Koszt budowy ula

Moderator: krzysglo

avico

Post autor: avico »

dekorstyl pisze:Witam serdecznie Panów pszczelarzy, myślę że mógłbym Panom pomóc w wykonaniu ula ze styropianu. Posiadam maszynę do wycinania elementów ze styropianu pole pracy 1.2x1.2x1.2m jeżeli jest ktoś zainteresowany proszę o kontakt 691-223-456 Andrzej
Jeden maleńki problem - skąd weźmiesz styropianowe płyty o twardości murarskiej packi?

dekorstyl
Obserwator
Obserwator

Post autor: dekorstyl »

Witam są powłoki dzięki którym, można wzmocnić styropian (eps200 jest dość twardy) tak powlekam sztukaterię na elewacjach.
Ewentualnie styrodur który jest bardzo twardy ale nie można go kupić w blokach i trzeba by kleić korpus z czterech elementów

avico

Styrodur i inne barwne styropiany tez są zbyt miękkie. Mam pod bokiem Austrotherm i robiłem próby - dałem sobie spokój. Wszelkie powłoki muszą mieć atest do kontaktu z żywnością i nie maja gwarancji trwałości.
Dlatego pszczelarze poszli w poliuretany, bo gotowane styropianu nie jest takie proste. Trzeba wpierw część styropianu spienić bez formy i pomieszawszy ze styropianem do spienienia "ugotować" formę do uzyskania zakładanego efektu. Do tego forma i odlew muszą ostygnąć przed wyjęciem.
Styropianowy ul ma wiele zalet, ale chyba jeszcze więcej wad.

master
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: master »

koledzy. do tej pory ocieplałem ule sieczką ale z czasem zacząłem ocieplać styropianem. co sadzicie o wełnie mineralnej - nie szklanej!!! , czy nadaje się do ocieplania uli i kontaktu z miodem?

avico

Wełna jest dobrym rozwiązaniem, ale ma ogromna wadę - jest higroskopijna i przypomina namoczona gąbkę.
Weź zrób ramę, obij ja tkanina jak na worki (polipropylen) wsyp skruszony na drobno styropian, obij tkanina i zapomnij o poduszkowym problemie.
Powietrze i parę wodna przepuści, a sama nie namoknie. Nie pleśnieje i jest lekka przy dobrym współczynniku przenikania ciepła.

Sieczka, to prekursor styropianu. bo w roślinnej otoczce masz dużo powietrza. Jednak styropian jest lepszy.

dekorstyl
Obserwator
Obserwator

avico pisze:Styrodur i inne barwne styropiany tez są zbyt miękkie. Mam pod bokiem Austrotherm i robiłem próby - dałem sobie spokój. Wszelkie powłoki muszą mieć atest do kontaktu z żywnością i nie maja gwarancji trwałości.
Dlatego pszczelarze poszli w poliuretany, bo gotowane styropianu nie jest takie proste. Trzeba wpierw część styropianu spienić bez formy i pomieszawszy ze styropianem do spienienia "ugotować" formę do uzyskania zakładanego efektu. Do tego forma i odlew muszą ostygnąć przed wyjęciem.
Styropianowy ul ma wiele zalet, ale chyba jeszcze więcej wad.

Próbował pan z XPS
wycinam z tego napisy reklamowe jest naprawdę twardy

master
Nieśmiały
Nieśmiały

kolego AVICO. mam rozumieć że między ścianki należy wsypać zgranulowany styropian. gdzie takie cos dostać?

avico

master pisze:kolego AVICO. mam rozumieć że między ścianki należy wsypać zgranulowany styropian. gdzie takie cos dostać?
Najprościej po przekątnej w rogach na dole i górze wywiercić otwory 8 mm. Na dole umieścić końcówkę pojemnika z pianka poliuretanową (wysokoprężna - daje więcej piany) wciskamy (nie za dużo). Po jakimś czasie nadmiar wyjdzie otworem na górze. Piana nie tylko ociepli, ale dodatkowo sklei ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Wystarczy 20 mm grubości.

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

dekorstyl pisze:Witam serdecznie Panów pszczelarzy, myślę że mógłbym Panom pomóc w wykonaniu ula ze styropianu. Posiadam maszynę do wycinania elementów ze styropianu pole pracy 1.2x1.2x1.2m jeżeli jest ktoś zainteresowany proszę o kontakt 691-223-456 Andrzej
A jaką to cudowną maszynę posiadasz ?
Ja robiłem uliki weselne styrodurowe
obrabiałem Styrodur na czym chciałem frezowałem ,strugałem ,przecinałem na zwykłych maszynach stolarskich
Jeną wadą było to że wióry latały po całym warsztacie

master
Nieśmiały
Nieśmiały

pianka to też jakieś rozwiązanie ale chybatrochę kosztowne. czy jedna pianka starczy na jeden ul WP? a co na dachy, papa czy macie coś lepszego?

avico

dekorstyl pisze:
Próbował pan z XPS
Nie znam tego styropianu, bo to handlowe nazwy.
Czy się nadaje, to najłatwiej sprawdzić paznokciem. Jak zostawia wyraźny ślad głęboki, to się nie nadaje. Dla porównania trzeba wziąć murarska packę ze styropianu. Packa jest nawet za dobra.

mariuszm
Stukacz
Stukacz

Post autor: mariuszm »

dekorstyl pisze:

Próbował pan z XPS
Ja próbowałem może dobry jest do reklamy ale pszczoły go zgryzają

avico

Pszczoły potrafią wygryźć dziurę w sosnowej desce, a taka twardość jak ta deska powinien mieć dobry styropianowy ul. Mam płyty z tego kolorowego styropianu i nie nadają się nawet na prowizoryczne dennice. Larwy motylicy bez problemu przegryzają go na wylot.

Nie mniej dziękuje koledze za chęć niesienia pomocy.

dekorstyl
Obserwator
Obserwator

W takim razie nie pomogą dziękuję za odpowiedzi, a ta cudowna maszyna to ploter termiczny który tnie gorącym drutem. Szukam zastosowania w innych dziedzinach niż budowlane.
Pozdrawiam
cięcie styropianu

avico

Do takich zastosowań przerobiłem dużą zgrzewarkę oporową, licząc, że z twardych płyt wykonam elementy uli.
Elementy wykonałem, ale pszczoły udowodniły, że jest zbyt miękki.
Może zacząłbyś wykonywać pszczółki, czy inne ozdoby dla pasiek, lub stoiska do sprzedaży miodu, czy coś w rodzaju przekroju stylizowanego ule będącego reklamą dla oferty asortymentu, jaki ma pszczelarz na targu.
Zastosowań marketingowych jest wiele.

ODPOWIEDZ