wielkopolskie stojaki, wewnątrz ma jakąś płytę wodoodporną, na zewnątrz zwykłą płytę pilśniową, pomalowaną czymś ala impregnat (nie lazur czy choćby olejna które utrudniałyby wentylację i przewodzenie wilgoci. Jak wiadomo izolatorem jest gaz (tutaj powietrze atmosferyczne), woda przewodnikiem, czyli jak wełna nawilżeje traci izolacyjność. Jak ktoś ociepla wełną choćby poddasze od zewnątrz daje tzw wiatrochron, czyli materiał który pozwala wełnie oddychać, czyli chroni przed "przeciągiem" a jednocześnie pozwala przenikać parze wodnej na zewnątrz. Od wewnątrz daje się z kolei parochron, czyli folię która nie pozwala przenikać powietrzu z wnętrza na zewnątrz, nie akurat dlatego że jest ono szczególnie wilgotne, ale dlatego że, prrzy takim przejściu na zewnętrznej stronie wełny musiałoby się ochłodzić, co za tym idzie zmniejszyłaby się jego maksymalna pojemność wodna (lub inaczej wilgotność względna przekroczyła by 100%) i dojdzie do jej skraplania. Jak będzie przewaga skraplania nad odparowywaniem wełna zawilżeje i przestanie izolować. Moim zdaniem gdyby jeśli właściwie rowiązać ten problem, to nie widzę problemu z zastosowaniem wełny jako izolacji.

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Posty: 100
Rejestracja: 2008-02-03, 12:41

Post autor: emka24 »

Wełny mineralnej jako ocieplenia nie brałbym pod uwagę z innego powodu.Otuż,w czasie przeglądów znajdujemy w ulu ślady ocieplenia ,bez względu na to z czego jest zrobione.To dowodzi,że do ocieplenia mają dostęp mrówki,pszczoły i że w końcu ocieplenie poprzez jakieś nieszczelności w trakcie transportu czy przeglądów może przenikać do wnętrza ula.O ile pył ze zgryzionego styropianu,czy zgryziona sieczka lub płyta pilśniowa nie razi mnie w ulu,to świadomość,że jakieś drobiny z wełny mineralnej mogą się dostać do miodu przeszkadzałaby mi.
emka24

Roo
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 63
Rejestracja: 2011-05-29, 23:10

Post autor: Roo »

No i właśnie o to chodzi, że wełny mrówki nie ruszają

avico

Post autor: avico »

Dla mojej przyjemności możesz nawet ocieplać "suchym lodem".
Twoje ule, pszczoły i takie samo ocieplenie. Wiesz lepiej, to nie pytaj.

Ja bym tego świństwa nie użył, ale to ja - nie Ty.

albert74
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 16
Rejestracja: 2010-03-19, 18:44

Post autor: albert74 »

panowie niema na razie co gdybać zobaczymy za pare lat co to jest warte sam mam te ule od Sułkowskiego ale na razie się wstrzymuje od wypowiedzi a jak dla mnie to może tam nie być nic i też będzie dobrze ocieplenie jest tylko ważne wiosną mam też takie ule i nic nawet na wiosnę nie ocieplam i jest dobrze http://www.youtube.com/watch?v=XA9pk-jf5n8&feature=fvsr jeszcze zamiast powałki folia pozdrawiam albert

greek
Obserwator
Obserwator
Posty: 3
Rejestracja: 2006-04-10, 14:16

Post autor: greek »

Witam

Kiedyś spotkałem się z opinią, że pszczoły w ulu ocieplonym wełną (szklaną lub mineralną - nie wiem dokładnie, bo ludzie czasem nie mają orientacji) są agresywniejsze niż w ulu ocieplonym styropianem

Stwierdzam jednoznacznie że to BZDURA KOMPLETNA ; biorę pod uwagę tu styropian i wełną mineralną!


Korzystam z uli wielkopolskich (stojaki) i mam ule ocieplone styropianem i wełną - wolę osobiście wełną.

Każdy kto wie o co chodzi ze styropianem i ocieplał nim dom to wie że owy materiał się utlenia i zwyczajnie się zmniejsza. Jest to do udowodnienia w czasie remontów starych uli bo płaty styropianu na 95% są luźne w środku.
Zaś materiał "wełna mineralna" jest stosowany do ocieplania poddaszy i to między innymi z tej przyczyny - że wełna nie ulega utlenianiu i wypełnia przestrzeń bardzo szczelnie.
Co do nasiąkniętego styropianu i wełny - to temat tak naprawdę wygląda podobnie.

Napojony styropian nie odda wody bez wentylacji tak jak wełna.
Styropian walczy skuteczniej na początku z wilgocią, ale jak się napije to nawet tonie w beczce z wodą - przetestowałem to w poidle dla pszczół.


Ja jak mam wybór to biorę wełnę!


W Castoramie spotkałem się z wełną ekologiczną!?
Był to produkt z jakiś ścinek drewno-podobnych czy coś tam... ale nie kupiłem tego materiału bo w tym czasie nie potrzebowałem do niczego - obecnie tego już tam nie ma.
Może tego typu produkt będzie ciekawym rozwiązaniem w budowie ula?


pozdrawiam

:-))) :-)))

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 892
Rejestracja: 2008-05-31, 12:50
Lokalizacja: proszowice

Post autor: Marcinluter »

długo masz ule z wełną ?? wełna ma taką strukture że zatrzymuje wilgoć w sobie czy tego chcesz czy nie. a wilgoć w ulu to najgorsze co może być.
pozdrawiam Marcin

albert74
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 16
Rejestracja: 2010-03-19, 18:44

Post autor: albert74 »

styropian za to przepuszcza jak złoto

Szerszen
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 9
Rejestracja: 2014-06-03, 18:23

Post autor: Szerszen »

A myśleliście o ocieplaniu folia bąbelkową + folią NRC. Czytałem o tm na jakimś formum pszczelarskim. Folia bąbelkowa jest polietylenowa http://www.rajapack.pl/folia-babelkowa-wypelniacze.html więc łatwo ją przegryzą, ale folia NRC jest trwalsza. To inaczej mówiąc metalizowany polipropylen. Jest grubsza i dobrze ją zabezpieczy. Oczywiście od lepiej geowłókninę by ul oddychał.

ula
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 10
Rejestracja: 2016-12-08, 20:26

Post autor: ula »

Wełna dobra rzecz ;)

ODPOWIEDZ