Ocieplenie górne

Moderator: krzysglo

kfiatuś
Nieśmiały
Nieśmiały

Ocieplenie górne

Post autor: kfiatuś »

Witam. Obecne ocieplenie tj. poduszki wypełnione sieczką zaczęły sypać się dlatego chciałbym wykonać nowe poduszeczki. I teraz moje pytanie, co zastosować jako wypełnienie. Co będzie lepszym izolatorem ciepła, suszona paproć czy słoma lub może macie inne lepsze materiały?

Awatar użytkownika
Obelnik
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Obelnik »

Moje stare poduszki są wypełnione sieczką owsianą, a nowe są wypełnione sieczką z paproci. Tanie, dobre i ekologiczne. Pozdrawiam
Wacław Białogłowicz

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

nie lepiej dać styropian 2cm i po problemie

Awatar użytkownika
Obelnik
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Obelnik »

Poduszka dobrze przyjmuje wilgć i po wymianie i wysuszeniu nadaje sie ponownie. Ja stosuje już bardzo długo. Pod poduszką łatwiej podać ciasto na wiosnę. Moje poduszki nie są mocno nabite, tak że można pod nie wiosną włożyć ciasto na ciasto folia i poduszka. Sturopianu nie stosuję więc się nie wypowiadam. Pozdrawiam
Wacław Białogłowicz

juljan
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: juljan »

Kiedyś dzisiaj już cieżką dostepna jest trawa morska była użuwana do sienników,bardzo dobry izolator ciepła zaleta jest też taka że nic sie w niej nie zagnieżdzi innych nie stosowałem więc sie nie wypowiadam trawe mam od początku pszczelarzenia

marcin
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: marcin »

A nie lepiej zastosować wełnę mineralną obszytą płótnem

coconut
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: coconut »

marcin pisze:A nie lepiej zastosować wełnę mineralną obszytą płótnem
Jak sam zastosujesz w swoich ulach, to tylko potem napisz, jak to sie sprawdzilo.

Kol. Obelnik podal informacje o swietnych materialach, chociaz moga byc inne, ale napewno nie welna mineralna.
Rozni pszczelarze stosuja i zachwalaja swoje "wynalazki", zamiast nieco przemyslec, co robia, albo zapytac kogos roztropnego.
Welna mineralna jest dobra w budownictwie, ale nie w ulu.
coconut

-=Konrad=-
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: -=Konrad=- »

Pomyśl że troche tego ustrojstwa dostanie się do ula pszczoły to rozdrobnią jeszcze i miodzik z wełną mineralną gotowy :-). Mi zgryzły zwykłą poduszke z materiału którą ocieplałem je od góry.

Jako dzieciak schowałem się przy zabawie w chowanego w taką wełnę- do dziś pamiętam jak sie potem drapałem :-)
"Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo."

Autor: Kubuś Puchatek

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

Konrad ty pewnie za watą szklaną się schowałeś nie wełną ,,,, różnica jest spora :685: :685:
Radek73

-=Konrad=-
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

nie jestem budowlańcem a potem styczności z tym unikałem. Myślałem jednak, że tosamo.
Ładna wpada :-) dzięki za poprawe :-)

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

Ja jestem zdania ,że co jest naturalne to dobre bo pszczółki mieszkały tysiące lat w dziuplach więc po co dawać jakieś nowoczesne wynalazki lepiej użyć sprawdzonych i ekologicznych ;)
pozdrawiam Marcin

marcin
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: marcin »

Ale obecne wełny mineralne bardzo się różnią od tych z włókna szklanego nie są tak drażniące i szkodliwe a zamknięte w wytrzymałą tkaninę nie powinno przedostawać się do ula a izolacja była by na pewno lepsza niż z paproci a do tego tak szybko po zawilgoceniu się nie psuje może ktoś stosuję takie maty w praktyce

ps. a do tego to też produkt naturalny powstaje naturalnie podczas wybuchu wulkanów lawa zastygajac na silnym wietrze tworzy włókna dawniej twierdzono że to są włosy bogini Peleacute

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Kolego "Marcin" - tu już wyżej Kol."Obelnik" podał,że stosuje poduszki wypełnione sieczką owsianą, a także poduszki z liśćmi paproci.
Ja też mam poduszki z sieczką i plewami pszennymi a tylko2 z plewami owsianymi. Te owsiane są najlepsze, lekkie, b.ciepłe. Poduszki są obszyte lnianym płótnem. Stosuje je już ponad 45 lat, nie są zniszczone. Po zimie wysuszam je na słońcu i przechowuję w pracowni do następnego stosowania.

Kiedyś czytałem, że jakiś pszczelarz-amator w Kanadzie stosował jako górne ocieplenie runo owcze z doskonałym rezultatem.

Żadne mineralne włókno nie zastąpi naturalnego.

Może Kolega porównać np swoją odzież z wełny a tą z włókna syntetycznego - i wyciągnie wnioski.

Pozdrawiam Stanisław Z.

coconut
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: coconut »

marcin pisze:Ale obecne wełny mineralne bardzo się różnią od tych z włókna szklanego nie są tak drażniące i szkodliwe a zamknięte w wytrzymałą tkaninę nie powinno przedostawać się do ula a izolacja była by na pewno lepsza niż z paproci a do tego tak szybko po zawilgoceniu się nie psuje może ktoś stosuję takie maty w praktyce

ps. a do tego to też produkt naturalny powstaje naturalnie podczas wybuchu wulkanów lawa zastygajac na silnym wietrze tworzy włókna dawniej twierdzono że to są włosy bogini Peleacute
Marcinie - nie chodzi chyba tu nikomu o polemike i kto ma racje, Ty napewno jej nie masz w tym wypadku, oczywiscie.
Ale mam taka rade - zasiegnij dokladnej informacji o tym materiale izolacyjnym, tylko u fachowcow, ale nie od tych "po zawodowce", bo tacy wiedza wszystko najlepiej, lecz szkoda czasu na dyskusje, a cos o tym wiem.
Podobnie, jak Pan Stanislaw, mam poduszki uszyte z plotna takiego grubo tkanego, lnianego. Artysci malarze uzywaja go tez na tzw. 'blejtramy' do malowania olejem - to jest znakomity material na poduchy, NIGDY pszczoly go nie zgryza, bez obaw.
I tez naturalny.
coconut

-=Konrad=-
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

W latach 60-tych, 70-tych i 80-tych wszystko ocieplano azbestem :-). Proponuje poeksperymentować :-) :-) :-).
Tylko trzeba znalezc śmiałka :701: :701: :701:
U mnie w bloku jest jeszcze tego troche jak ktoś chce to zapraszam ( oddam za darmo ).
A tak na serio to chyba to co naturalne jest lepsze.
Mam torche materiału wykonanego w technologii na patencie Nike ( dry-fit ) i myślałem aby użyć tego jako obleczki do poduszki.

ODPOWIEDZ