UL OPTIMAL

Moderator: krzysglo

wojciechmoro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

UL OPTIMAL

Post autor: wojciechmoro »

Od paru lat pan Stanisław Zbieg ma ule Optimal może podzieli się swymi doświadczeniami z tym ulem.

avico

Post autor: avico »

Gdybym wcześniej poznał Optimal, to nie wszedłbym na 1/2 dadanta.
Moim zdaniem Optimal jest najlepszym ulem. Obliczony cybernetycznie i sprawdzony doświadczalnie.
Optimal można zaliczyć do czeskich sukcesów.

Szkoda, że u nas panuje stagnacja i nawet nie mamy osiągnięć nie tylko w budowie uli, ale brak ich w każdej innej dziedzinie.

Teraz zagadka.

Co znaczy takie czeskie powiedzenie:

"Porucha na ruchadle"?

wojciechmoro
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: wojciechmoro »

Avico rozszerz proszę wypowiedz. Jakie ma zalety w porównaniu z Langstrothem 44,8x18,5 czy twoim zdaniem 11 ramka jest wadą czy zaletą?

avico

Post autor: avico »

To nie ja mam odpowiadać, ale wejdź na czeskie strony www gdzie piszą o tym ulu.

Zimowy kłąb ma kształt kuli.
Konstrukcja ułatwia pracę. brak wręg upraszcza budowę.
To tylko dwie zalety.
Lagstroth powstał, kiedy nie było możliwości precyzyjnego badania rozkładu temperatury w ulu.
Optimal jest ideałem, ale Lngstroth jest standardem.

Życie zweryfikowało moje możliwości i mam 2 pasieki. Jedna na wlkp. (dobre ule do hodowli, bo b. rojne) i 1/2 dadanta. Nieszczęśliwy wybór.
Nie można klasyfikować uli jako złe lub dobre tylko po wymiarach ramek.

Ul powinien odpowiadać potrzebom pszczelarza. W Suwałkach od jednościennego langstrotha lepszy będzie warszawski zwykły, zaś w okolicach Tarnowa, czy Zielonej Góry sytuacja będzie odwrotna.

Wniosek nasuwa się sam. Ulu i rasa pszczół powinny być dostosowane do warunków klimatycznych.,

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego"Wojciechumoro" - jako że zostałem wywołany do tablicy - bardzo proszę o cierpliwość. W tej chwili mam inne ważne problemy, które mnie angażują bez reszty.
Wiele na temat ula Optimal jest w moich postach na forum Polanka a także Zagajnika, byc moze i Pszczelarstwa - proponuje je sobie poszukać.
Bardzo prosze o przeslanie mi pytan w tej sprawie na adres mailowy.

Pozdrawiam Stanislaw Z.

ODPOWIEDZ